Makaleler

Paşabahçespor’a yazık oldu

30.05.2016 23:43
| | |
3157

Beykoz ilçemizi Bölgesel Amatör Lig'de temsil eden Paşabahçespor kulübümüz baraj maçını penaltı atışları sonucunda kaybederek maalesef ligde tutunmayı başaramadı.

Bölgesel Amatör Lig'in zor ve statüsü karışık bir lig olduğunu daha önce anlatmıştık. Ligi 4. Sırada bitirdiğinizde bile küme düşebileceğinizi söylemiştik. Aynen dediğimiz gibi oldu. Paşabahçespor ligi 4. Sırada bitirmesine rağmen baraj maçını penaltı atışları sonucunda kaybederek bir alt lige düştü. Oysaki Paşabahçespor grupta çok iyi sonuçlar alıp 49 puan toplamıştı.

Futbol kamuoyu bırakın düşmeyi 3. Lige çıkabilir mi diye birbirine soruyordu. Amatör futbolu yakından takip eden, kurulduğu yıldan beri bu ligi yakından bilen bir kişi olarak şampiyonluğun zor olduğunu küme düşmemek için mücadele edilmesi gerektiğini söylemiştim. Paşabahçespor ligde kalabilir miydi? Tabi ki kalabilirdi. Bunu en çok isteyenlerden biri bendim. Geçen yıl şampiyon olup Bölgesel Amatör Lig'e çıkarken yükselme grubunda 5-6 maçını izlemiştim. En kritik maçta taraftarlarca otobüs tutularak Osmaniye İstiklal maçı için Sarıyer Çayırbaşı Stadı’na gidenlerden birisi de bendim. Yaklaşık 500 rakip taraftara karşı 100 kişi gırtlağımız patlayana kadar takımımızı desteklemiş alınan bir puanla birlikte şampiyonluk yolunu sonuna kadar açmıştık. Bu anılardan dolayı ligde kalmayı en çok isteyenlerden biri bendim. Ligden düşmek kimsenin aklına gelmemişti. Hatta evimizde oynadığımız ve yaklaşık 3000 taraftarın destek verdiği maçta Bartınspor'u yenebilseydik şampiyonluk şansımız bile olacaktı. Ama o gün bir şeyleri hissetmiştim. Çünkü bir metreden topu direğe nişanlamış, ikinci yarının hemen başında iki metreden boş kaleye golü atamamıştık. Sanki kader ağlarını örüyor. Paşabahçespor'a baraj maçı yolu görünüyordu. İşte o şanssızlığın olduğu maçta ‘atamayana atarlar’ misali golü yemiş ve yüzde 90 baraj maçına kalmıştık.

Paşabahçespor'a gönül verenler baraj maçıyla da olsa ligde kalınacağına inanıyordu. Evet futbol böyle acımasız bir oyun. Fırsat bulduğunda atamazsan yiyeceğin bir golle ya da atamayacağın bir penaltıyla kaderini belirlemiş olursun. Nihayetinde  atılamayan bir penaltıyla Paşabahçespor hüzünlü bir şekilde Bölgesel Amatör Lig'e veda etti. Bu mağlubiyetin muhakkak sebepleri vardır. Bu kadar kritik bir maç öncesinde takımı sezon boyu sırtlamış 5-6 oyuncu takımdan neden ayrıldı ya da bu maçta neden oynamadı? Bunun nedenlerini tabi ki bilemiyoruz. Bu Paşabahçespor yönetiminin bilebileceği bir durum.

Kulüplerin iç işlerini dışarıdan bilmemiz zaten mümkün de değil.Bir sporsever olarak gerçekten çok üzüldüğümü belirtmeliyim. Daha önceki bir yazımızda bu yılın ağzımıza sürülen bir parmak bal olmamasını dilemiştim. Bu yılın bir geçiş yılı olmasını ilerleyen yılların Paşabahçespor ve Beykoz futbolu için daha iyi, başarılı yıllar olacağını söylemiştim. Maalesef 3. Lige sadece bir adım kalmışken geri dönüş yapmak zorunda kaldık. Baraj maçında da Paşabahçespor'un cefakar taraftarları otobüsle Bayrampaşa Belediye stadındaki yerini almıştı. Ellerinden geleni yapmalarına rağmen genç oyunculardan kurulu Paşabahçespor takımı gereken golü bulamamış ve iş penaltılara kalmıştı. Penaltılarda daha tecrübeli olan rakip takım oyuncuları başarılı olarak maçı kazanmıştı.

Bu sezon Beykoz 1908 kulübümüzün son maçında yaklaşık 7-8 bin taraftarımızın önünde bir şok yaşamıştık. Daha büyük bir şoku ligi 4. Olarak  bitirip baraj maçında lige tutunmayı başaramayan Paşabahçespor kulübümüzle yaşadık.
Artık bu sezon için yapabileceğimiz bir şey yok. Bundan sonra önümüze bakmalıyız. Bu duruma neden gelindiğini değerlendirip gelecek yılın hesabını yapmalıyız.

Son söz olarak şunu söyleyebiliriz. Bölgesel Amatör ligde oldukça başarılı bir sezon geçirmesine rağmen statü gereği baraj maçı oynayıp kaybeden ve  düşmeyi hak etmeyen Paşabahçespor'a geçmiş olsun.

Paşabahçespor'a gerçekten yazık oldu.   

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"