Yaşam

Peygamber sevgisi salonlara sığmadı

Peygamber sevgisi salonlara sığmadı
2014.08.19 00:00
| | |
6980

Beykoz Belediyesi tarafından organize edilen Peygamberimiz Hazreti Muhammed (SAV)'i anma etkinliğine binlerce Beykozlu katıldı.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu topluluk,Kutlu Doğum Programı'nda Hazreti Muhammed (SAV)'e yönelik naatları dinleyerek O'nu andı. 

Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinliğine bu yıl, katılımda rekor kırıldı. Binlerce Beykozlu, spor salonunda sandalyelere sığamadı, yerlere serilen hasırlarda oturdu. Başkan Çelikbilek, katılımın yüksekliğinden dolayı yer bulamayan Beykozlulardan özür dileyerek, gelecek etkinliklerde bu tür kalabalıkları ağırlayabilecek yerler inşa edeceklerinin müjdesini verdi. 

Hazreti Muhammed (SAV)’nin doğumu olarak kabul edilen 20 Nisan öncesi, tüm ülkede olduğu gibi Beykoz'da da 'Kutlu Doğum Haftası' kutlandı. Beykoz Belediyesi'nin her yıl olduğu gibi bu yıl düzenlediği etkinlikte ise kelimenin tam anlamıyla izdiham yaşandı. BinlerceBeykozluRecep Şahin Köktürk Salonu'na gelirken, yüzlercesi de yer darlığı nedeniyle ayakta kaldı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yanı sıra Meclis Başkan VekiliManolya Demirören Tekin, Başkan Yardımcıları Muharrem Kaşıtoğlu ve Salim Öztürk,Beykoz Meclisi’nin AK Partili Üyeleri, Beykoz Müftüsü Hüseyin DemirtaşAK PartiBeykoz İlçe Başkanı Adem Sefer ve teşkilat mensupları ile  Beykozlu binlerce vatandaş katıldı. Ayşe Çelikbilek de eşi Yücel Çelikbilek'in hemen yanında programı izledi. 

Kutlu Doğum Haftası programı, Güney Afrika'dan misafir olarak gelen Abdurrahman Sedien adlı hafızın seslendirdiği Kur'an-ı Kerîm tilavetiyle başladı. Aynı zamanda Dünya Kur'an Okuma Birincisi olarak Türkiye'de çeşitli zamanlarda etkinliklere katılan Sedien,Beykoz'da da gönülleri fethetti. 

Konuşmalara geçildiğinde ise ilk söz Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'a verildi. "Çok teşekkür ediyorum memleketimizin güzel insanlarına. Her tarafta milletimiz samimi bir şekilde dinine yöneliyor, dinini anlamaya çalışıyor. Beykoz’umuz da elhamdülillah, büyük bir alakayla, saygıyla sevgiyle katılıyor" diyen Müftü Demirtaş, kısa konuşması sonrası bir de dua okudu. 

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, şunları söyledi: 

"Ben de bir kısa dua yapmak istiyorum: Cenab-ı Allah Celle Celaluhu bize sahih bilgiyi nasip eylesin. Cenab-ı Allah Celle Celaluhu sadık imanı nasip eylesin. Cenab-ı Allah Celle Celaluhu bize salih ameli nasip eylesin. Cenab-ı Allah Celle Celaluhu bize seçkin ahlakı nasip eylesin ve nihayetinde Yüce Rabbimiz bizlere samimi duygularla dinimizi yaşayabilmeyi nasip etsin diyorum, hepinize saygılar sunuyorum." 

Hüseyin Demirtaş'ın ardından kürsüye gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilekise Peygamber Hazreti Muhammed (SAV)’ın adının geçtiği yerlerde güzelliklerin olduğunu ifade ederek, "O'nun adının anılmadığı yerlerde başka türlü şeyler vardır; hileler vardır, yalan vardır, dolan vardır; her türlü hoş olmayan şey de O'nun adının anılmadığı yerlerde vardır" diye konuştu. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şöyle dedi: 

"Biz Müslümanlar, her zaman bir araya geldiğimizde Allah Resûlünün adını anarız ki, o toplantı bereketli geçsin diye... o toplantı güzel olsun, anlamlı olsun; değer kazansın diye... Asırlar geçti ama efendimizin adını anmaktan asla hiçbir şekilde azalma olmadığı gibi hamdolsun, dinin yükseldiğini ve yüceldiğini görüyoruz. Allah Peygamberi'nin adının artık semaların ötesine geçtiğini ve anıldığını, hatırlanmak istendiğini ve insanların bu konuda duyarlılıklarını görebiliyoruz. 

Ne kadar şükretsek azdır. O'nun adı ne kadar çok dile gelirse, inanıyoruz ki içimizdeki muhabbet de çoğalır. İçimizdeki sevgi artar. Birbirimize olan bağlılığımız çoğalır. Çünkü O'nun adının anıldığı yerde rahmet vardır, O'nun adının anıldığı yerde bereket vardır. Güzellik vardır, insanlık vardır. Her türlü güzel değerler O'nun adının anıldığı yerde cem olmuştur." 

Toplantıya katılanlarla birlikte herkes için Allah'tan mağfiret ve bağışlanma dilediğini söyleyenBaşkan Çelikbilek, şunları kaydetti: 

"Buraya gelmek suretiyle siz burada bir rahmete vesile oluyorsunuz. Buraya gelmek suretiyle buraya O'nun adının anıldığı böyle bir toplantıya katılmanız, hem sizin bakımınızdan hem hepimizin bir değer olması bakımından büyük bir anlam ifade ediyor. Allah hepinizden razı olsun. Ayakta kalan kardeşlerimizden de özür diliyorum. İnşallah bu gibi programlar için daha doğru yerler yapmak için bizim de görevimiz var. İnşallah onu gerçekleştirip sizlere olan borcumuzu öderiz." 

Programın devamında ise Peygamberimiz Hazreti Muhammed (SAV’ın adına okunan naatlar ve güzel sözlerle devam etti. Güçlü ve tok sesiyle dikkat çeken Serdar Tuncer,Hazreti Muhammed (SAV)'e yönelik naatların içinde yer aldığı derlemeler dile getirdi. Serdar Tuncer'in seslendirdiği Yunus Emre naatlarından birisi ise şu şekildeydi: 

Canım kurban olsun senin yoluna,

Adı güzel, kendi güzel Muhammed,

Şefâat eyle bu kemter kuluna,

Adı güzel, kendi güzel Muhammed

Mü'min olanların çoktur cefâsı,

Ahirette olur zev-u sefâsı,

On sekiz bin âlemin Mustafâ'sı,

Adı güzel, kendi güzel Muhammed

Yedi kat gökleri seyrân eyleyen,

Kûrsûn üstünde ceylân eyleyen.

Mi'râcında ümmetini dileyen,

Adı güzel, kendi güzel Muhammed

Ol çâriyâr anın gökler yâridir,

Anı seven günahlardan beridir,

On sekiz bin âlemin serveri,

Adı güzel, kendi güzel Muhammed

Aşık YUNUS neyler iki cihânı sensiz,

Sen Hak Peygambersin şeksiz, gümânsız

Sana uymayanlar gider imânsız,

Adı güzel, kendi güzel Muhammed

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Hazreti Muhammed, Kuranı Kerim, Kutlu Doğum Haftası, SAV, Yücel Çelikbilek, Abdurrahman Sedien, Beykoz Belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"