Özgür-Der sosyal medyaya değindi

  • Güncelleme: 28.01.2016 20:47
  • Okunma: 5129 kez
  • Yorum: 1
Özgür-Der Beykoz Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Gerçekle Yalan Arasında Sosyal Medya” başlıklı paneli Ahmet Arslan ile Ahmet Yasin Elki sundu.
Özgür-Der sosyal medyaya değindi

Özgür-Der Beykoz Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Gerçekle Yalan Arasında Sosyal Medya” başlıklı paneli Ahmet Arslan ile Ahmet Yasin Elki sundu.

İlk konuşmayı yapan Ahmet Arslan özetle şunlara değindi:

2014 verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 40 milyon kişinin sosyal medyayı kullandığını, benzeri sayısal veriler sonucunda sosyal bilimlerde ‘gösteri toplumu’ gibi ifadeler mevcut durumda. Sosyal medyanın post-modern bir durumdur. İnternet kullanıcılarının %25’i zararlı siteleri, %50’den fazlası sadece facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarını ve ancak %10-15’i bilgilenme amaçlı (o da az zaman harcayarak) internette vakit geçirmektedir. Sosyal medyayı hayata açılan iki pencereye benzetebiliriz. Pencerenin biri toplumun gelişimine hatta ıslahına katkı sağlayabilir; diğeri de toplumun ifsadı edebilir, vahye ve fıtrata aykırı tutum ve davranışlar içine sürükleyebilir. Facebook, Twitter gibi alanlardan uzak kalmak bir çözüm değildir."'Elektriğe kızıp mum ışığında oturmak...'

Arslan daha sonra şöyle devam etti; "Elektriğe kızıp mum ışığında oturmak tabii ki tercih edeceğimiz bir güzellik değil. İletişim kaynaklarımızı Kulluk bilinci,dava bilici ile daha güçlü, daha adil, daha ahlaklı, daha bilgili ve daha sorumlu bir şekilde kullanmamızın zaruret teşkil etmektedir. Ancak toplumsal verilere baktığımız zaman sosyal medyayı kullanma noktasında çokta sağlıklı bir toplum olmadığımız gerçekliğiyle karşılaşmaktayız."

Kur'an'ın, mümin erkek ve kadınlara, haram görüntüyle karşılaştıklarında, "gözlerini sakındırmayı" emretmesine değinilen programda ikinci konuşmayı ise Ahmet Yasin Elki gerçekleştirdi. Elki, yapılan her işin Allah korkusu ile yapılması gerektiğinin altını çizerken şöyle konuştu:

'Sosyal Medya artık her yerde'

"İletişim araçları egemen güçlerin algı oluşturma, yönlendirme ve çoğu zamanda uyuşturulmuş kişilikler oluşturma amacıyla kullanılıyor. İletişim imkanları alternatif yaşam isteyenler tarafından da kullanılıyorsa ana gücün egemenler tarafından kullanılıyor ve kontrol edildiği unutulmamalıdır. 1999 Chat ve İcq ile giren küçük ölçekli sosyal medya 2004 yılında Facebook ve 2006 yılında Twitter ile daha ölçekli bir biçime dönüştü. Akıllı telefonlarla birlikte sosyal medya milyarların kullandığı platformlar oldu. Bugün onlarca sosyal medya platformu bulunuyor ve buna Whatsap gibi yeni tür uygulamalarda girmiş durumda. Oyun, haber ve televizyonda çıkan programlar bile sosyal medya ile beraber hareket eder ve ölçülür duruma geldi. Kişiler, kurumlar ve medya içerikleri izlenirlik ve popülerliğini sosyal medyadaki takipçilerine göre belirleniyor artık.Herhangi bir kişinin attığı bir tweet ve fotoğraf gerçekmiş gibi sunulmakta artık tüm konular bu mihval üzerine tartışılabilmekte."

Katılımcıların dikkatle dinlediği konferansın son bölümünde Ahmet Yasin Elki şunları söyledi:

"Sosyal medya genel olarak tanımlanırken “kullanıcıların düşünce, duygu ve tecrübelerini birbirine aktarma, çoğunlukla yüzyüze hiç tanışmadığı diğer kişilerle iletişime geçmesi amacıyla oluşturulmuş platformlardır.“ ifadesi kullanılır. Lakin soysal medya insanları sosyal yapma yerine anti-sosyal bir duruma sokmuş, disiplinsiz, pusulası ve rotası olmayan birçok kişinin ortaya çıkmasını sağladı.

Sosyal medya ve iletişim araçlarının post-modern biçimi ile birlikte aile içinde bile kişiler biribiri ile değil, başkaları ile konuşur bir hale geldi. Girilen hemen hemen her site, telefona indirilen her uygulama kişileri fahşaya çağıran bir reklam ile birlikte gelmekte. Eline akıllı telefon verilen 5-6 yaşındaki çocuk bile bu tür fahşa durumlarla yüzyüze gelebilmektedir."

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

mustafa kara (6 yıl önce)

Özgür-der'in ayda bir ilçemizde düzenlediği programlara katılıyorum ve çok istifade ediyorum,çünkü programı sunan kişiler konu hakkında çok donanımlılar,bütün beykoz sakinlerine de özgür-der'in programlarına katılmalarını tavsiye ederim.

Yorum Yaz