Özlediklerim

  • 25.09.2020 10:26
  • Okunma: 4939 kez

Beykoz'un son 25 yılının iliklerine kadar her alanda olunca, bir çok insanla tanışıyorsun. Dile kolay 25 yıl, çeyrek yüzyıl. Dolu dolu her anını sindire sindire yaşadım. Kurtuluş yok hala yaşamaya devam ediyorum.

Tempo biraz düştü, biraz yavaşladı ama ilişkiler yumağı hep gündemin göbeğinde sürekli oluyoruz.

Bezen düşünüyorum da, benim gibi Beykoz'un bir çok alanında hamallık yapan var mıdır?

Benim gibi eliyle gövdesiyle her taşın altına giren, hem de aldığı her görevi iyi bir şekilde tamamlayabilmek, tamamlarken de hiç bir yanlışa düşmeden alnının akıyla çıkabilmek.

Allah'ıma şükürler olsun. 27 yıl Şişe Cam'ın Paşabahçe Fabrikası'nda çalıştım. Bunun beş yılı sendikacılık (amatörce) son 17 yılı yönetici olarak tamamladım. Beş yıl yerel radyolarda şiir, müzik ve yarışma programları yaptım. 20 yıl kesintisiz köşe yazarlığı yaptım.  Beş yıl CHP ilçe yönetimlerinde ilçe başkan yardımcılığı ve ilçe sekreterliği görevlerinde bulundum. On yıl Beykoz Belediye Meclis üyeliği ve 4 yıl Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptım. Beş yıl Ak Partili Belediye Başkanımız rahmetli Yücel Çelikbilek'e danışmanlık görevinde bulundum.

Beykoz Spor Yönetim Kurulu üyeliği, Beykoz Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği, Gümüşsuyu Spor Yönetim Kurulu üyeliği, Beykozlu Doğu Karadenizliler Yönetim Kurulu üyeliği, Beykoz Polis Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, Beykoz Trabzonlular Derneği Kurucu üyeliği, Beykoz Belediyesi Meclis Üyeleri Derneği BEYMEZ'in kurucu başkanlık görevlerini üstelendim. Dolayısıyla çok insan tanıdım, çok insanla çalıştım. Kavgada ettik, dostluklarda yaşadık.

Geriye dönüp baktığımda bir çok kişiyle görüşüyorum. Çok az kişiyle ilişkilerim kesik. (Belki bir yazıda ilişkilerim kesik olanları sebepleriyle ile beraber yazarım.) Rahmetli olanların mekanları cennet olsun.

Ben bu yazıda alfabetik sıra ile özlediklerimi yazacağım.

Ali Cengiz Erol  

Ali Cengiz Erol ile Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tanıştık. Maltepe'den geliyordu. Aynı zamanda CHP Grup Yönetimi'nin içindeydi. Çok güzel çalışmalarımız oldu. Büyükşehirde hep birbirimize yardımcı olduk. Benden daha tecrübeli ve konulara hakimdi. Büyükşehir Meclis üyeliğimiz sona erdiğinde hiç kopmadık. Siyasetten hiç kopmadı, soğumadı ve küsmedi.Son kongrede CHP Maltepe İlçe Başkanı seçildi. Maltepe'de güzel işler yapacağından eminim. İnşallah yakın zamanda görüşeceğiz.

Ali Cihat Işık

Ali Cihat Işık ile CHP'deki ilk yıllarımda tanıştım. Müthiş bir insandı. Üsküdar Kurucu İlçe Başkanıydı. Beykoz'a ilgisi çok fazlaydı. Sık sık gelir örgüt toplantılarında konuşmalar yapardı. Hayranlıkla izlerdim. Örnek alırdım. Hele o Karadeniz şivesiyle yaptığı vurgulamalar, hala kulağımda. Devrimci bir ruhun girdiği bedenin sergilediği model, örnek alınacak bir kişilikti. CHP içinde bir çok görevlerde bulundu. Daha önemli görevlere gelmesi hep temennimiz olmuştu. Siyaset böyle bir şey bazen hak ettiğin yerlerden uzak kalabiliyorsun. İnşallah yakın zamanda görüşmemiz nasip olur.

Aydın Ergün

Aydın Ergün ile sanırım 2008 yıllarıydı. Beykoz'a Kaymakam olarak gelmişti. Beykoz'da Kaymakamlık yaptı. İçi dolu bir beş yıl geçirdi. Devletin Kaymakamı, genç dinamik ve idealist. Beykoz'a çok hizmetleri oldu. Özellikle eğitim alanında yaptıklarını sayfama sığdıramam. Toplumun her kesimine mesafesi aynıydı. Kendisinden şikayeti olan, rahatsızlığı olana hiç rastlamadım. Çalışkan bir insandı. Bir kez sevgi evleri ziyaretinde aynı ortamda olduk. Oradaki devletin şefkat elini Ergün en iyi şekilde ortaya koymuştu. Gözlerim dolu dolu olmuştu. İyi insanı herkes bulur. Kendisini Diyarbakır'da, Çankırı'da ve Antalya'da ziyarette bulunduk. Fırsat bulsam yine giderim. Beykozlunun gönlünde hep var olacaktır.

Cengiz Gökçe

Cengiz Gökçe Beykoz'a Kaymakam olarak geldiğinde CHP İlçe Yönetimindeydim. İlçe yönetimi olarak kendisine hoşgeldiniz ziyaretine gitmiştik. İktidarlar gelir, geçer. Bazen iktidar, bazen muhalefet olursunuz. Biz siyasiler kaymakamı devletin bir mensubu olarak görmek isteriz. Cengiz Gökçe'de bu vasıfları taşıyan bir devlet adamı gibiydi. Tecrübeliydi, bilgi birikimi ile Beykoz'a çok faydaları oldu. Bütün muhtarlar ve STK Başkanları kendisini çok seviyordu. Kapısı vatandaşa her daim açıktı. Sevilen insan iyi anılır. Beykoz'dan sonra emekli oldu. Alanya'da kendisini ziyaret ettim. Yine nasip olur inşallah.

Ercan Çebi

Ercan Çebi ile Şişe Cam'ın Paşabahçe fabrikasında tanıştık. Ben askerden geldim, iş başı yaptım. Bir gün geldi, ben yazıhanede oturuyordum. Fırtına gibi girdi içeri. Dedim ki, kim bu? Ben askere giderken yoktu. Dediler yeni mühendis. Yeni şef oldu. Bizde o zamanlar genciz. Hastayım dedim böyle fırtına yöneticilere. Agresifti, sertti birde Trabzonluymuş. Zaman zaman kapışmalarımızda oldu ama o sertliğinin altında insancıl yönünü keşfetmiştim. Çok uyumlu ve verimli çalışmalarımız oldu. Sonra şişe camın diğer fabrikalarına tayin oldu. Üst düzey müdürlüklere kadar yükseldikten sonra emekliliğini istedi. Gittiğinden beri yıllar oldu hiç görüşemedik. Geleneksel 6 yıldır yaptığımız yemeklere katılamadı. Eskişehir'de oturuyor. Benim oğlum Ali'de orada okuyor. Eskişehir'e gittiğimde aradığımda hep şehir dışına olmasına denk geldi.  Telefonla görüşüyoruz, inşallah yüz yüze de görüşmek nasip olur.

Hüseyin Demirtaş

Hüseyin Demirtaş ile Beykoz'a müftü olarak geldiğinde tanıştık. Doğruyu söylemek gerekirse müftü ile pek ortak alanımız olmuyordu. Demirtaş hoca öyle aktif, öyle yerinde duramayan bir kişiydi. Böyle olduğundan yollarımız bir çok yerde kesişiyordu. Samimi olduk bir çok sohbetinde bulundum. Baktım ilerici, çağdaş ve o tatlı sohbetlerinde dine çağrısı, dini anlatması dört dörtlük. Türkiye'nin böyle insanlara ihtiyacı var. Beykoz'dan sonra il müftüsü oldu. Önce Kırklareli sonra Kütahya'ya Kırklareli'nde iken Ozan Derviş ile yanına gitmeye niyetlendik ama kısmet olmadı. İnşallah başka zamana.

