Makaleler

Pandora’nın kutusu!

12.12.2017 08:43
| | |
9759

“Sözen döneminin İSKİGATE skandalından daha büyük bir yolsuzluk” olarak adlandırılan Ataşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk skandalı Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden alınmasıyla enteresan boyutlara taşınıyor. Tabi bu vakıa Türkiye’de Belediyeciliği de tekraren tartışmaya açtı.

Siyaset tarihinin yolsuzluk bataklığı olan ve kamuoyunda güvenini iyice kaybeden belediyeciliğin yakın zamanda atama yoluyla yapılıp yapılmayacağını tartışmaya başlayacağız diye düşünüyorum.

Ama konumuz bu değil, geçelim…

Düşününki İlgezdi ailesinin 2011 doğumlu çocukları bile gayrimenkul zengini! 6 yaşındaki çocuğun Çanakkale’de içinde iki katlı taş evi ile 1,5 dönüm zeytinliği ve Ataşehir’de ultra lüks bir dublex villası var. Ne gam!

Battal İlgezdi’nin eşi CHP milletvekili Gamze İlgezdi ise adına kayıtlı 17 gayrimenkulü ‘21 yaşından beri devlet memuruyum ve ek iş gelirlerim oldu’ cümleleriyle açıklıyor. Battal İlgezdi’nin geçen yıllarda kendisini denetlemeye gelen mülkiye müfettişleriyle içkili-dansözlü âlem fotoğrafları yürütülen yolsuzluk soruşturmasının bu günlere kadar uzamasını sağladı sadece.

Battal İlgezdi’nin, 30 Mart 2014 yerel seçimleri için Ataşehir Belediye Başkan adaylığı 7 Şubat 2014'te ilan edildi. Sadece bir gün önce yani 6 Şubat 2014'te ise Kılıçdaroğlu'nun özel kalem müdürü Ömer Tuncay Ceylan'ın kardeşi Onur Okay Ceylan Buz Rezidans'ta milyonluk daireyi 250 bin TL'ye satın aldı! Tesadüfe bak!

Sadece bu değil... İlişkiler ağı Dallas’ı aratmıyor mübarek! Buz Rezidans'ta; Kılıçdaroğlu'nun kızı Zeynep Kılıçdaroğlu'nun, Battal İlgezdi'nin eniştesi Nurettin Şahin, Gamze Akkuş İlgezdi'nin eniştesi Özer Çetin Şenyurt ve Gamze Akkuş İlgezdi'nin ablası Oya Şenyurt'un toplam 18 dairesi bulunuyor. Gamze Akkuş İlgezdi'nin 3'ü rezidansta olmak üzere 16 dairesi var. Anne-babası Remziye-Dursun Akkuş, ablası ve eniştesi Oya-Özer Çetin Şenyurt, kızkardeşleri Oya, Necla ve Neşe Akkuş'un sahip oldukları dairelerle birlikte bu sayı 35'e çıkıyor. Sadece Battal İlgezdi'nin rezidanslarda 5, ablası Fahriye Şahin ve eşinin 9 olmak üzere toplam 14 lüks dairesi var. Yani kaba hesap (hesabı kaçırmış da olabilirim) İlgezdigillerin irili-ufaklı toplam 51 gayrimenkulü var.    

Sonuç olarak, Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy’den sonra ülkenin en büyük imar rantının yaşandığı Ataşehir’den rezidans kraliçesi memur eskisi bir milletvekili, eski bir belediye başkanı, bir genel başkan, bir özel kalem müdürü ve bakalım daha neler neler çıkacak. Zira soruşturma, yargılama ve basın süreçlerinde yolsuzluğu kapatmak için büyük rüşvetler döndüğü iddia ediliyor. Anlayacağınız rezidanslar havada uçuyor! Soruşturma derinleştikçe hep birlikte göreceğiz. En büyük ironi ise “yolsuzluk yapan belediye başkanını yaşatmam!” diyen bir politik figürün geçmişte hakkında yayınlanmış çarşaf çarşaf yolsuzluk dosyalarının arşivlerdeki yerini koruyor olması (BÇG, dönemin SSK Genel Müdürü hakkındaki raporu).

Ancak! Peşinen söyleyeyim Pandora’nın kutusu açıldı. Ve korkarım çok erken açıldı.

2019 yerel seçimlerine 15 ay kaldı. Bu süreçte maalesef çok kirli, adeta çamur bir siyaset bizleri bekliyor.

Ha AK Parti bu konuda çok mu masum? Korkarım onu da yakında ulusal medyaya servis edilecek dosyalardan göreceğiz. Dedim ya; Pandora’nın kutusu açıldı bir kere… 

Anahtar Kelimeler: Pandora, Battal İlgezdi, CHP, Yolsuzluk, İskigate, Ataşehir

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"