Prizren’de bağımsızlık coşkusu...

  • 2014.09.10 00:00
  • Güncelleme: 04.11.2021 12:02
  • Okunma: 7447 kez
  • Yorum: 0
Kardeş Prizren’de Kosova’nın V. Bağımsızlık yıl Dönümünü kutlandı. Prizren’deki kutlamalara katılan Beykoz Belediyesi 31 kişilik bir heyetle cumhuriyet coşkusunu paylaştı. 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan etti.
Prizren’de bağımsızlık coşkusu...

Yugoslavya’nın dağılma sürecinde, 1999 ile 2008 yılları arasında Birleşmiş Milletler idaresinde bir bölge olan Kosova 17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Türkiye, Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye ve Kosova arasında tarihten gelen bağları güçlendirmek amacıyla başlatılan kardeş şehir çalışmaları kapsamında Beykoz ve Prizren arasında kardeş şehir protokolü imzalandı ve iki kardeş kent arasında ilk ziyaret ve temaslar da başladı.

Kosova’nın V. bağımsızlık yıl dönümü kutlamaları dolayısıyla 15-18 Şubat tarihleri arasında Prizren’de ağırlanan Beykoz heyetinde, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, AB ve Dış İlişkiler Sorumlusu Filiz Öner ve Beykoz Belediyesi Halk Dansları topluluğu yer aldı.

Prizren Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramadan Muja tarafından şehre davet edilen misafir heyet Kosova’nın V. Bağımsızlık Yıl Dönümünü dolayısıyla “Xh. Berisha” Kültür Evi’nde yapılan program ile 17 Şubat’ta düzenlenen resmi törenlere katıldılar.

Kutlama töreninde bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan Kosova ve Prizren halkının kardeş olduğunu vurgulayarak bağımsızlık coşkusunu gönülden paylaştıklarını belirtti ve kardeşlik bağlarının ortak projelerle gelişeceğini ve yeni kuşaklara aktarılacağını söyledi.

Beykoz Belediyesi Halk Dansları Topluluğu tören alanları ve da Şadırvan Meydanı’nda kültürümüze dair en güzel dansları sergilediler ve şehirdeki Cumhuriyet coşkusuna ortak oldular.

Prizren Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramadan Muja ve Prizren Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Lopar’a yapılan ziyaretlerde ise karşılıklı iyi niyet dilekleri iletildi ve hediye takdimleri yapıldı.

Kutlamlar boyunca Prizrenli Türk milletvekilleri Fikrim Danka ve Müferra Şinik’in yanı sıra Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nezih Liman ve Yönetim Kurulu üyeleri de Beykoz heyetiyle yakından ilgilenerek misafirperverlik örneği sergiledi.

Prizren’de kaldıkları süre içinde T.C. Diyanet Başkanlığı Kosova İslam Birliği ve Türkiye Üniversite Mezunları Derneği’nin (TÜMED) düzenlediği “Tasavvuf ve İslam” konulu konferansa da katılan heyet şehrin tarihi ve turistik bölgelerini ziyaret etti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz