Yaşam

Paşabahçe'de bir 'Boğaz Esintisi'

Paşabahçe'de bir 'Boğaz Esintisi'
2014.08.19 00:00
| | |
5106

Paşabahçe Ortaokulu tarafından çıkarılan okul gazetesi “Boğaz Esintisi” 2013-2014 Döneminin ilk sayısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi fazlası ile başaracak.

Paşabahçe Ortaokulu tarafından çıkarılan okul gazetesi “Boğaz Esintisi” 2013-2014Döneminin ilk sayısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi fazlası ile başaracak. Yayın YönetmenliğiniOkulun İngilizce Öğretmenlerinden Emin Koç’un yaptığı gazetede yine bir birinden ünlü, kamuoyunda yakından tanınan simalar ile yapılan röportajlar keyifli bir sohbet edasında işlenmiş. Okula bu dönem atanan Müdür Yardımcısı Pınar Ayşim ile yapılan röportajda en çarpıcı cümle sadece okul değil diğer sosyal hayatta karşılığını bulacak nitelikte,”Disiplinin olduğu yere başarı da gelir!”

Son yapılan seçimin ardından göreve başlayan yeni Okul Aile Birliği Yönetimi kendi düşüncelerini yansıtan bir açıklama ile gazetede yerini almış. Bu arada okul gazetesinin sayfalarında sürpriz niteliğinde Dost Beykoz Spor Müdürü Talip Ercan’ın da ‘Eğitim sistemi’ üzerine bir yazısı yer almış. Bu konu ile ilgili değişik öğrencilerden ve velilerinden aktarımları da görmek mümkün. Bunların yanında çağımızın insanları esir alan, gerçek âlemden sanal âlemlere esir sorunu internet kullanımına “Çocuk Güvenliği ve İnternet Kullanımı” konu başlığı ile bilgilendirme seminerinde önemli mesajlar veren “İstanbul Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü” gerçekten de önem arz eden bir konuya parmak basmış. Bir diğer sosyal konu olan Ergenlik Dönemi ile ilgili Ergenlik Dönemi Değişim Projesi “ERDEP” kapsamında kız öğrenciler ve velilerine verilen seminer oldukça yararlı sonuçlar da verecek gibi.

Gelelim her sayısında bir birinden ilginç renkli ve bir o kadar kamuoyu nezdinde tanınan simalar ile yapılan özel röportajlara. Sayfaları çevirdiğimizde ilk ünlü olarak Ses SanatçısıCengiz İmren ile Utku Durmuş imzalı bir röportaj karşımıza çıkmakta. Beykozlu Ressam-Şair ve Romancı kimliği ile tanınan Muammer Erkul ile Zeynep Erva Ateş ve Melihcan Soner imzalı keyif dolu sohbet tadında bir röportaj sayfalar arasında yerini aldı. Röportajın bir bölümünde hayallerinden biri olarak “Bir gün tanınmış bir yazar olacağım ve Beykoz’un güzelliğini herkese öğreteceğim” dedikten sonra verdiği mesajda “Hayal kurun, bunu yazın ve hayallerinizin peşinden koşun “ diyerek çizdiği rotayı öğrencilere aktarmış.

Boğaz Esintisi”nde ünlüler kervanı bir zamanların golcü forveti, şimdilerin televizyonlarda futbol yorumcusu kimliği ile rastladığımız Oktay Derelioğlu ile yapılan geniş bir röportajda var. İrem Şen imzası ile sayfalardaki yerini almış. Bu sohbette can alıcı ara başlıklar ortaya çıkmış, nitekim “Türkiye’de herkes futbol oynandığını sanıyor, Türk Futbolu zevk vermiyor, Para ve şöhret duman gibidir, Rüyalarımda gol atıyorum…” diye kelimelere dökülen cümleler Derelioğlu’nun hakkı ile yorumcu konumuna terfi ettiğini de onaylayacak nitelikte. Yağmur Tuncay imzalı Türk Halk Müziği’nin sempatik sanatçısı Bülent Serttaş ile yapılan sohbette ise Türkiye’deki Reyting Yönetimine de bir bakış açısı ortaya çıkmış veSerttaş,”2000 kişi 70-85 milyonluk Türkiye’yi temsil edemez. Onun için ben yanlış yaptıklarına inanıyorum” Ünlü Gazeteci Derya Sazak ile gerçekleşen röportajda Sevgi Yağmur Aksu’nun imzası var. Ünlüler kervanı içeren röportajlar Çocuklar Duymasın adlı dizi ile dikkatleri çeken 10 yaşındaki Alp Eren Khamis ve Med Cezir dizisinin genç jönlerindenSerhat Parıl ile yapılan sohbetlerin ardından ortaya çıkan kelimeler ile neticelenmiş.

Okul Müdürü Korkmaz Gülen bu sayıdaki yazısını “ Nasıl bir okul ve eğitim sistemi hayal ediyorum” temalı yazmış. Yazıya genel bir bakış açısı ile inceleme yaptığımızda herkesin kafasından geçen belki de uzun süre daha hayal olarak kalacak nitelikte bir gerçekle yüzleşmek mümkün. 15-20 kişilik sınıflar, eğitim dışında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin rahatça yapılabileceği bir alan,  eğitim, idari personeli, güvenlik personeli tam olan hatta gece bekçisi de olan bir okulu kim arzu edip istemez ki?

Gelelim okul gazetesinin hazırlanmasında çok ama çok emeği bulunan Yayın Yönetmenikonumunda olan Okul İngilizce öğretmenlerinden Emin Koç’un yazısına. Geçen yani bir önceki çıkardıkları sayıya göre Emin Hoca’nın hayatında bir değişim süreci yaşandığı bir gerçek, çünkü o artık bir baba, Asya’sının Babası. Hayata bakış açısı bu yeni dönem ile birlikte tabii ki değişmiş.”Her şeyin olabilir…evlerin, arabaların…her türlü teknolojik imkanın, pahalı parfüm ya da kremlerin ve pahalı alışkanlıkların…bir meslek sahibi olabilirsin, memur, işçi, doktor, mimar ya da makam sahibi olabilirsin…büyüklerin dediği gibi adam bile olabilirisin. AMA ASIL MESELE İNSAN OLMAKTIR…

Gerçekten de dopdolu, profesyonel birçok çalışmaya eş değer bir çalışma daha yakalamışlar. Herkes görevini layıkı ile yapmış ve ortaya sıkılmayacağınız bir eser çıkmış. Tebrikler ve başarılarının devamını dilemek isteriz..

Dost Beykoz/Talip Ercan

Anahtar Kelimeler: Boğaz Esintisi, Emin Koç, Paşabahçe Ortaokulu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"