Prof. Dr. Celal Şengör, 'Beykoz sağlamdır'

  • 0
  • 20477
Prof. Dr. Celal Şengör, 'Beykoz sağlamdır'

Prof. Dr. Celal Şengör, Az Önce Konuştum programında Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtladı. Şengör, Beykoz'un deprem riskini de değerlendirdi.

Candaş Tolga Işık'ın "Az Önce Konuştum" programına konuk olan Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul ilçelerinin risk durumunu değerlendirdi.

Işık'ın, İstanbul'da Anadolu Yakası mı daha sağlamdır Avrupa Yakası mı daha sağlamdır sorusuna Prof. Şengör, Anadolu Yakası cevabını verdi.

Şengör, şunları kaydetti:

Anadolu tarafının 2. tarafının güneyi, 1. köprünün kuzeyi.. Beykoz, Anadoluhisarı sağlamdır, Ataşehir sağlamdır, Kartal-Pendik'in kuzeyi sağlamdır. Küçükçekmece ve Beylikdüzü sakat, Avcılar'da da denize eğim var. Orada sık sık heyelan da olur. Tarihi yarım ada çok sağlam, Kral Bizans iyi sismologmuş. Ulus, Etiler sahili hariç sağlamdır"

“Korkarım ki 50 bin ila 100 bin arasında ölü olacak”

Şengör, "Böyle bir depremin İstanbul için ne gibi sonuçları olabilir" sorusuna ise "Korkunç! Korkarım ki 50 bin ila 100 bin arasında ölü olacak. Çünkü şehirdeki binaların yüzde 60'ı kaçak olarak inşa edilmiştir ve bunların 8 bini muhtemelen bir depremde tamamen yıkılacaktır" dedi.

Haber Merkezi

Beykoz'da bir kamyonun karıştığı kazada 2 kişi yaralandı
Önceki Beykoz'da bir kamyonun karıştığı kazada 2 kişi yaralandı
Anadoluhisarı İdmanyurdu tek puanla yetindi
Sonraki Anadoluhisarı İdmanyurdu tek puanla yetindi