Özerklik ve Yugoslavya

  • 30.09.2019 17:09
  • Okunma: 3951 kez

Yugoslavya Devleti merkeze bağlı olarak kendi kanunları, kendi dili, kendi eğitim sistemi ile kendi kendisini yöneten özerk yapıların birleşiminden oluşuyordu. 1980 yılında Yugoslavya Devlet Başkanı Tito’nun ölümü ile meydana gelen otorite boşluğunda Yugoslavya dağılma sürecine girdi.  Her bir Özerk yapılanma merkezi sistemden kopmaya başladı ve nihayet Yugoslavya’nın parçalanması ile sonuçlandı.

1.  1991 yılında Yugoslavya’dan ayrılan ilk devlet Özerk Slovenya oldu.  Aynı yıl Özerk Hırvatistan bağımsızlık kararı aldı ve Yugoslavya’ dan dan koptu.

2. 08.09.1991 de yapılan bir referandum ile Özerk Makedonya bağımsızlığını ilan etti ve Yugoslavya’dan ayrıldı.   

3.   1992 yılında yapılan referandum ile Özerk Bosna Hersek bağımsızlığını ilan etti.  Bağımsızlığa karşı çıkan Hırvatlar ve Sırplar Bosna Hersek topraklarını işgal ettiler. Kanlı çarpışmalar ve katliamlar oldu.

4.  2003 yılında Sırbistan Yugoslavya ismini kaldırıp (Sırbistan -  Karadağ) ismini aldı. 1996 yılında ABD  (Sırbistan -  Karadağı) tanıdı.

5.  2006 yılında Özerk Karadağ Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Özerk Kosova ise 2008 yılında bağımsızlığını ilan ederek Sırbistan’dan ayrıldı. 

Sonuç olarak Özerklik konumdaki devletlerin bağımsızlıklarını ilan etmesi ile Yugoslavya bölünmüş, parçalara ayrılmış oldu.

 

Türkiye’ye gelince

 

Terörist başlarından Murat Karayılan adındaki şahıs, 25 Nisan 2013 tarihinde bulunduğu Kandil dağında yaptığı basın toplantısında Kürt Halkı’nın demokratik haklarını tanıyacak Anayasa değişikliğinin yapılmasını, aksi halde yeniden silahlara sarılacaklarını belirterek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni açıkça tehdit ediyordu.  05 Nisan 2013 Pazar tarihli (Halk TV Ekranında) BDP’li Milletvekillerinden Gülten Kışanak adlı kişi Barış Süreci’nin istenildiği gibi gerçekleşmesi halinde Kürt halkını Abdullah Öcalan ile kucaklaştıracağının vaadini veriyordu. Yine 09 Ağustos 2013 tarihinde Batman halkına seslenen BDP’li Milletvekillerinden Ayla Akat adındaki şahıs Öcalan Özgür kalmadığı sürece mücadeleye devam edecekleri tehdidinde bulunuyordu.  Diğer taraftan Amerika Birleşik Devletleri Büyük Ortadoğu Projesi ile Kürdistan Devleti kurulmak suretiyle Türkiye’nin bölünmesine yönelik planlarını hayata geçirme ve bunun ilk adımı olarak Özerkliğin peşinde olmaktadır.

Sonuç olarak;

Tarihten ders almaya gelince, özerklik kurbanı Yugoslavya örneği ibret vericidir.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları