Makaleler

Paylaşılan Mutluluk; AŞURE

28.09.2017 14:05
| | |
4433

Muharrem ayı Hicri takvimin başlangıcı olmakla birlikte Kuran'da kıymet verilen aylardan biridir.

Muharrem ayının 10. Günü Aşure Günü olarak bilinmektedir. Nuh Aleyhisselam'ın tufandan sonra pişirdiği aşure; bugün de adet olarak devam etmektedir. Paylaşmanın, birlikte olmanın, şükretmenin ve bereketin simgesi olan aşure aynı zamanda oldukça sevilen bir tatlıdır.   

Muharrem ayıyla birlikte evlerimize misafir olan aşure içerdiği kuru fasulye, nohut, buğday, ceviz, fındık, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir gibi kuru ve taze meyveler ile besleyici değeri oldukça yüksek bir tatlıdır. İçerisindeki kuru baklagiller ve yağlı tohumlar sayesinde kaliteli bir bitkisel protein kaynağı olmakla birlikte lif açısından da oldukça zengindir.  Aşure içerdiği  B vitaminleri, E vitamini, demir, çinko, kalsiyum ile vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca içerdiği  omega-3 yağ asitleri ile kalp ve damar sağlığını korur.  

İçindeki çok çeşitli besinler nedeniyle enerjisi oldukça yüksek olan aşure büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, kilo almaya çalışan bireyler, emzikli anneler ve sporcular için oldukça sağlıklı bir öğün alternatifidir. Kilo problemi ve diyabet gibi kronik hastalığı olan bireyler daha dikkatli tüketmeli ve tüketim miktarı için mutlaka beslenme ve diyet uzmanlarına danışmalıdırlar. 

Aşurenin yaklaşık 200 gramlık bir porsiyonu 350-400kkal enerji içerir. Aşure yapılırken şeker miktarı az tutularak tatlandırma daha çok kuru meyveler ile sağlandığında enerjisi azaltılmış olmakla birlikte daha  sağlıklı hale gelmiş olur.

Aşure  besleyici değerinin yüksek olması ve besin öğelerinin dengeli dağılması sebebiyle ana öğün olarak tüketilebilir. Aşureyi yanında 1 su bardağı süt ile tükettiğinizde hem daha uzun tokluk sağlar hem de kan şekerinizin dengede kalmasını sağlar.

Küçük porsiyonlarda tüketin ki tadı damağınızda kalsın. Afiyet ve şifa olsun.

Sağlıcakla…

Anahtar Kelimeler: Muharrem Ayı, Hicri Takvim, Aşure

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"