Siyaset

Özgür-Der İlim ve Cihat'ı konuştu

Özgür-Der İlim ve Cihat'ı konuştu
01.01.2016 21:12
| | |
3543

Özgür-Der Beykoz Şubesi'nin 30 Aralık Çarçamba akşamı dernek binasında gerçekleştirdiği seminerin konusunu, "İlim-Tebliğ ve Cihad" oldu.

Özgür-Der Beykoz Şubesi'nin 30 Aralık Çarçamba akşamı dernek binasında gerçekleştirdiği seminerin konusunu, "İlim-Tebliğ ve Cihad" oldu.

Özgür-Der Genel Sekreteri, Musa Üzer'in konuşmacı olduğu program, yoğun olarak yağan kara rağmen, ertelenmeden gerçekleştirildi. Üzer'in, dinleyenlerin de ilgi ile takip ettikleri konuşmasındaki satır başları şu şekilde:

Müslüman hayatının bütün olarak ele alınmasına değinen Üzer, "Sorumluluklarını ayrıştırmaz, ayrıştırmamalıdır. Bu cümlenin konuyla alakası ise ne ilim, tebliğden ne de cihad bu sorumluluklardan ayrı ve önemsiz değildir. Her biri, diğerinin beraberinde ve bitişiğinde olmak durumundadır. İlim, İslami literatürde yürünülen yolu aydınlatmak, ışıtmak niyeti ve maksadı ile gerçekleştirilen bir uğraştır. Nefsin şımarmasına, izin verilmez. Böyle olduğu için de tribünlere oynamak veya onlardan hareketle yol - yön belirlemek düşünülemez. Bununla birlikte insanların, muhatapların ihtiyaçları, seviyeleri gözetilir. Usul ve üslup gözetilir" şeklinde başladığı konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

Genel Sekreter Musa Üzer: "İslamiyet ilmi herkes için haklı görür"

"İlim, hakikatin bilgisi olmalıdır. Hakikate, gerçeğe işaret etmelidir. Gerçeğe yönlendirmeyen, gerçekten kaynaklanmayan bilgilerin adı ilim değil, "zan"dır; "heva"dır. İslami anlayış ilim öğrenmeyi herkes için gerekli görür. Her cinsten, her yaştan, her sınıftan, her meslekten ve her meşrepten insan için söz konusu bir gerekliliktir. İslam ve Müslümanlık iddia işi olduğu kadar ispat işidir de. İspat ise iddia sahibine düşer. İslamlığımızın ispatı her türlü ibadetimizle ortaya çıkar, yaşayışımızla ortaya konur. İbadetlerin içinde biri vardır ki, ancak değerlerinizi, dininizi başkalarına anlatmakla, başkalarına taşımakla adlandırılabilir."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Özgür-Der, Genel Sekreter, Musa Üzer, İlim, Tebliğ, Cihat, Seminer

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"