Parıltım ile yemek üretimi üzerine

  • 0
  • 21181
Parıltım ile yemek üretimi üzerine
Parıltım ile yemek üretimi üzerine
Parıltım ile yemek üretimi üzerine
Parıltım ile yemek üretimi üzerine
Parıltım ile yemek üretimi üzerine
Parıltım ile yemek üretimi üzerine
Parıltım ile yemek üretimi üzerine
Parıltım ile yemek üretimi üzerine
Parıltım ile yemek üretimi üzerine

Dost Beykoz, Türkiye'nin en büyük yemek üretici ve tedarik edici firmaya ulaştı ve işin inceliklerini araştırdı.

Beykoz Kavacık'ta yapımı devam eden Medipol Üniversitesi'nin inşaatında çalışan 100 işçinin zehirlendiği haberi, geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz tarafından duyurulmuştu. Öğlen yemeği için şantiyenin yemekhanesine giden işçiler, burada yedikleri yemeğin ardından baş dönmesi, mide bulantısı gibi şikâyetler üzerine topluca Beykoz Devlet Hastanesi'ne getirilmiş, burada gözetim altında tutulmuştu. Ramazan ayı boyunca 45 mahallede 90 bin kişiye 'sorunsuz' bir şekilde yemek veren Beykoz Belediyesi'nin emekleri ise bu haberin altından bir kez daha ortaya çıkmıştı. Dost Beykoz, Beykoz Belediyesi dışında bölgedeki 'En İyi Firma'yı araştırdı ve Parıltım Yemek firmasının yetkililerine ulaştı. Günde 135 bin kişiye yemek veren, 'taşıma'dan çok 'yerinde hizmeti' tercih eden; Türkiye'de 18 ilde faaliyet gösteren ve bir dönem Beykoz Anadoluhisarı'nda ofisi de olan Parıltım Endüstriyel Toplu Yemek Hizmetleri A.Ş. Dudullu'da bulunan tesislerinde Dost Beykoz'u kabul etti.

 

İşte Dost Beykoz'un 'İşin Ustaları' ile yaptığı söyleşi ve anlatılanlardan kaydettikleri...

‘Parıltım A.Ş. alanının en iyisi olarak dikkat çekiyor’

Beykoz'da da bir dönem ofis açmış olan Parıltım Endüstriyel Toplu Yemek Hizmetleri A.Ş. gerek firma sahibi ve gerekse çalışanlarıyla tıpkı adında geçtiği gibi 'parıldıyor'. Ümraniye Dudullu'da bulunan Yönetim ve İdare binasında Dost Beykoz'u güler yüzle karşılayan Kalite Güvence Müdiresi Nevroz Özşen ve Operasyon Direktörü Sevgi Ermiş Hanımefendi, konuyla ilgili olarak söyleşi yapmak üzere bizi Toplantı Salonu'nda ağırlıyor. Firmanın bir diğer Operasyon Direktörü Basri Kalaycıoğlu Beyefendi, başlangıçta toplantımıza katılmak istemese de söyleşinin ateşinden o da bir parça alıyor ve kısa zaman sonra o da bize katılıyor. Beykoz'da büyük ses getiren 100 kişinin zehirlenmesi olayının tekrar yaşanmaması için kapısını çaldığımız ve tecrübelerinden yararlanmak istediğimiz bu dev firmayla ilgili olarak, ilk sözü Basri Bey söylüyor: "Bu işlerde 'merdivenaltı' denilen firmalar vardır. İşte bu merdivenaltı firmalar kadar, onlara rağbet eden müşteriler de sosyal hayatta bulunmaktadır. İşin aslı odur ki, kesinlikle yemek işi, gıda işi şakaya gelmeyecek bir iştir. Ciddi bir şekilde ve sürekli çalışmayı gerektirir. Denetimi mecbur kılar. Bizim toplum ve iş yaşamının içerisinde olan kişiler olarak en çok buna dikkat etmemiz gerekir..."

Parıltım A.Ş.'nin Basri Kalaycıoğlu gibi Operasyon Direktörü olan bir başka ismi de Sevgi Ermiş... Sevgi Hanım, Üniversite eğitimini 'İşletme' üzerine tamamlamış. Ardından da neredeyse bir başka üniversite okur gibi Boğaziçi Üniversitesi'nde 4 yıl boyunca Uzmanlık Eğitimi almış. Türkiye'nin en büyük 5 firmasından birisi olan KOÇ Holding'in bünyesinde yer alan tüm firmaların yaklaşık yüzde 70'ine Parıltım Endüstriyel Toplu Yemek Hizmetleri A.Ş.'nin hizmet verdiğini söylüyor Sevgi Hanım... Eczacıbaşı'ndan Demirdöküm Vailant'a... TED Rönesans'tan TEV Koleji'ne kadar ulusal ve uluslararası onlarca firma ismini sıralıyor. Sevgi Ermiş'in saydığı bu referanslar ise Dost Beykoz olarak şu an, ‘Alanının En İyisi’ ile birlikte oturduğumuzu bize adeta ispat ediyor.

Operasyon Direktörü Sevgi Ermiş anlatmayı sürdürüyor:

‘Firmaya çalışmaya gelenlere 3 kitap zimmetleniyor ve çalışanlar sınava tabi tutuluyor’

"Bizler Parıltı olarak 1980'li yıllarda kurulmuştuk. Daha sonra bir firmayla ortak olundu ancak sonra Nejat Aydın Bey ayrılarak, bu işi yeniden tek başına devam ettirmeyi seçti. Nejat Bey'in bizim başarımızda çok büyük bir payı var. Kendisinin neredeyse 35 yıllık bir tecrübesi var. Şu an Parıltım'da toplamda 2 bin 90 kişi çalışıyorsa ve her gün kesintisiz 135 bin kişiye sorunsuz bir şekilde yemek yedirebiliyorsak; bunda firmamızın vizyonunun büyük bir etkisi var.

