Pepee’nin Beykozlu annesi

  • 0
  • 27742
Pepee’nin Beykozlu annesi
Pepee’nin Beykozlu annesi
Pepee’nin Beykozlu annesi
Pepee’nin Beykozlu annesi
Pepee’nin Beykozlu annesi

Ayşe Şule Bilgiç’i birçoğumuz televizyondan, tiyatro sahnesinden ve “Rüzgârın Kızı” lakabıyla Hürriyet gazetesinde yazdığı köşe yazılarından tanıyoruz.

Sevilen şarkıcı Kıraç’ın eşi de olan Ayşe Şule Bilgiç aynı zamanda çocukların çok sevdiği çizgi film karakteri Pepee’nin yaratıcısı ve Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu’nun kurucusu.

İstanbul’da Sığındığım Yer Beykoz

Çocukların taparcasına sevdiği bir çizgi film karakterini yarattınız. Pepee nasıl doğdu? Yaratım sürecinden bahseder misiniz?

Okul yıllarından beri hep hayıflanırdım neden Türk Çizgi Film karakterleri, filmleri yapılmıyor diye… Sonra hayat beni biraz çeşitli rüzgârlar ile çok çeşitli iş alanlarına taşıdı. İletişim Fakültesinin önüme açtığı her konuda çalıştım. Ama bunların hepsi rüzgârın beni ittiği yerlerde yaşadıklarımdı.

Çizgi Film ise ilk kez rüzgârını benim estirdiğim, kendi başıma sıfırdan ve önümde hiçbir fırsat yokken oluşturduğum bir girişim Türkiye’nin ilk milli çizgi film kahramanı PEPEE 5 senelik bir emeğin ürünü ve 3,5 senedir TRT çocuk ekranlarında yayında.

Bizim bugün tüm çocukların ilgisini kazanmış olmamızın birincil sebebi işimizi çok iyi yapmamız ve TRT Çocuk gibi güçlü bir kanalda yayınlanıyor olmamız. Ona rağmen bu noktaya gelmemiz yaklaşık 4 senemizi aldı. 4 senedir TRT Çocuk dışında hiçbir destekçimiz olmadı. TRT Çocuk’un desteği tüm maliyetlerimizi karşılamıyordu. Biz 4 senedir Kıraç ile kazandığımız her şeyi Pepee’ye yatırdık. 2 kişi çıktığımız yolda başardıkça yeni yol arkadaşları kazandık. Bugün düşyeri 48 kişilik kocaman bir aile… Ama arkasında ben dahil 4-5 kişinin büyük mücadelesi, inancı, hayattan ve kendinden tavizleri var. Öyle olmasa, bugün hala yanımda olan can yoldaşı ekibim olmasa asla bu noktaya varamazdık. Şu anda ise Pepee hem çocukların hem de büyüklerin gönlünü kazandı. Kısa süre önce lisanslı ürünlerimizi de çocuklar için buluşturduk. Pepee bebekleri, nevresim takımları, oyunları, çantaları gibi birçok Pepee ürününe minik hayranların yoğun ilgisi bizi çok mutlu ediyor.

Pepee adı ilginç… Nereden geliyor?

Pepee yüzyıllardır Anadolu’da güzel Türkçemizde konuşma zorluğu çeken insanlara takılan bir sıfattır. Pepe Ahmet, pepe Ali’lerimiz vardır. Ama bizim ilk aklımıza gelen elin İspanyol “Pepee’si oluyor ne acı… Burada seyirciden tek bir şey için af dileyebilirim o da sonraki fazladan “ e” harfi. Bu ise tamamen teknik olarak marka ayrıştırması yapabilmek ve uzatma efekti ile konuşulmuş bir fazladan “e” dir. O fazladan “ e” olmasa yine bizim Anadolu’muzun Pepee’si büyük şehirlerde kimsenin aklına gelmeyecekti eminim. Yani Pepee % 100 Türkçe bir isimdir.

Pepee’nin söylediği şarkılar tüm çocukların dilinde. Bu şarkıların söz ve müzikleri kime ait?

Pepee’nin bu kadar sevilmesinde müziklerinin de büyük payı olduğunu söyleyebilirim. Pepee’nin şarkılarını bir anne olarak ben mırıldanarak besteliyorum. Sonrasında Kıraç aranjelerini yapıyor. Bölüm içindeki sahne müziklerini ise Kıraç’ın Garbiyeli müzik ekibinden değerli müzisyen arkadaşımız Nevzat Yılmaz yapıyor. Nevzat Çoğu zaman, sahnelerin üzerine sahnenin duygusuna göre canlı birer bir enstrümanları çalarak sahnelere can veriyor.

Pepee’den başka ikinci bir karakter yaratmayı düşünüyor musunuz?

Pepee Türk halkı tarafından gerçekten çok sevildi. Bunun vermiş olduğu cesaret ile ikinci projemizin hazırlıklarına bir buçuk sene önce başlamıştık. Bu sefer yaş grubumuz 6–9.Yani ilkokul çağı çocukları. Şu sıralar son hazırlıklarını gerçekleştirdiğimiz projemizi, yeni yayın döneminde yine TRT ÇOCUK ekranlarında buluşturmayı planlıyoruz. En az Pepee kadar sevileceğini umut ediyoruz.

Televizyon ve tiyatronun yanı sıra sizi bir de motosiklet tutkunuzla tanıyoruz. Motosiklet tutkunuzdan söz edermisiniz?

Motor, Rüzgâr bunlar biraz sahne tozu gibi. Bir kere soluduğunuzda bir daha içinizden çıkmıyor. Ama bundan 6–7 sene evvel 4 tekeri tamamen reddeder bir hayatım vardı. Yaz –kar-kış demeden motora biniyordum. Şu an hayat şartları, iş tempom bu konuda revizyon yapmama sebep oldu. Hayatıma sokmadığım otomobil de artık hayatımda… Hem motorum hem arabam var artık…

Ne kadar zamandır Beykoz’da ilçesinde oturuyorsunuz? Beykoz ilçesini tercih etme nedenleriniz nelerdir? Sizi buraya çeken şey ne oldu?

Beş senedir Beykoz’luyum Burayı hem doğal yapısı, yüksekte olması, havadarlığı, yeşilliği için tercih ettim. Hem de 2. köprünün hemen ayağında ulaşım açısından çok avantajlı olduğu için… Bir de şahane manzaralar var onu da es geçmemek gerekir… Beykoz hem modernliği hem de doğallığı ile tam benim gönlüme göre bir yer…

Dünya tatlısı bir kızınız var. Bu bölgede oturuyor olmanın hayatında sizce ne gibi etkileri var?

Temiz hava soluyor herşeyden önemlisi… Bir dev biz çok tepede olduğumuz için gerçekten burası şehrin içine göre biraz dağ başı gibi… Oksijen oranı daha yüksek, etrafımız ormanlarla çevrili… Üstelik bir o kadar da modern, gelişmiş bir bölge…

Beykoz’un en sevdiğiniz yönleri nedir? Beykoz İlçesi sizin için ne anlam taşıyor?

Beykoz’un yeşilini, boğaza göz kırpan tepelerini, bol oksijenli havasını, insanının samimiyetini, yıpranmamış köylerini seviyorum. İstanbul’da sığındığım yer BEYKOZ.

Komşuluk ilişkileriniz nasıl? Beykoz’da oturan diğer ünlülerle görüşüyor musunuz?

İnanılmaz gelişkin komşuluk ilişkilerimiz yok ne yazık ki… Ama tüm ailem, annem, kardeşlerim, kayınvalidem, eşimin kardeşleri çok yakın oturuyoruz. Hepimiz Beykoz’dayız… Bu sebeple komşu eksikliği pek hissetmiyorum.

Beykoz bölgesinde ailecek vaktinizi nasıl geçiriyorsunuz? Birlikte neler yapmaktan ve nerelere gitmekten hoşlanıyorsunuz?

Boğaza inip Uskumru’da yemek yemeyi seviyoruz. Kavacık’ta Birlik Kasap’tan etlerimizi alıp, Mini Hal’den mis gibi sebze meyvelerimizi alıp, Mado’dan dondurma yemeyi seviyoruz. Onun dışında evimizde vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Biraz ev kuşuyuz ailecek. 

Haber Merkezi

Beykoz’da yaşam ve sanat Projesi
Önceki Beykoz’da yaşam ve sanat Projesi
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz