Peygamber Ocağı’na nasıl gidilir?

  • 0
  • 9497
Peygamber Ocağı’na nasıl gidilir?
Peygamber Ocağı’na nasıl gidilir?
Peygamber Ocağı’na nasıl gidilir?
Peygamber Ocağı’na nasıl gidilir?
Peygamber Ocağı’na nasıl gidilir?
Peygamber Ocağı’na nasıl gidilir?
Peygamber Ocağı’na nasıl gidilir?
Peygamber Ocağı’na nasıl gidilir?

Beykoz'da Kaymakamlık ve Belediye'nin ortaklaşa düzenlediği 'İlçede Asker Uğurlama Sorunu' başlıklı toplantıda önemli mesajlar verildi.

Asker uğurlama sırasında taşkınlık gösteren ve çevredeki vatandaşlara rahatsızlık veren kişilere uyarılar yapıldığı ve tavsiyelerde bulunulduğu toplantıda, Kaymakam Süleyman Erdoğan ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in altında imzası bulunan bir mektup da paylaşıldı. Mektupta hem askere gidecek olan gençlere hem de ailelerine seslenilirken, asker adaylarına "Milletimizi derinden yaralayan o 'asker uğurlama' görüntülerine son verme konusunda öncü ol! Edep nedir, saygı nedir askere nasıl gidilir göster!" denildi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Emniyet Müdürü Yüksel Toprak, Müftü Hüseyin Demirtaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu ve Yöre Dernekleri Birliği Başkanı Fatih Yılmaz katıldı. Toplantıda asker uğurlama konusunda yapılan yanlışlar masaya yatırılırken, özellikle emniyet güçlerinin ceza yazma konusunda eskisi kadar hoşgörülü davranmaması gerektiği vurgulandı.

Altında Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in imzası bulunan mektupta ise şu ifadeler yer aldı:

İşte o mektup…

Sevgili Gençler,

Bu mektubu hem size hem de Saygıdeğer ailenize yazıyoruz. Türk Ordusunun bir neferi olma şerefini elde ettiğin için seni tebrik ediyor, gözlerinden öpüyoruz...

Bu güzel görev için yola çıktığına göre sen de artık bir Mehmetçiksin! Ne mutlu sana ve arkadaşlarına...

Milletimiz askerlik vazifesini vatani hizmet olarak değerlendiriyor. Her genç yaşı gelince bu kutsal görevi ifa etmekle mükelleftir. Vatan topraklarının, deniz ve gökyüzünün savunulması size emanet edilecektir. Bu bir nöbet değişimidir.

Güzel vatanımızın ve devletimizin selameti için geride kalanların, hasta ve yaşlılarımızın selameti, minik yavruların parklarda, bahçelerde güven içinde oynamaları için askere gidiyorsunuz. Dahası "Atalarımın canlarını ve mallarını feda ederek koruduğu bu vatan şimdi bana emanet, ben de onu layıkıyla koruyacağım ve benden sonrakilere emanet edeceğim" diyerek askere gidiyorsunuz.

Peygamber Ocağı’na böyle mi gidilir?

Bu onurlu yükümlülüğe aday bir genç olarak sizleri gururla uğurluyoruz. Sizden önce bu kutsal göreve gidenlerin yapmış olduklarını gördün mü? Farkında olarak veya olmayarak, o yanlışlara ortak oldun mu? Bu özel günlerde, asker uğurlamaya gelen arkadaş ve yakınlarınızın gecenin geç saatlerine kadar eğlence düzenlemeleri, konvoy oluşturarak yolları kapatıp trafiği aksatmaları, mahalle sakinlerini ve sokaktaki vatandaşları rahatsız etmelerini hiç düşündünüz mü? Birçok vatandaşımızın bu uygulamalardan zarar gördüğünü, huzursuz olduğunu, kavgalar ve kazalar olduğunu ve çeşitli acılar yaşandığının farkında mısın? Ortaya çıkan bu olumsuz tablonun yapacağınız kutsal görevle ne kadar çelişkili olduğunun farkında mısınız? Sizleri büyük bir onur ile askere uğurlayan Türk halkının 'askere uğurlama rezaletine' dönüşen bu taşkınlıkları gördüklerinde 'Vatanımızı, milletimizi bunlar mı koruyacak? Biz vatanız bunlara mı emanet ediyoruz?' şeklindeki sesiz çığlıklarını, kötü sözlerini, beddualarını duymuyor musunuz? Kamu görevlilerinin daha büyük sorunlar yaşanmasın diye müsamahakâr davrandıklarını fakat onların da patlama noktasına geldiklerinin farkında mısın? Geride kalanların huzur, sıhhat ve selameti için askere giden bir gencin, uğurlanırken halkına rahatsızlık vermesini, huzurunu bozmasını ve dahası halkını mağdur etmesini nasıl izah edersin? Gittiğin yeri bir düşün... Peygamber ocağı denen yere böyle mi gidilir?

Edep nedir, saygı nedir: Göster!

Kültür emperyalizmi ile kendine ve tarihine yabancılaşan senden önce askere giderken ne yaptığını bilmeden, nereye, niçin gittiğinin idrakinde olmadan bir sürü rezalet çıkararak gidenleri saymazsak yüce milletimizin tarih boyunca askerliği bir gurur vesilesi görerek; askere uğurlama törenlerini dualarla, mevlitlerle, kurbanlarla, türkü ve halaylarla gerçekleştirdiğini unutmayalım. Bu güzel geleneğin de sahip çıkılması gereken diğer güzel geleneklerimiz gibi sonsuza dek tarihi misyonuna uygun bir şekilde sürdürülmesi gerektiği inancıyla hareket edelim ve yapacağımız bu şerefli ve onurlu görevin kutsiyetine halel getirmeyecek şekilde davranalım. Milletimizi derinden yaralayan bu görüntülere son verme konusunda öncü ol... Edep nedir, saygı nedir askere nasıl gidilir göster...

Saygıdeğer Hanımefendi / Beyefendi

Sizleri kutluyoruz. Evladınızı bu günlere getirdiniz ve kutsal bir göreve gönderiyorsunuz. Evladınızın kutsal görevi yerine getirmesi ve esenlikle yuvanıza dönmesi temennimizdir.

Bir kısım aile ve gençlerin ne yaptıklarının farkına bile varmadan yaptıkları aklıselim kişilerce uygun görülmeyen askere gitmenin ruhuna uymayan görüntülerin tekrarlanmasına müsaade etmeyin lütfen...

Kaymakamlıktan ‘asker maaşı’

Bu kutsal görevi ifa etmek üzere askere giderken, geride bıraktığınız aile bireylerinin devletimize ve milletimize emanet olduğunu ve ekonomik yönden yetersiz olan ailelerin Kaymakamlığımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 'asker maaşı' ile destekleneceğini bilmelisiniz. Gözünüz arkada kalmasın.

Bu şerefli ve onurlu askerlik hizmetinin sizlere ve vatanımıza hayırlı olması, sevdiğiniz, saydığınız insanların duaları eşliğinde bu onurlu ve kutsal görevi yerine getirmeniz ve esenlikle yuvanıza dönmeniz temennimizdir.

Görüşmek ve kavuşmak dileğiyle güle güle... Yolunuz ve bahtınız açık olsun...

Haber Merkezi

Boğaziçi’nde gökdelen istilası
Önceki Boğaziçi’nde gökdelen istilası
İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Sonraki İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz