Ozon Terapi Kongresi, Beykoz'da başladı

  • 0
  • 6313
Ozon Terapi Kongresi, Beykoz'da başladı
Ozon Terapi Kongresi, Beykoz'da başladı
Ozon Terapi Kongresi, Beykoz'da başladı
Ozon Terapi Kongresi, Beykoz'da başladı

İstanbul Medipol Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Ozon Terapi Kongresi başladı.

İstanbul Medipol Üniversitesi Güney Kampüsü'nde 12-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 1. Uluslararası Ozon Terapi Kongresi'nin açılışı yapıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Kongre Onursal Başkanı ve İstanbul Medipol Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Mahmut Tokaç, tıp tarihçisi olarak işin daha çok geleneksel boyutunu bildiğini belirterek, "Ancak ozon komitesi tamamlayıcı tarafında yer alıyor. Alternatif kavramları asla kullanmıyoruz. Geleneksel ve tamamlayıcı birazda şimdi yeni bir kavram alternatif kavramdır. Ben tıp tarihçiliği yanında bir yandan da etikçi olarak geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarında zaman zaman istek dışı davranışlar oluyor maalesef. Gerçekten şu konuda hemfikiriz. Modern tıptaki kanıta dayalı tıp uygulamalarındaki araştırma yöntemlerinin geleneksel tıpta her zaman uygulanmadığını biliyoruz." dedi.

"Genellemelerden kaçınmamız gerekiyor"

Dr. Tokaç, "Kanıtsız uygulamaların yapılmaması gerekiyor. Maalesef zaman zaman her türlü hastalığı iyi ettiğini iddia eden maalesef meslektaşlarımız çıkıyor. Bunu da geçtim meslektaşımız olmayan insanlar çıkıyor. Bu davranışlar maalesef geleneksel tıbbın geleceğine de etki ediyor.  O yüzden ben genellikle geleneksel tıp uygulamalarında bulunan arkadaşlarımdan rica ediyorum lütfen olabildiğince metelojisini geliştirmemiz gerekiyor. Bu tıp düzeyini arttırmamız gerekiyor. Bilimsel çalışmalara ağırlık vermemiz gerekiyor ve genellemelerden de kaçınmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Dünya Sağlık Örgütü, eğitim standartlarımızı model aldı"

Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mehmet Zafer Kalaycı, 2009 yılında Sağlık Bakanlığı'na atandığını, geleneksel tıp ile ilk tanışmasının 2010 yılında olduğuna işaret ederek, "O zamanlar yeniyiz görev verdiler bize bir rapor hazırlayacaksın dediler. Zor olmuştu. Ama ozon terapilerinde baya bir ilerlemiştik. Biz daha çok kendimize Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmalarını dünyada ne olduysa Türkiye’de daha iyisini Allah bize nasip etti. Allaha şükürler olsun bu konuda da Dünya Sağlık Örgütü şuanda bizim eğitim standartlarımızı model olarak aldı." diye konuştu.

"Türkiye, dünyada bir ilk başardı"

Nisan ayında Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen kongreyi hatırlatan Kalaycı, "Dünya Sağlık Örgütü Başkanı da katıldı. Bunu kendisi bizzat söylediler. Biz Türkiye’deki çalışmaları yakından takip ediyoruz.  Eğitim şartlarınızı kendimize model aldık. Bunu kendisi söyledi. Dünyada bir ilki Türkiye başardı. Geniş kapsamlı standartlı bir eğitimi olan başka bir ülke yok. Kuzeyde Asya var. Anadolu, Avrupa, Asya çoğu ülkeyi gezdim. Özellikle eğitim merkezlerini ziyaret ettim. Türkiye’deki eğitim standartları uygun, Güney Kore’deki eğitim standartları da uygun. Ülkelerin eğitim ve Sağlık Bakanlıklarını ziyaret ettim." şeklinde konuştu.

"Çoğunlukla takip ettiğimiz Dünya Sağlık Örgütüdür"

Sağlık Bakanlığı GETA Daire Başkanı Dr. Mehmet Zafer Kalaycı şöyle devam etti:

"Eğitim standartlarına bir değişiklik olacak onula ilgili çalışmalar var. İnşallah bunu daha ileri nasıl götürebiliriz diye bir çalışmamız var. Türkiye’de üç tane uygulama merkezimiz var. Kısmet olursa araştırma merkezi tarzında açılacak bu tarz imkanlarımız var. Türkiye’nin değerlerini nasıl ön plana çıkartırız öyle bir çalışmamız var. Tıbbın alternatifi olmaz dediler. Biz de aynı fikirdeyiz Dünya Sağlık Örgütü de aynı şekilde geleneksel tamamlayıcı tipi uygulamaları ön plana çıkarttı. Dünya Sağlık Örgütü en son temmuz ayında toplantı yaptı. Türkiye’den de bir arkadaşımız bizi temsilen katıldı. Dünya sağlık örgütünün çalışmaları içerisinde geleneksel tamamlayıcı tıp adı altına üçüncü bir başlık oluşturuldu. Şuan için bizim çoğunlukla takip ettiğimiz kısım Dünya Sağlık Örgütüdür. Dünyadan kopuk bir şekilde değiliz."

İstanbul Medipol Üniversitesi'nin düzenlediği 1. Uluslararası Ozon Terapi Kongresi 14 Ekim günü sona erecek.

Haber Merkezi

CHP Beykoz, Emniyet Müdürünü ziyaret etti
Önceki CHP Beykoz, Emniyet Müdürünü ziyaret etti
Beykoz'da çocuğunu kemerle gezdiren anne gündem oldu
Sonraki Beykoz'da çocuğunu kemerle gezdiren anne gündem oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz