Kültür

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Beykoz'da Bediüzzaman’ı Anlattı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Beykoz'da Bediüzzaman’ı Anlattı
26.03.2015 10:01
| | |
3425

Beykoz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansı Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve ilçe sakinleri ilgiyle dinledi.

Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği “Çağın Vicdanı Bediüzzaman” adlı konferansta konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bediüzzaman için insanlığı kurtaracak proje, dini bilimlerle fen bilimlerinin beraber okutulmasıdır.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hayatı ve tefekkürüyle çağımızda gündem oluşturan Bediüzzaman’ın kelimenin tam anlamıyla ‘insan’ olmak ve ‘insan’ kalmak isteyenler için, hayat hikâyesiyle, idealleriyle, akılcı, bilimsel ve ispatçı metodu ile mücadeleci kişiliğiyle örnek bir şahsiyet olduğunu vurguladı.   

Beykoz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansı Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve ilçe sakinleri ilgiyle dinledi.

Prof. Nevzat Tarhan: “Akıl ile Kalbi Buluşturdu”  

Bediüzzaman Said Nursi’nin cağın vicdani normlarını belirlediğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan : “Vicdan için, ‘Ne yapmak gerektiğini söyleyen iç ses, yanlış yapmaktan koruyan iç bekçi, hiçbir şey yapmama yanlışından koruyan iç ölçü, nasıl yapacağını anlatan bir iç eğilim’ denilir. Vicdanın doğru tanımı buysa, ‘Bediüzzaman çağın vicdanı’dır. Çünkü, doğup büyüdüğü topraklar, İslâm dünyası ve bütünüyle dünya büyük acılarla yüklü zorlu bir sınanmadan geçerken, vicdanının sesine kulak vererek çağın ‘vicdanî normlarını’ belirlemiştir. Akıl ile kalbi buluşturan düşünce sistemi bu vicdanî değerleri herkes için yaşanabilir hale getiren bir yol haritasıdır” şeklinde konuştu.    

Prof. Nevzat Tarhan: “Allah’ı Bilimi Kullanarak Öğrettiği”  

Said Nursi'nin başlattığı hareketin sadece dini bir hareket olmadığını söyleyen Tarhan:  “Benlik, nefis, irade, akıl ve kalp arasında bir ilişki kurdu.  İnsanlığın kurtuluş çaresini fen bilimleri ve dini ilimlerin birlikte okutulmasında gördü. Ruhun bekası, ölüm ötesi hayat gibi insanların anlamakta zorlandığı meseleleri, akılcı, ispatçı ve bilimsel bir biçimde aktarmayı başardı. Akıl yürütme metodlarını ve rasyonel  sezgiyi çok iyi kullandı. İnsanlara Allah’ı bilimi kullanarak öğretti. Aktivist, realist kişiliği ve idealleriyle manevi cihat yaptı. Hayatı iyi insan yetiştirmekle geçtiği, eserleri 50 dile çevrildi.” dedi.

Bediüzzaman kadar yanlış anlaşılmış bir insana tarihte çok az rastlandığını söyleyen Tarhan Türkiye'nin yakın tarihinde ‘Psikolojik Savaş’ın kurbanı olan Bediuzzaman’ın, günümüzde doğru anlaşılmasına vesile olmak istediğini de ifade etti. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Gazetesi, Bediüzzaman, Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Konferans, Beykoz Belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"