Paşabahçe Vapuru Beykoz'dan ayrıldı

  • Güncelleme: 10.02.2020 16:34
  • Okunma: 13769 kez
  • Yorum: 1
Beykoz'da uzun yıllar tartışma konusu olan Paşabahçe vapuru İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleri sonucu bulunduğu alandan alındı.
Paşabahçe Vapuru Beykoz'dan ayrıldı

Paşabahçe Vapuru sabah saatlerinde Beykoz Belediyesi önündeki sahilden, romorkerler yardımıyla çekildi. Vapur daha önce Beykoz Belediyesi'nin açmış olduğu ihaleyle sökülecekti, Beykozlu vatandaşların tepkisi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi devreye girerek, vapuru tekrar İstanbul halkına hizmet edecek bir aşamaya getireceğini söylemişti.

Bunun üzerine Beykoz Belediyesi ve İBB Şehit Hatları arasında bir protokol imzalandı. Bakımsız durumdaki gemiyi inceleyen İBB uzmanları; vapurun dış metalinin oksijen ve deniz suyu nedeniyle korozyona uğradığını, saç aksamının tümüyle yenilenmesi gerektiğini, sefer yapabilecek durumda olmadığını ve ağır bakım maliyetleri gerektirdiğini tespit etti.

Aralık ayı içinde geminin Haliç Tersanesi'ne çekilerek bakım onarım sürecinin başlatılmasına karar verilmişti.

Daha önce yapılan bilgilendirmeye göre Paşabahçe Vapuru Haliç Tersanesi'ne çekildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) önceki yönetiminin, 10 yıl önce Beykoz Belediyesi'ne hibe ettiği tarihi Şehir Hatları A.Ş.'nin sembol gemilerinden Paşabahçe Yolcu Vapuru, adını aldığı sahilin yanı başında çürümeye terk edilmişti. Kısa bir süre nikâh solonu olarak kullanılan vapur, sonra müze yapılmak istendi.

Hatta, Boğaz'da batırılarak su altı canlıları ve dalış tutkunları için rota yapılması gündeme geldi. Ancak, projelerin hiç birisi gerçekleşmedi ve estetik harikası gemi, 10 yıl boyunca Beykoz sahilinde çürümeye terk edilmişti..

Haber Merkezi

  

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Paşabahçe Vapuru

Yorumlar (1 Yorum)

Hamza Erol (5 ay önce)

Merhaba Beykoz belediyesi hangi değerine sahip çıktı bu güne kadar .bu gidişle hiçbir değerde sahip cikamayacak

Yorum Yaz