Beykoz'da öyle bir geçer zaman ki Eylül... 1

  • Güncelleme: 26.02.2015 19:54
  • Okunma: 18711 kez
  • Yorum: 0
Dost Beykoz, ilçede geçtiğimiz 9 yıl içindeki Eylül aylarında yaşanan çarpıcı olayları tekrar hatırlatıyor...
Beykoz'da öyle bir geçer zaman ki Eylül... 1

Geçmişe bakarak geleceğe yön veren Dost Beykoz, son 10 yılda yaşananları anlatırken gelecek yılların nasıl olacağına ilişkinde ufuk açıyor.

Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 9. ayı olan Eylül, 30 gün çekiyor. Arapça olan 'eylûl' sözcüğü, Süryanice 'üzüm' anlamındaki Aylûl'dan geldiği biliniyor. Hıristiyanlar bu aya 'istavroz ayı' derken Karadeniz'de 'istavrit ayı' şeklinde söylenegeliyor. Eylül ayının İngilizce'de söylenişi 'September' iken bu sözcüğün Latince'de '7' anlamına geldiği biliniyor; çünkü Eylül ayı M.Ö. 153 yılına değin Roma Takvimi'nde 7. ay olarak kabul ediliyor.

Türkiye'de Eylül ayı, okulların açıldığı ve dolayısıyla da genel anlamda tatilin bittiği anlamına geliyor. Genelde 15 günde 1 ya da ayda 1 olarak yayımlanan yerel medyada ise Eylül ayları, hem okulların açılışı hem de bir önceki ay olan Ağustos'ta kutlanan Zafer Bayramı haberleriyle okurları karşılıyor. Dost Beykoz'da da bu nedenlerle son 9 yılın haberleri arasında Eylül ayına dair daha çok 'eğitim' ve 'tören' haberlerinin yoğunluğu dikkati çekiyor.

Dost Beykoz, son 9 yılın Eylül ayı haberlerini ilçe halkıyla buluşturarak, tarihe çarpıcı bir gezi düzenliyor.

İşte son 9 yılın Eylül ayı haberleri ve Dost Beykoz'da yayımlanan olaylar:

2005 Yılı...

Dost Beykoz, "Bu kez tapu sevinci" manşetiyle yayımlanır ve gazetenin sürmanşetinde ise dönemin İlçe Emniyet Müdürü Kaan Bal'ın şu sözlerine yer verilir: "Hukuk karşısında herkes eşittir."

İlk sayfanın diğer haberlerinde ise şu başlıklar göze çarpar:

- Recep Tayyip Erdoğan ile Salim Kararmaz dostluğu

- Beykoz artık 1. Lig'de

- Eğitim-Öğretim yılı başladı

- ÖSS Türkiye 1.'si Beykoz'dan

- Beykoz Sahili'nde kürekler yarıştı

İç sayfa haberlerinde ise kısa kısa özetlemek gerekirse şu haber ve ayrıntılar dikkati çeker:

"Tokatköy bu kez tapu sevinci yaşadı"

Tapu dağıtım töreninde konuşan Beykoz Kaymakamı Cengiz Gökçe'nin Tokatköy'de yıkılması gereken bina sayısının 473 olduğunu, Belediye Başkanı ve kendi çabalarıyla bunu 11'e düşürdüklerini kaydetti. Gökçe ayrıca 11 binanın '1. Derece Askeri Yasak Bölgede' yer almasından dolayı engellenemediğini söyledi. Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Ali Bilir'in yönettiği törende Tokatköylüler, Beykoz Kaymakamı Cengiz Gökçe, Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Meclis üyeleri, idari amirler ve birçok yöneticinin elinden tapularını aldı. Başkan Muharrem Ergül ise Tokatköy'de tapu verebilmek için çektiği sıkıntıları vatandaşla paylaştı.

"Gümüşsuyu'nda anlamlı park açılışı"

Beykoz Gümüşsuyu'nda bulunan parka Şehit Üsteğmen Bülent Kocabıyık'ın adı verildi ve görünümü yeniden düzenlendi. Sponsorluğunu Atlas Jet'in yaptığı ve Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen park, halkın hizmetine sunuldu. Açılışta duygusal bir konuşma yapan Atlas Jet Genel Müdürü Tuncay Doğaner, Şehit Üsteğmen Bülent Kocabıyık'ın askerde 'devre arkadaşı' olduğunu anlattı. Ayrıca Şehit Üsteğmen Kocabıyık'ı gençlik yıllarından bu yana tanıdığını ifade eden Başkan Muharrem Ergül de duygu dolu bir konuşma yaparak, parkı mahalleliye emanet ettiğini söyledi.

"Beykoz artık 1. Lig'de..."

Beykoz'un 1. Lig'e yükseldiği haberini resmi açıklama dahi yapılmadan okurlarıyla buluşturan Dost Beykoz, basın adına bir ilkin altına daha imza atmış oldu. Bu yıl Play Off maçlarını üçüncü sırada tamamlamayı başaran Beykozspor, 2005-2006 sezonunda Türkiye Basketbol Ligi (TBL)'de mücadele edecek. Tam 18 yıldır 1. Lig'in özlemiyle yanıp tutuştuklarını belirten Beykozspor Başkanı Zeki Aksu, "Göreve geldiğimin 4. yılında 1. Lig'e çıkmış olmak bana büyük bir mutluluk ve onur verdi. 1. Lig sevincimizi onursal Başkanımız Muharrem Ergül, camiamız ve Beykoz Halkı ile paylaşıyoruz. Salonumuzdaki eksikleri en kısa zamanda gidererek, maçlarımızı kendi sahamızda oynamayı arzuluyoruz. 1. Lig'de öncelikli hedefimiz ise kalıcı olmaktır" dedi.

"Özürlülerin sağlık güvencesi yok"

İstanbul Özürlüler Merkezi (İSÖM) bünyesinde hizmet veren Beykoz Toplum Temelli Rehabilitasyon (TTR) tarafından düzenlenen panelde 'Yeni Özürlüler Yasası' anlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Uz. Dr. Mustafa Güveli, "ÇSÖM'ün amacı, özürlülere yönelik yerel kaynakların harekete geçirilmesi ve toplumsal katılımı sağlayarak özürlüler konsunda toplumu bilinçlendirmektir. Bizler, 1 uzman doktor, 1 fizyoterapist, 3 hemşire, 1 sosyal hizmet uzmanımızıla birlikte, ihtiyaca yönelik çalışmaları planlıyor ve sizin neye ihtiyacınız olduğunu belirleyip, sizi bir üst gruba hazırlıyoruz" dedi.

"BEY-DER eğitimi unutmadı"

Beykoz Halk ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (BEY-DER), 2005-2006 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla ekonomik durumu yeterli olmayan ailelerin çocuklarına eğitim yardımı yaptı. BEY-DER Başkanı Nuri Yeşilbaş ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katkı ve yardımlarıyla gerçekleştirilen eğitim yardımı, derneğin Çiğdem Mahallesi'nde bulunan binasında gerçekleştirildi. Programın sunumunu yapan BEY-DER Başkan Yardımcısı Nurten Kazancı, yardım elini uzattıkları tüm çocukların 'manevi annesi' olduğunu kaydetti.

"Halk Pazarı Soğuksu'da..."

Birkaç dönemdir tartışması devam eden Halk Pazarı'nın Soğuksu'da kurulması sonunda gerçekleşti. Açılışını Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül'ün yaptığı Halk Pazarı'na Soğuksu Halkı akın etti. Başkan Ergül ise açılışta yaptığı konuşmada, Halk Pazarı'nın Soğuksu'da kurulmasında Yardımcısı Ali Bilir, Soğuksu Muhtarı Zafer Yıldız ve Pazarcılar Derneği Başkanı Mehmet Demir'in katkısı olduğunu kaydetti.

"Saadet Gençliği'nde düğün heyecanı"

Saadet Partisi Beykoz İlçe Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanı Davut Erdem Şaraldı, Beykoz Korusu içinde bulunan Dilruba Sosyal Tesisleri'nde Kadriye Kızıltaş ile dünyaevine girdi. Kur'an-ı Kerîm okunmasıyla başlayan düğünde çiftin nikâhını Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül kıydı. Genç çifti mutlu günlerinde Saadet Partisi GİK Üyesi ve Genel Başkan Danışmanı Numan Kurtulmuş ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri de yalnız bırakmadı.

"Belediye'den okullara kırtasiye"

2005-2006 Eğitim ve Öğretim yılının açılmasıyla birlikte okullarımızda da heyecanlı günler başladı. "Muhtaç Okul Kalmasın" projesiyle Beykoz'daki tüm okulların yenileme çalışmasını yürüten Beykoz Belediyesi, okulların açılış gününde 5 bin öğrenciye eğitim yardımı yaptı.

"Amatör spor kulüplerine katkı"

Beykoz Belediye binası önünde düzenlenen törende tüm amatör takımlara ayakkabı, şort, forma ve idman malzemesi hediye edildi. Minik futbolcuların katılmış olduğu törende Başkan Muharrem Ergül ilk hediyeyi verirken, yeni çıkan Belediye Yasası'na göre belediyenin artık amatör spor kulüplerine yardım edebileceğini söyledi.

"Beykoz sahilinde kürekler yarıştı"

İstanbul'un sayılı ilçeleri arasında yer alan Beykoz, adeta bir tarihe dönüş yaşıyor. Futbol, basketbol, yüzme, kürek ve birçok spor dalında oldukça yaygın bir tarihe sahip olan Beykoz, eski günlerini tekrar yakalamaya çalışıyor. Beykoz Belediyesi bünyesinde kurulan spor kulübünün katkılarıyla hazırlanan "Beykoz Belediyesi 2. Deniz Oyun Kupası Yarışları" 28 Ağustos 2005 günü sabahın erken saatlerinde başlayıp, öğle saatlerine kadar hiç eksilmeyen bir coşkuyla devam etti.

"Sokak basketbolu ilgi gördü"

Beykoz Belediyesi'nin düzenlediği 2. Sokak Basketbolu Turnuvası, 30 Ağustos Salı günü basketseverlerin katılımıyla başladı. 20 takım ve 150 sporcunun katıldığı turnuvanın birincisi 'Kusursuz Sadelik' adlı takım alırken ikinciliği 'Adı Yoklar' elde etti. Centilmenlik ödülünü ise 'Raggy' adlı grup aldı.

"Kur'an bülbülleri gönülleri fethetti"

Dünyaca ünlü Kur'an-ı Kerîm bülbülleri Beykoz Çayırı'nda verdiği ziyafetle gönülleri fethetti. Anadolu Gençlik Dergisi Beykoz Temsilciliği'nin daveti üzerine Beykoz'a gelen Kur'an-ı Kerîm bülbüllerinin ziyafeti, binlerce Beykozlu tarafından huşu içinde dinlendi.

"Ülkücü Hareket'ten Milli Görüş'e..."

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı, Divan Toplantısı'nı Çavuşbaşı Coşkun Düğün Salonu'nda yaptı. Konuşmasıyla partilileri coşturan İlçe Başkanı Salih Birinci, MHP'den Milli Görüş'e katılanlara rozetlerini, partililerin alkışları eşliğinde taktı. İlçe Başkanı Salih Birinci'nin konuşmasının ardından partiye yeni katılan, 28 Mart Yerel Seçimleri'nde MHP'den Çavuşbalı Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Uzun'a ve İsmail Kandemir'e rozetleri takıldı.

"Kursiyerlerin diploma sevinci"

Beykoz Halk Eğitim Merkezi, ‘8 Eylül Dünya Okuma-Yazma Günü'nde okuma yazma kursunu bitiren kursiyerlerine diploma verdi. Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla ise yaptığı konuşmada şöyle dedi: "Kursiyerlerin bu çabaları diğer insanlara örnek olsun. Sizlerle aynı suyu, yolu ve havayı paylaşan bir yönetici olarak hepinizi bağrıma basıyorum"

"Zabıtadan kaliteli hizmet sözü"

Beykoz Belediyesi, esnafın korkulu rüyası haline gelen ve halk nezdinde olumsuz imajıyla bilinen zabıta teşkilatının hizmet kalitesini artırmak, halkın talep ve beklentilerine daha profesyonelce cevap verebilmek amacıyla düzenlenen Hizmet İçi Eğitimi sertifika töreninde özeleştiri yaparak, sorunları masaya yatırdı. Zabıta Haftası ve teşkilat kuruluşunun 179. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda, sertifikalarını alan zabıtalar kaliteli hizmet sözü verdi. Zabıtanın belediye teşkilatının temelini oluşturduğunu, görev ve sorumlulukları nedeniyle belediye personeli arasında ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, zabıta ekiplerinin hizmet kalitesini artırmak için her türlü desteği vereceğini söyledi.

"Dilmaç, Bosnalı öğrencileri ağırladı"

Bir süre önce Bosna Hersek Cumhuriyeti'ni ziyaret eden Çavuşbaşı Belediye Başkanı Hanefi Dilmaç'ın davetlisi olarak Çavuşbaşı'na gelen Bosna Hersek’li öğrenci grubu, Beykoz'un şirin beldesi Çavuşbaşı'nı beğendi. Çavuşbaşı Belediyesi'nin çeşitli birimlerinde incelemelerde bulunan öğrenciler, Belediye'nin sağladığı imkânlar çerçevesinde İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini de gezdi.

"ÖSS Türkiye Birincisi Beykoz'dan..."

Türkiye Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Birincisi Gökhan Hacıahmetoğlu, lise eğitimini Ümraniye Anadolu Lisesi'nde tamamladı. ÖSS Sınavı için Ümraniye FEM Dershanesi'nde ek eğitim alan 1987 doğumlu Gökhan, ÖSS'de Eşit Ağırlık, Sayısal ve Sözel'de Türkiye Birincisi oldu. Beykoz Tarım Kredi Kooperatifi'nden emekli olan bir babanın oğlu olan Gökhan'ın ailesi evlatlarıyla gurur duyduklarını belirterek, "Tanıdık tanımadık herkesin ziyaret akınına uğradık. Özellikle Karadenizliler, bizleri arayarak bizzat tebrik mesajlarını ilettiler. Emeklerimizin karşılığını aldığımız için çok mutluyuz" dedi.

Türkiye Birincisi İbrahim Gökhan Hacıahmetoğlu, başarısından dolayı Beykoz Kaymakamı Cengiz Gökçe, Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve Emniyet Müdürü Kaan Bal tarafından ödüllendirildi.

İlçe Emniyet Müdürü Kaan Bal: "Beykoz'u kendimizden çok önemsiyoruz"

Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Kaan Bal ile yapmış olduğumuz özel söyleşide, polis ahlakından görev anlayışına, Beykoz kültürel yapısından spora değin her şeyi konuştuk. Askeri Okul sınavını kazandığı halde asker olmaktan vazgeçerek polis olan Kaan Bal, özel yaşantısını, hayata bakışını ve ilkelerini Dost Beykoz'a anlattı. Beykoz'un güvenliği açısından çarpıcı açıklamalarda bulunan Bal, yazarımız Kader Gür'ün sorularını samimiyetle yanıtladı. Röportajında Beykoz'a geliş hikâyesini de anlatan Kaan Bal, şunları söyledi:

"1988 yılında şark hizmetimi yapmak üzere ailemle birlikte Ankara'dan Muş'a gittim. 1999 yılında Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı'nın Kosova'daki gözlem misyonu çerçevesinde o bölgeye davet edildim. Eşim de çalıştığı için yalnız gitmek zorunda kaldım. Kosova dönüşü benim gibi polis memuru olan eşim, şark hizmetini bitirmiş fakat benim zorunlu hizmetin bitmemişti. Eşimi, ailesi de İstanbul'da olduğu için buraya yerleştirdim ve ben Muş'a şark görevimi tamamlamak üzere gittim. Şark hizmeti sonunda İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde devam edebilmem için Çanakkale, Ordu ya da Muş seçeneklerinden birisini tercih etmem söylendi ancak ailem İstanbul'da olduğu için ben 17 yıldır içinde bulunduğum İstihbarat Servisi'ni bırakarak İstanbul'a döndüm. İstanbul'a gelişimin ve Beykoz'da görev alışımın özeti budur. Beykoz'da bulunmaktan ise çok memnun olduğumu söylemek isterim"

2006 yılı

Dost Beykoz "Topbaş'tan toplu açılış" manşetiyle okurlarının karşısına çıkar. Sürmanşette ise "Tokatköy Deresi zehirliyor" başlıklı bir haber durmaktadır. İlk sayfa haberleri arasında ise şu başlıklar göze çarpar:

- İngilizler Riva'da arazi kapattı

- CHP Beykoz İlçe Başkanı Metin Çanak: "83 yıldır ülkemizin hizmetindeyiz"

- Belediye Meclisi 3. kez yapılandı

- Eğitim yılı başladı

- Tartışmalı bina halk tepkisine direnemedi

- Kitaplar devletten, ayakkabılar BEY-DER'den

İç sayfa haberlerinde ise sırasıyla şu haberlere yer verilir:

"Topbaş'tan toplu açılış"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, değişik zamanlarda haberlerimize konu olmuş çalışmaların açılışını yapmak ve bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Beykoz'a geldi. Mimar Kadir Topbaş, Beykoz'un sahillerinden denize girilebilmesi için yapılan ve bitme noktasına gelen 24 adet atık toplama kuyusunun temsili olarak temelini atarken, Beykoz Korusu'nda bulunan ve daha önce Hasır Restoran olarak hizmet veren tesisin de açılışı yapılarak, yeniden kullanıma açıldı.

"Beykoz'un Alperenleri büyük düşünüyor"

Alperen Ocakları Beykoz Şube Başkanı Murat Miniç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Dost Beykoz'u ziyaret etti.

"Zonguldak yaramadı"

Sezonun açılış maçında Küçükçekmecespor'u 2-0'lık skorla geçen Beykoz, 2. Hafta karşılaşması için Zonguldak'a gitti. İlk hafta maçında Tepecikspor'a 3-0 mağlup olan moralsiz Zonguldakspor karşısında tutunamayan Beykoz, sahadan 4-0 mağlup ayrıldı.

"Tokatspor'da Orhan Ceylan tartışması"

Beykoz'un amatör kulüpleri arasında oldukça geniş imkânlara sahip olan Tokatköy Spor Yönetim Kurulu, Orhan Ceylan'ı Başkanlık görevinden aldı.

"Domaniç AK Parti'yi taşıyamadı"

Kütahya'nın Domaniç İlçesi'nde düzenlenen Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri'ne AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı, 300 kişiyle katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Hayme Ana'yı Anma Şenlikleri'nin yapıldığı Çarşamba Köyü'ne giden heyetin arasında AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Dr. Ahmet Batu, Çavuşbaşı Belediye Başkanı Hanefi Dilmaç, Meclis Üyeleri Hasan Gedik ve Mesut Türkeri, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Adem Sefer, Aslan Kandemir, Hasan Şatıroğlu, Hayrettin Yanık, Hidayet Demir, Yönetim Kurulu Üyeleri Muharrem Kaşıtoğlu ve Yalçın Çolak da vardı.

"Çalık ve İşlek ailelerinin mutlu günü"

9 Eylül Cumartesi günü Beykoz Dilruba Restaurant'ta yapılan nikâhta Süleyman Çalık ve Selda İşlek dünyaevine girdi. Çiftin nikahını Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül kıyarken, nikahta Başkan Danışmanı İsa Sucuoğlu, AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, