Özel üniversitelerde burslu okuyabilir miyim?

  • 0
  • 42015
Özel üniversitelerde burslu okuyabilir miyim?
Özel üniversitelerde burslu okuyabilir miyim?
Özel üniversitelerde burslu okuyabilir miyim?
Özel üniversitelerde burslu okuyabilir miyim?
Özel üniversitelerde burslu okuyabilir miyim?

Üniversite adayları, başarı puanlarına göre özel üniversitelerde burslu olarak okuyabilir.

Öncelikle üniversiteler her yıl alacakları öğrenci sayısı kadar kontenjan açarlar. Açmış oldukları kontenjanlara göre taban puanları belirler ve başvuruları buna göre kabul eder. Kontenjana göre alınacak öğrenci sayısı 50 ve taban puanının 300 olduğu bir bölüme başvuranların, aldıkları puanlar ve başarı sıralaması ilk kriter olarak değerlendirilir. Eğer bölüme 300 puan üzerinde 50 kişi başvuru da bulunmadıysa, ek yerleştirme döneminde taban puanını düşürerek, kontenjanını günceller. Ama ilk tercih döneminde bunu yapmaz. Her bölüm ve üniversite için bu durum geçerli değildir. Özellikle büyük şehirlerde ki üniversitelerde yer bulmak oldukça zordur. Hatta İstanbul'daki özel üniversiteler dahi kontenjanlarını doldurur ve çoğu zaman ek kontenjan açmazlar. Üniversite adaylarının bu gibi durumlar ile karşılaşmaması için, ilk tercihlerinde uygun üniversiteleri ve bölümlerini belirleyerek başvuruda bulunmaları daha doğru olacaktır. 

Başvuruda bulunacağınız bölümün taban puanları açıklandığı zaman, sizin almış olduğunuz puandan az olması önemlidir. Sonuçta 50 kişilik kontenjana, binlerce öğrenci başvuruda bulunabilir. Bin kişinin içerisinde en yetkin olanları yani sınavda başarılı olanlar tercih edilmektedir. Böyle bir durumda üniversiteye yerleşemezsiniz. Bu durum burslu okumak isteyenlerin de karşılarına çıkmaktadır. Almış olduğunuz puan iyiyse ve özel üniversitede eğitim görmek istiyorsanız eğer, doğru bölümü seçmeniz burs olanaklarından yararlanmanızı sağlar. Özel üniversite burslar ve ücretler hakkında sınav sonuçlarının açıklanmasının arından, internet siteleri üzerinden bölümleri ve taban puanlarını görebilirsiniz. 

Taban Puanı Düşük Bölüm Seçmek

Taban puanı düşük bölüm seçmek, üniversiteye yerleşmenizi sağlasa da, gideceğiniz bölümün kariyer olanaklarının yetersiz olması ilk karşılaşacağınız durumdur. Öyle ki milyonlarca üniversite mezununun işsiz olması, kariyer olanağı yetersiz bir bölümden mezun olmasından dolayıdır. Bu tarz bölümlerden mezun olanlar ise KPSS sınavına girerek, farklı iş kollarında iş bulmaya çalışmaktalar. Ancak mühendis bölümlerinde eğitim görmek ve özel sektörde iş yapmak istiyorsanız, iyi bir üniversitede eğitim görmek sizi bir adım öne taşır. 

İstanbul Gelişim Üniversitesi başarılı öğrencileri için sağladığı burslar ile tercihler arasında bulunmaktadır. %100 burs, kesintisiz burs, %75 burs %50 ve %25 burs seçenekleri ile öğrenci kabul eden üniversite, öğrencinin başarı durumuna göre bölümlerine kabul etmektedir. Üniversitenin eğitimlerinin uluslararası çapta olması ve bölümlerinin akredite edilmesinden dolayı. taban puanları için sitelerinden incelemeler yaparak, size uygun bölümlere başvurarak, almış olduğunuz yüksek puanın avantajlarını burslu eğitim alarak görebilirsiniz. Düşük not alanlar için de taban puanlarına göre ücretli olarak bölüme yerleşmeleri ve kaliteli bir eğitim almaları mümkün olacaktır.

Burs Veren Özel Üniversiteler

Birçok özel üniversite burslu olarak öğrenci kabul etmektedir. Yani şartları uygun olan öğrencilerden para talep etmez ve aynı eğitimi verir. İyi bir eğitim için tercih edilen özel üniversiteler, burs imkânları sayesinde, birçok öğrencinin hayallerini süslemekte ve hedefleri arasında yer almaktadır. İstanbul'daki özel üniversiteler her yıl yoğun bir şekilde tercih edilmekte ve ücretli öğrencilerin yanı sıra, burslu olarak başvuranların da birçoğu şartları yerine getirmediği için kabul edilmemektedir. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için ilk olarak belirtiğimiz gibi, tercihlerinizi çok doğru yapmalısınız. 

Her yıl milyonlarca öğrencinin sınava girmesi ve sadece belirli bir kısmının üniversitelere kabul edilmesinden dolayı, özel üniversitelerde tercihleriniz arasında yer almalıdır. Burslu olarak okumak ise ve İstanbul Gelişim Üniversitesi gibi yüksek kalitede eğitim veren bir üniversitede eğitim almak, tam anlamı ile bir başarıdır. Özel üniversite burslar ve ücretler için her yıl değişen oranlar bulunmakla birlikte, bu yıl 50 bin TL'ye kadar ücretlerin olduğunu da biliniyor. Dönem başı 50 bin TL olan bir üniversiteden, burslu olarak eğitim almak, ciddi bir eğitim almanızı sağlar. 

Özel Üniversite Taban Puanları

Devlet üniversiteleri verdikleri eğitimlerin yanı sıra, bulundukları şehre göre de puanlarını açıklarlar. Kısacası İstanbul bu konuda en yüksek puanların olduğu üniversitelere sahip olmasından dolayı, özel üniversitelerin puanları da yüksektir. Taban puanları en az alınmış olan puanı göstermektedir. 300 taban puanına sahip olan bölüme 400 puan almış öğrencilerde başvuruda bulunmakta ve tercihlerinin olumlu sonuçlanmasını sağlamakta. Özel üniversite burslar ve ücretler için de bu durum geçerli olup, taban puanına göre, başvuracağınız bölümden tam burs kazanabilirsiniz. 

Erdoğan, ödülleri Çelikbilek ile birlikte verdi
Önceki Erdoğan, ödülleri Çelikbilek ile birlikte verdi
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi