Özgür - Der'den Dost Beykoz'a ziyaret...

  • 0
  • 6770
Özgür - Der'den Dost Beykoz'a ziyaret...
Özgür - Der'den Dost Beykoz'a ziyaret...
Özgür - Der'den Dost Beykoz'a ziyaret...
Özgür - Der'den Dost Beykoz'a ziyaret...
Özgür - Der'den Dost Beykoz'a ziyaret...

Genel Merkezi İstanbul'un Fatih ilçesinde olan ve ülke çapında 30'dan fazla şubesi bulunan Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der)'nin Beykoz Şubesi, Dost Beykoz'u ziyarete geldi.

Derneğin Beykoz'daki etkili isimlerinden olan Araştırmacı-Yazar Yılmaz Çakır'ın himayesinde Dost Beykoz'u ziyaret eden heyet, Başyazar Kader Gür ve Haber Müdürü Ferdi Güngör ile sohbet etti. Genel olarak Beykoz'daki sosyal faaliyetlere katılım ve Özgür-Der'in faaliyetlerinin ele alındığı sohbette, dernek üyelerinin kişisel mücadelelerinin tarihçesine de değinildi.

Kader Gür: “Bizler muhafazakâr insanlarız!”

Beykoz'un en büyük düşünce platformlarından birisi olan Dost Beykoz, ilçenin en çalışkan derneklerinden birisini kabul etti. Özgür-Der Beykoz Şubesi adına gerçekleştirilen ziyarette Yılmaz Çakır, Eyüp Özcan, Ali İhsan Kayagil, Hüseyin Usta, Ahmet Aslan, Menderes Bingöl ve Kadir Buruk da hazır bulundu. Genel olarak Beykoz'daki sosyal projelere ilçe halkının ilgisinin ele alındığı sohbette, bu ilginin artması için Özgür-Der ve Dost Beykoz olarak neler yapılabileceği konuşuldu. Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi ve Başyazar Kader Gür, gazetenin halka düzenli olarak ulaşmasının büyük bir avantaj olduğunu kaydederek, "Beykoz'daki sivil toplum örgütleri yaptıkları işleri geniş bir kitleye ulaştırmakta zorluk çekmiyorlar. Dost Beykoz bu konuda hem dijital hem de basılı gazetesiyle her gün onbinlerce insana ulaşıyor. Bu anlamda Özgür-Der'in çalışmaları ve düzenlediği paneller de dikkat çekiyor. Bizler yapı olarak muhafazakâr insanlarız. Bu nedenle sizlerin emekleri bu anlamda çok kıymetli bir hâl alıyor" dedi.

Yılmaz Çakır: “Bizler mazlumun, zulme uğrayanın tarafıyız”

Özgür-Der Beykoz Şubesi adına konuşan Yılmaz Çakır ise derneğin faaliyetlerinin Dost Beykoz'da yer almasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Çalışmalarında tarafsız olmadıklarının altını çizen Yılmaz Çakır, "Yeryüzündeki hiç kimse 'tarafsız' olduğunu iddia edemez. Hemen hepimiz bir tarafızdır ve taraf olmak da zorundayız. Bizler, Özgür-Der üyeleri ve gönüllüleri ise ezilenin, masumun, zulme uğrayanın tarafıyız. Türkiye'de son yıllarda bu konuda bir takım adımlar atılmış olsa da bunları yeterli bulmuyoruz. Daha iyi noktalara gelebilmek için ise bağımsız ama taraflı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Genel olarak tablo iyi gibi görünse de özellikle Beykoz'daki sosyal etkinliklere olan ilgi ve katılımın artmasını istiyoruz. Beykozluları faaliyetlere katılım ve bilgilenme konularında daha istekli olmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Yılmaz Çakır'ın ardından söz alan diğer katılımcılar da kişisel olarak verdikleri mücadelenin tarihçesini Dost Beykoz ile paylaştı. Özellikle başörtüsü yasağının olduğu dönemde aile olarak büyük sıkıntılar yaşadıklarına dikkat çeken Özgür-Der üyeleri, bu konuda devletin bugün için geldiği noktanın umut verici olduğu görüşünde birleşti. Yalnızca Beykoz'a değil ülkenin geneline ve hatta dünyaya karşı da duyarlı bir bakışın yerleşik olmasını istediklerini kaydeden dernek mensupları, donanımlı ve duyarlı bir vatandaş olmanın faziletinden bahsetti.

Ferdi Güngör: “Her türlü görüş, şiddetten uzakta eleştirilmeli”

Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör ise Özgür-Der'in yapmış olduğu çalışmaların son derece kıymetli olduğunun altını çizdi. Toplumda siyaset ve cemaat gibi unsurlara mensup insanların birçok açıdan farklılık yaşamasının zaman zaman derin ayrılıklara neden olduğunu dile getiren Güngör, "Özgür-Der gibi sivil toplum kuruluşları, derin ayrılık yaşayan insanları bir noktada birleştirmeyi çoğu zaman başarabiliyor. Sizlerin kişisel olarak yaşadığınız sıkıntılar ve derneğin genel olarak çizdiği çizgi bugün için artık kamuoyuna zaten malolmuştu. Benim sizlerden isteğim ise bugünlerde sıkıntılarınızın pek çoğunu atlatmış olmanızın hakkını verebilmeniz. Nasıl ki, sıkıntılarınızın olduğu dönemde sizlerin yalnızlaştırılmasına isyan ettiyseniz, bugün için yalnızlaştırılmaya çalışılan diğer toplumsal kuruluşlara destek verebilirsiniz. Onlara vereceğiniz en büyük destek ise özellikle 'şiddet' olayına vurgu yapmak ve hemen her türlü görüşe saygı duyulması gerektiğini çalışmalarınızda dile getirmekle gerçekleşir. Sizler bunu iyi bir şekilde işleyebilirsiniz. Bizim toplum olarak hepimizin bir arada huzurlu bir şekilde yaşamasının en önemli anahtarı budur. Toplumumuzda geçmişte derin acılar yaşamış hemen her türlü kesimin acı çekmediği zamanları 'intikam alırcasına' sert ve acı mesajlar vererek geçirmesini yanlış buluyorum. Ancak kişisel fikrim odur ki, birbirimize tahammül ettiğimiz sürece sizlerin yaptığı çalışmaların daha etkili bir hâl alacağına inanıyorum" diyerek fikirlerini belirtti.

Ziyaretin sonunda Özgür-Der Beykoz Şubesi Üyeleri kapıya kadar uğurlanırken, Dost Beykoz Başyazarı Kader Gür, katılımcılara tek tek teşekkür etti. Bundan sonraki çalışmalarında Dernek Üyelerine başarılar da dileyen Gür, "Allah hepinizin ve hepimizin yardımcısı olsun. İnşallah Beykoz olarak daha da güzel günler göreceğiz" diye konuştu.

Haber Merkezi

Devlet yapınca israf güzeldir
Önceki Devlet yapınca israf güzeldir
Beykoz ekibi 60. saatte bir kişiyi daha kurtardı
Sonraki Beykoz ekibi 60. saatte bir kişiyi daha kurtardı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz