Eğitim

Paşabahçe İlköğretim’de ilk gün heyecanı

Paşabahçe İlköğretim’de ilk gün heyecanı
2014.07.18 00:00
| | |
6312

2011-12 Eğitim-öğretim dönemi geçen hafta erken başlayan 1.sınıfların ardından diğer sınıflarda da resmen başladı…

Paşabahçe İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen törende İlköğretim haftası ile birlikte açılış da yapılmış oldu. Saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’ndan sonra Okul Müdürü Korkmaz Gülen bir konuşma yaptı.

Uzun bir 3 ay sonrasında, sayılı günlerden sonra yine okuldayız. Yaz döneminde okulda gerekli bakım onarımları yaptık, eğitim-öğretim dönemine hazırladık. Evet, yaz tatilinde dinlendik, vücutlarımız, kafalarımı beyinlerimiz dinlendi. Ben isterim ki iyi birer öğrenci, iyi birer vatandaş, çevresine faydalı insan olasınız. Buradan mezun olan öğrencilerimizin de yurdunu, milletini insanları seven birer insan olmaları en büyük dileğimiz. Çok şey bilmenize gerek yok, yani Albert Ainştayn olmanıza gerek yok nasılsanız o şekilde hayata atılacaksınız, o şekilde insanlarla, çevrenizle anne babalarınızla bizlerle iletişim halinde olacaksınız.

Hepinizden birer dahi olmanızı beklemiyoruz. 5 parmağın beşi bir değil biliyorsunuz, her birinden birer tane var, kimisi alçak, kimisi yüksek parmakların ancak hepsi birlikte hareket ediyorlar, grup olarak hareket ediyorlar. Bu açıdan sizlerde bu alışkanlıkları edinmek zorundasınız. Dersleriniz kötü derslerde başarısız olabilirisiniz benim için hiç önemli değil ama davranışlarınızda başarılı olacaksınız” diye konuşan Okul Müdürü Korkmaz Gülen çeşitli öğütlerde bulundu.

Daha sonra Okul Öğretmenleri adına Gülver Özkan öğrenci ve velilere hitaben bir konuşmada bulundu. Yeni Eğitim-Öğretim Döneminin başlamasının heyecanını hissettiklerini söyleyen Özkan, ünlü Halk Ozanımız Aşık Veysel’den bir beyit okuyarak başladı konuşmasına;

Dünyanın en güzel aklını gördüm…

Sermayesini sordum, dedi ki; okul…

“İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik akıl ve zekâsıdır. Fakat akıl kendiliğinden gelişemez. Aklı geliştiren, kullanılmasını öğreten, bilgilerle zenginleştiren okuldur. Çünkü okul bir eğitim ve öğretim yuvasıdır, insanın yetiştirildiği yerdir. Sevgili öğrenciler sizler buraya bilgilenmek, aklınızı zenginleştirmek, uygar bir insan olmak için geliyorsunuz. Öğretmenleriniz de bu özellikleri sizlere kazandırmak için buradadırlar. Hepimizin görevi sizleri yararlı ve uygar bir insan olarak yetiştirmektir. Eğitilmemiş tolumlar uygar olamazlar, gelişemezler ayakta kalamazlar. Ünlü Fransız romancısı Victor Hugo der ki; Okul uygarlığın geliştiği yerdir” diye konuşan Gülver Özkan alkışlandı.

5D sınıfı öğrencilerinden Seyit Bircan’ın, “Okulumuz” adlı şiiri seslendirmesinin ardından yine aynı sınıf öğrencilerinden Elif Çeltek günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Programı hazırlayan 5D sınıfının bir başka öğrencisi olan Batuhan Öztürk’ün “Yeni ders yılı”şiirini okuması ile devam eden program Ebru Yılmaz adlı öğrencinin İlköğretim Haftasına özel hazırladığı ve Atatürk’ün Eğitim üzerine söylemiş olduğu sözleri okuması ile ayrı bir önem kazandı. 5D sınıfı öğrencilerinden Gizem Savuran’ın hem yeni eğitim-öğretim yılı başlangıcı hem de İlköğretim haftası olma sebebi ile günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapmasının ardından program sona erdi, öğrenciler sınıflarının yolunu tuttu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Paşabahçe İlköğretim Okulu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"