Sizin anlattıklarınız gerçekten çok üzüntü verici... Gıda zehirlenmesi ve özellikle 100 kişinin zehirlendiği haberi, bırakınız yaşamayı; insanı duyduğu anda bile etkiliyor. Ancak bu konuda bir şeyleri de dile getirmek gerekiyor. Ben size dilerseniz, çalışma yöntemimizle ilgili biraz bilgi vereyim: Bizler firmamızda işe aldığımız her çalışanımıza 3 kitap zimmetleriz. Bu kitaplar, İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre El Kitabı ve Gıda Güvenliği El Kitabı'ndan oluşur. Daha sonrasında ise yine çalışanlarımızı bu kitaplardaki bilgilerden bir sınava tabi tutarız. Bu, sorunsuz çalışmamız konusunda bizim yaptığımız en önemli işlerden birisidir.

Parıltım firması olarak yine bizler iki türlü hizmet veririz: 1- Taşıma 2- Yerinde Hizmet... Bizim yerinde hizmet dediğimiz, çalışanlarımızı hizmet verdiğimiz firmaların mutfağında konuşlandırdığımız anlamındadır. Biz, müşterilerimizin yaklaşık yüzde 90'ına bu şekilde hizmet veririz: Yani hem gıda ürünlerini tedarik ederiz hem de kendi çalışanlarımızla yemeği, müşterimizin kendi yerinde pişiririz. Elbette burada hem belli başlı kurallarımız vardır hem de sıkı denetimlerle ahengin bozulmaması için büyük bir özen gösteririz."

Sevgi Hanımın anlattıklarından sonra son olarak firmanın Kalite Güvence Müdiresi Nevroz Özşen söz alıyor ve yemek hizmetlerinde sorun yaşanmamasının tarifini yapmaya başlıyor. Nevroz Özşen, lezzetli bir yemek tarifini yapar gibi 'kalitenin sırlarını' bir bir sıralıyor:

Müdire Nevroz Özşen: “Tedarikçi firmalarımızı sürekli denetime tabi tutuyoruz!”

"Kuralları belirlemek ve kuralları da tavizsiz bir şekilde hayata geçirebilmek... İşin ilk adımı bu oluyor. Öte yandan Gıda Güvenliği'nin olmazsa olmaz ilkeleri var. Ben bunları 3'e ayırıyorum: Bir tanesi 'Güvenli Hammadde temini'... Diğeri 'Hijyen koşullarının sağlanması'... Üçüncüsü ise 'İyi Yönetim Uygulamaları'... Buradaki 'İyi Yönetim Uygulamaları'ndan kasıt, Kritik Kontrol Noktaları'nın Sağlıklı Bir Şekilde Yönetilmesi... İngilizce HACCP iken biz buna kısaca 'Hasip' diyoruz. Burada 'hijyen' çok önemli olsa da hammaddenin kalitesi ve güvenliği ile kritik noktaların kontrrolünün sağlıklı bir şekilde yönetilmesi son derece önemli...

Bizi diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliğimiz, hammadde güvenliğine çok önem vermemiz. Güvenirliliği kanıtlanmış markaları satın alarak müşterilerimize hizmet veriyoruz. Tedarikçi firmalarımızı ise sürekli bir denetimden geçiriyoruz. Kalite Güvenliği anlamında Gıda Mühendislerinden ve İş Güvenliği Uzmanlarından oluşan bir ekibimiz var ve bu ekibimiz tüm Türkiye'de tüm ekiplerimize periyodik denetimler gerçekleştiriyor."

‘Kalitede belirli bir seviyenin altına düşmek, sorunları da beraberinde getiriyor…’

Parıltım Endüstriyel Toplu Yemek Hizmetleri A.Ş. firmasının uzmanlarıyla konuştuktan ve üretim yerinde kısa bir gezinti yaptıktan sonra Dost Beykoz olarak pek çok konuyu da açığa çıkartmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlçemizde yıllardır üretim yapan Mobil Yağları (Mobil Oil Türk A.Ş.) gibi firmalara yemek veren, Türkiye'nin geneline yemek tedarik hizmeti götüren Parıltım A.Ş. bizlere aslında 'acı haberler yazmak zorunda kalmayacağımızın' ipuçlarını veriyor. 'Ucuz' ve 'kalitesiz' hizmette ısrar eden üreticilere de tüketicilere de önemli uyarılarda bulunuyor: “Belirli bir seviyenin altına düşmenin toplumda hiç kimseye bir faydası olmaz” diyor.

Her gün 135 bin kişiye yemek yediren ve bu işi sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren Parıltım Endüstriyel Toplu Yemek Hizmetleri A.Ş. bize 'bu işin nasıl yapılacağını' çok ama çok iyi bir şekilde gösteriyor. Bizlere de Dost Beykoz olarak hem bu işle uğraşan firmalara hem de bu tür firmalarla çalışanlara uyarıda bulunmak ve bir daha gelecekte bu tür haberleri yapmamak için temennide bulunmak kalıyor...

Haber Merkezi

Uyku probleminiz mi var?
Önceki Uyku probleminiz mi var?
Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor
Sonraki Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz