Özel orman mı, devlet ormanı mı?

  • 0
  • 14860
Özel orman mı, devlet ormanı mı?
Özel orman mı, devlet ormanı mı?
Özel orman mı, devlet ormanı mı?
Özel orman mı, devlet ormanı mı?
Özel orman mı, devlet ormanı mı?
Özel orman mı, devlet ormanı mı?
Özel orman mı, devlet ormanı mı?

İki bin dönüme yakın alanlı, Yüksel İnşaat Holding’e ait Dedeoğlu Özel Ormanı’nın tapusunun iptali ve Devlet Ormanı olarak tescil edilmesi için dava açıldı.

İdare Mahkemesi’nde açılan davanın gerekçesi ise, Yüksel İnşaat adına özel orman olarak tescil edilen alanın özel orman hükümlerinden yoksun olduğu.

Raporlarla özel orman yapıldı

Dedeoğlu Özel Ormanı’nın Mahkeme kararı ile değil yetkisi olmadığı halde Orman İdaresi’nce birbiriyle çelişkili raporlar sonucu devletleştirme dışında bırakıldığı ortaya çıktı. 

Konunun uzmanları ise, “Orman İdaresi’nin herhangi bir ormanı 4785 Sayılı Yasa ile devletleştirme dışında bırakma yetkisi yoktur. Bir özel ormanın devletleştirme dışında bırakılabilmesi için özel orman malikleri tarafından dava açılmalı ve devletleştirme dışında bırakılma işlemi ancak mahkeme kararı ile olmalıdır.” yorumunu yaptı.

Hükümler neden uygulanmıyor?

Buna göre;  Orman Kadastrosu ve 2B Uygulama Yönetmeliği’nin 17. ve 14. Madde hükümlerine göre bir yerin özel orman olabilmesi için devletleştirme dışında bırakıldığı veya özel orman hususiyeti verildiği tarihte Devlet Ormanına bitişik olmaması gerektiği dile getirildi.

Dedeoğlu Özel Ormanı’nın; devletleştirme dışı bırakıldığı zaman, bir taraftan Karlıtepe Devlet Ormanı’na diğer taraftan ise Sait Paşa Devlet Ormanı’na bitişik olduğu kaydedildi.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Hüseyin Cihangir Dönmez, “Devlet ormanına bitişik olan ormanlar özel orman olarak hususiyet kazanamazlar, devlet ormanı olarak tescil edilirler.” dedi.

İki önemli gerekçe

“Dedeoğlu Özel Ormanı’nın tapusunun iptali ve devlet ormanı olarak tescil edilmesi için iki önemli gerekçe daha vardır” şeklinde konuşan 2B uzmanı Dönmez gerekçeleri şöyle sıraladı:

“Bunlardan birincisi; bugün Çubuklu Vadi Sitesi’nin inşa edildiği Dedeoğlu Özel Ormanı’ndan orman dışına çıkarılan 238 Ada 2 Parsel’in DEVLET ORMANI VASFIYLA MALİYE HAZİNESİ ADINA TESCİLİ’ni içeren dava kapsamında, kesinleşmiş ‘Kadastro Komisyon Kararı’nın tapu işlem dosyasının içinde yer almasıdır. Maliye Hazinesi’nin bu kesinleşmiş kadastro komisyon kararının infazını talep etmesi halinde bu alanın devlet ormanı olarak tescil görecek olmasıdır.

Bir diğeri ise, Dedeoğlu Özel Ormanı Mahkeme kararı ile değil yetkisi olmadığı halde Orman İdaresi’nce birbiriyle çelişkili raporlar sonucu devletleştirme dışında bırakılmasıdır.

Orman İdaresi’nin herhangi bir ormanı 4785 Sayılı Yasa ile devletleştirme dışında bırakma yetkisi yoktur. Bir özel ormanın devletleştirme dışında bırakılabilmesi için özel orman malikleri tarafından dava açılmalı ve devletleştirme dışında bırakılma işlemi ancak mahkeme kararı ile olmalıdır. Bu ormana bitişik Saip Molla Özel Ormanı Mahkeme kararı ile devletleştirme dışında bırakılmıştır.”

Beykoz’da bitmeyen soru işaretleri

Hukuki olan bu durumun belgeleri ile birlikte maliye Hazinesi ve Orman İdaresi bürokratlarının bilgisine sunulmasına rağmen Dedeoğlu Özel Ormanı hakkında tapu iptal davası açılmamış olması ise kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

Beykoz’da kuşkulu uygulama

Konunun bir başka emsali ise Bursa Mihrihatun Özel Ormanı’nda ortaya çıkıyor. Bursa da,  Maliye Hazinesi ve Orman Bürokratları Mihrihatun Özel Ormanı’nın Devlet Ormanına bitişik olduğu, Devlet Ormanı’na bitişik özel orman olamayacağı iddiası ile tapu iptal davası açarken, Beykoz’da davanın Orman İdaresi’nce değil bir vatandaş tarafından açılması tartışmalara yönelik kuşkuları arttırıyor.

Maliye ve Orman Bürokratlarının; hukuki olarak eşit durumda olan iki özel ormana karşı aynı kanunu farklı uygulaması Anayasa’nın eşitlik ilkesinin açık ihlali olarak değerlendiriliyor. Bursa’da yer alan özel ormanın sahiplerinin beş hanımdan oluşması, Beykoz’da yer alan Dedeoğlu Özel Ormanı’nın sahibinin bir holding olması konuya ilişkin ciddi endişe oluşturuyor.

Beykoz’da betonlaşma artacak!

Öte yandan, Dedeoğlu Özel Ormanı’nın bir kısmında yapılan 120 villadan oluşan Çubuklu Vadi Evleri gibi, hukuki dayanaktan yoksun bir şekilde Özel Orman olarak tescil edildiği iddia edilen diğer alana da bine yakın villa yapılacağı konuşuluyor.

Can Anadolu Haber Ajansı

Beykoz Çavuşbaşı’ndaki bu müzeyi biliyor muydunuz?
Önceki Beykoz Çavuşbaşı’ndaki bu müzeyi biliyor muydunuz?
Beykoz'da tohumu getir fideyi götür dönemi başladı
Sonraki Beykoz'da tohumu getir fideyi götür dönemi başladı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz