Röportajlar

PKK’nın silah bırakma haberi Beykoz’da nasıl yankılandı?

PKK’nın silah bırakma haberi Beykoz’da nasıl yankılandı?
28.02.2015 21:01
| | |
8951

Video galeri

HDP Beykoz İlçe Eşbaşkanları Şakir Demir ve Birgül Hakan, Çözüm Süreci’ni Dost Beykoz’a değerlendirdi.

Bugün öğle saatlerinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci'ne yönelik gelişmeleri değerlendirmek üzere HDP heyetiyle Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. Görüşmeye HDP adına Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken katılırken, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'a İçişleri Bakanı Efkan Ala eşlik etti. Görüşme sonrası ortak basın açıklaması düzenlenirken, HDP heyetinden Sırrı Süreyya Önder'in açıklamaları güne damgasını vurdu. Önder, süreçte önemli bir aşamaya gelindiğini ifade ederek, Abdullah Öcalan'ın mesajını dile getirdi ve PKK'nın silah bırakmasıyla birlikte ilkbaharda örgütte olağanüstü kongre toplamasına yönelik Öcalan'ın davette bulunduğunu belirtti. Dost Beykoz, olayın sıcaklığı henüz geçmeden HDP Beykoz İlçe Teşkilatı'na gitti ve Eş Başkanlar Şakir Demir ve Birgül Hakan ile görüştü. Her iki Başkan da çözüm sürecine dair çarpıcı mesajlar verdi ve güncel gelişmeleri Dost Beykoz için değerlendirdi.

Sırrı Süreyya Önder'in açıklamaları sonrası Dost Beykoz, HDP'nin İlçe Teşkilatı'na gitti. İçerideki toplantıdan görüntü alan Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör, daha sonra HDK kısalmasıyla gerçekleştirilen toplantının içeriğini HDP Beykoz İlçe Eşbaşkanı Birgül Hakan'a sordu. Birgül Hakan, HDK ile ilgili olarak şunları söyledi:

‘HDP’li Eşbaşkan Birgül Hakan, HDK toplantısını anlattı’

"Halkların Demokratik Kongresi'nin misyonu çok farklı. Yani bir çok sivil toplum örgütleri, farklı dinsel inanışların, farklı cinsel tercihi olanların (LGBT'li bireylerin), farklı partilerden oluşan insanların bir buluşma yeri. Nedir bu buluşmanın merkezinde duranlar: Adalet, özgürlük, eşitlik, barış, demokrasi... Bunlar aslında insanlığın ortak hasretleri... Genel Eşsözcüleri ise Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel'dir."

Birkaç saat önce gerçekleştirilen basın açıklamasında, Sırrı Süreyya Önder'in dile getirdiği ve Öcalan'ın "PKK silah bırakabilir, ilkbaharda olağanüstü kongreye gidilebilir" sözlerine yer verilen toplantının içeriğini HDP Beykoz İlçesi'nin Eşbaşkanı Şakir Demir'e soran Dost Beykoz, şu yanıtı aldı:

HDP Beykoz Eşbaşkanı Şakir Demir: “En büyük özlemim: Barıştır”

"Bizler bu ülkeye sevdalı olan halkların bir parçasıyız. Bizler yapı itibariyle de insanların burnunun bile kanamamasını isteyen bir yapıya sahibiz. Bizler bunu kişiliğimize bu şekilde işlemiş olsak da ülkede bu farklı anlatılıyor. Yıllarca da bize farklı anlattılar. Bizlere halklar boyutuyla farklı bir izlenim verdiler. HDP'de ise bunlar artık dağılıyor ve bize baktığınızda siz de görebiliyorsunuz. Biz kesinlikle savaştan değil barıştan yanayız. Barışın sevdalısıyız. Diğer açıdan bakıldığında ise içinde bulunduğumuz süreç çok hassas. Biraz daha derinleştirmek gerekirse, ta çocukluk yıllarımdan günümüze gelinceye dek büyük bir özlemdir barış... Çok güzel bir söylem; gerçekten âşıklık..."

HDP'nin yalnızca Kürtler'den oluşmadığını "Ben Beykoz doğumluyum ancak aslen Karadenizliyim; Ordu Mesudiyeliyim" sözleriyle anlatan HDP Beykoz Eşbaşkanı Şakir Demir'e diğer Eşbaşkan Birgül Hakan da destek verdi. Birgül Hakan, şöyle dedi:

HDP Beykoz Eşbaşkanı Birgül Hakan: “Demokratik siyaset yapmak istiyoruz!”

"Biz demokratik siyaset yapmak istiyoruz. Alanlarda, sokaklarda, ilçe binalarımızda özgürce demokratik siyaset talebimiz var. Bu çok meşru ve insani bir talep... Dolayısıyla bugünü milat kabul edersek, bugün yapılan silah bıraktı denilen şey, aslında bizde silah yok. Biz silahsız, barıştan yana demokratik siyaset yapmak istiyoruz. Bugünkü yapılan müzakere aslında silahı bırakmanın çok ötesinde; demokratik siyaset yapmamızın meşrulaşması ve tanınmasını istiyoruz. Bu bizim çok haklı bir talebimiz. Ancak bu görmezden gelinerek, belli yaftalarla toplumsal bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunu Beykoz'dan alın her yere uyarlayabilirsiniz. Biliyorsunuz, son günlerde ilçe binamıza yapılan saldırılar... En meşru olan demokratik talebimiz ve siyaset yapma talebimizle örtüşebilir mi?"

Beykoz'da HDP olarak son iki seçimde oylarını 3 kat artırdıklarına dikkat çeken HDP Beykoz Eşbaşkanı Birgül Hakan, ilçedeki çalışmaları konusunda da çarpıcı bilgiler verdi. Demokrasi, özgürlük, eşitlik, adalet ve barış etrafında birleşmeyi hedeflediklerini söyleyen Birgül Hakan, sözlerini şu şekilde bitirdi:

Eşbaşkan Birgül Hakan: “Biz ne Kürt ne de Laz partisiyiz!”

"Ben de Beykozluyum. Biz Beykoz'u çok seviyoruz; Beykozlular da bizi çok seviyorlar. Teveccüh gösterdiler, sağ olsunlar. Geçtiğimiz seçimlerde ben Aday Adayı iken varolan HDP oylarını ikiye katlayarak bize teşekkür ettiler. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de keza öyle; varolan oyumuzu 3'e katlayarak yine Beykozlular bizi sevdiklerini gösterdiler. Bizim onlarla çok güzel ve uyum içinde giden bir beraberliğimiz var. Ancak belli provokasyonlar olmuyor mu, tabi ki oluyor. Farklı provokeler içine giriyorlar, tacizde bulunuyorlar ama biz onlara aldırmıyoruz. Aslolan Beykoz Halkı'nın tercihi ve teveccühü... Çünkü Halkların Demokratik Partisi ne Kürt partisi ne de Laz partisidir. Dolayısıyla bütün halkların, inananların ve farklı tercihte olan insanların ortak paydada buluştuğu bir nokta... Nedir ortak paydamız: Demokrasi, özgürlük, eşitlik, adalet ve barış...

Biz etnik aidiyet üzerinden politika yapmıyoruz. Bizim için aslolan farklı inanan herkesin bir arada mutlu ve mesut demokratik bir ülkede yaşamasıdır. Bugün Hükümet tarafından açıklanan ve çok önemli olan, 'PKK silah bıraktı' diye basına yansıyan; oysa demokratik siyasi hakkımızın bir talebi olan haber son derece olumlu bir gelişmedir. Bülent Arınç her ne kadar 'Bizi yan yana göremeyeceksiniz' dese de bugünkü görüşmeye giden Pervin Buldan, 'Buradan Bülent Arınç'a selam olsun' dedi. Biz de selamlarımızı gönderiyoruz devlet yetkililerine... Çünkü biz buluşmak, müzakere etmek ve haklı taleplerimizin yürürlüğe konmasını istiyoruz."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, HDP, Halkların Demokratik Partisi, AK Parti Yalçın Akdoğan, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan, İdris Baluken, Efkan Ala, Beykoz İlçe Eş Başkanı, Birgül Hakan, Şakir Demir, Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel, Video

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"