Kaya Göktan

Kaya Göktan ile yollarımız Şişe Cam'ın Paşabahçe Fabrikası'nda kesişti. Uzun yıllar beraber çalıştık. Hayatımda tanıdığım en mütevazı kişilerden biriydi. Servis şefimizdi. İlişkilerimiz amir, memur ilişkilerinden ziyade arkadaş gibiydi. Kibar birisiydi. Bizde hiç bir zaman iyi niyeti suistimal etmezdik. Var gücümüzle çalışır, hata yapmamaya özen gösterirdik. Geleneksel servis yemeklerimize bazen katıldı, bazen katılmadı. Çoğu kez Balıkesir Altınova'da yazlığında kalıyor.

Mucip Kopuz

Mucip Kopuz ile 2004 yılında Beykoz Belediye Meclisi'nde tanıştık O AK Parti'den, ben CHP'den. Sonrasında Doğu Karadenizliler Derneği'nde beraber olduk. İmar Komisyonu'nda çalışmalarımız oldu. Özü sözü bir insandı. Kavgayı sevmez, barışçıl bir insandı. Birlikte Bulgaristan ve İtalya seyahatlerimiz oldu. İyi bir dost, iyi bir arkadaştı. Beykoz'dan ayrılsa da hiç kopmadık. Son 2019 seçimlerinde Ümraniye Belediye Meclis üyesi seçildi. Meclis 1. Başkan vekilliği yapıyor. Bir türlü görüşme fırsatını uzun zamandır yakalayamadık. İnşallah tez vakitte olur diyelim.

Selahattin Karasalkım

Selahattin Karasalkım ile Beykoz'da sık sık karşılaşıyorduk. O dönemlerde MHP İlçe Yönetimi'ndeydi. Pozitif bir insandı. Beykoz'a Beykozluya bakış açımız bir çok konuda örtüşüyordu. Beykozspor'a ve MHP'ye çok hizmetleri geçen bir insandır. Telefon görüşmelerimiz hariç epeydir görüşemedik. En son Zeki Aksu'nun kızının düğünde karşılaşmıştık. Sevilen insan yazılıyor ve aranıyor.

Serkan Öcalmaz

Serkan Öcalmaz Beykoz İlçe Spor Müdürüydü. Tanışıklığımız ve ortak yönümüz yoktu. İkimizin de ortak arkadaşı Hasan Bülbül ile bir araya geldik, o günden beri hiç kopmadık. Çalışmalarını daha yakından takip ettim. Yararlı çalışmalarıyla ön plana çıkıyordu. Sadece gençleri değil, öğrencilere kadar programlar uyguluyordu. İzcilikten, sportif faaliyetlere kadar camianın içinde olan herkes tarafından takdirle izleniyordu. Sonra Muğla İL Spor Müdürü oldu. Kendisini ziyaret ettim. Fethiye'de buluştuk. Beykoz'un öz çocuğudur. İnşallah daha güzel görevlerde bulunur.

Not 1 - Necmettin Erbakan Kültür Merkezi önünde Saadet Partili il ve ilçe yöneticileri basın açıklaması yaptılar. Bence iyi ve doğru bir şey yaptılar. Başkanımız yeni bir kültür merkezi yapacağını ve adını da Necmettin Erbakan koyacağını Beykoz Belediye Meclisi'nde söyledi. Refah Partili kökenliler ve Saadet Partililer bu işi iyi takip etsinler. Ne olur, ne olmaz.

Not 2 - Halit Kılıç ile ilgili yazdıktan sonra çok telefonlar aldım. Ben boşa hiç bir şey yazmam. Halit Kılıç il disiplin kurulunda kınama cezası niye aldı.  Ayrıca Halit Kılıç'ın şikayet ettiği yerlerin bazılarını niye geri aldığını CHP'liler sormuyorsa, kusura bakmayın AK Partiye yönelik rant ve ihale suçlama iddialarınız Beykozlular tarafından itibar görmez.

Not 3 - Beykozspor incitilmeyecek kadar narin, yok sayılacak kadar küçük değildir. Beykozspor büyük bir camiadır. Hesabın yapılmasında yarar vardır diye düşünüyorum.  

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları