Kültür

Polenezköy, Avrupalı gençleri ağırladı

Polenezköy, Avrupalı gençleri ağırladı
2014.07.24 00:00
| | |
8285

Polenezköy, 30 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında, EFIL ve AFS Gönüllüleri Derneği’nin gerçekleştirdiği organizasyonla 26 ülkeden gelen gençlere ev sahipliği yaptı.

Polenezköy, 30 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında önemli bir Kültürlerarası etkileşmeye ev sahipliği yaptı. EFIL ve AFS Gönüllüleri Derneği’nin gerçekleştirdiği organizasyonla yabancı ülkelerden gelen misafirler unutulmayacak anlar yaşadı.

Avrupa Kültürlerarası Öğrenme Federasyonu (EFIL), Türk Kültür Vakfı ve AFS Gönüllüleri Derneği’nin organizasyonuyla İstanbul'da buluşan dünyanın 26 ülkesinden 250 gönüllü, Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı bulurken, fark yaratan bir yerel toplum hizmet projesine de imza attılar.

İlki geçtiğimiz yıl Fransa’da düzenlenen Avrupa Yaz Gönüllü Zirvesi, bu yıl Coca Cola, Garanti Bankası, Avrupa Konseyi,Efes Pilsen, Genç Show, IFSAK ve Avrupa Birliği Gençlik Programları sponsorluğunda ve Türk Kültür Vakfı, AFS Gönüllüleri Derneği ve EFIL’in ev sahipliğiyle 30 Temmuz–4 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.  24 gönüllü eğitmen ve 225 gencin katılımıyla İstanbul Polonezköy Legend Otel’de yapılan zirveye, EFIL Genel Sekreteri Roberto Ruffino da katılarak, deneyimlerini gönüllülerle paylaştı.

Zirvenin bu yılki teması, Avrupa Komisyonu’nun 2009’u ‘Yaratıcılık ve Yeni Fikirler (Creativity and Innovation)’ yılı ilan etmesinden esinlenilerek, ‘Yaratıcılık ve Yeni Fikirlerin Kültürlerarası Eğitimdeki Rolü’ olarak belirlendi.  

Zirvede,çoğunluğu AFSK ültürlerarası.Öğrenci Değişim Programlarından yararlanmış katılımcılardan oluşan gönüllüler, AFS programlarının ana hedeflerinden biri olan yerel toplumlara hizmet vizyonu doğrultusunda bir Yerel Toplum Hizmet Projesi’ne imza attılar.  

Gönüllüler beraberlerinde getirdikleri yöresel oyuncakları, Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı çocuk yuvasında kalacak çocuklara hediye ederken, Beykoz Öğümce Köyü’ndeki sanat atölyelerine eğitmenler önderliğinde giderek Çini, Ebru Sanatı, Füzyon çalışmaları, Cam üfleme ve resim gibi çeşitli sanatsal etkinliklere de katılarak Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı buldular. Afrika, Arjantin, Amerika, Güney Afrika, Polonya, Hollanda, Almanya gibi farklı ülkelerden gelen gönüllülerin meraklı ve neşeli tavırları dikkat çekti.  

Yapılan etkinliklerden sonra düzenlenen gala yemeğine Avrupa Komisyonu Eğitim dairesi Direktörü Michele Bergdoll, Avrupa Kültürlerarası Öğrenme Federasyonu Genel başkanı Robberto Ruffino, Avrupa Kültürlerarası Öğrenme Federasyonu Genel sekreteri Paul Claes, Türk Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sinan Çilesiz’in Yanı sıra Polenezköy Muhtarı Antoni Dohoda, Polenezköy halkı ve Çocuk  Esirgeme Kurumu yetkilileri katılım gösterdi.

Yaklaşık 250 AFS gönüllüsünün Zirve ve etkinlikler boyunca oldukça keyifli günler geçirdiğini ve Türkiye’den güzel anılarla ayrıldığını belirten Türk Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sinan Çilesiz,“Bu yıl Polenezköy’de farklı kültürel geçmiş ve tecrübelerden gelen yaklaşık 250 gönüllüyü buluşturmaktan büyük mutluluk duyduğunu” belirterek,“AFS’nin temel hedefi olan kültürlerin birbirlerini tanıması üzerinden kalıcı barışa ulaşılmasına hizmet ettiğimize inanıyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Polonezköy, Avrupa Kültürlerarası Öğrenme Fedarasyonu, Türk Kültür Vakfı, Sinan Çilesiz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"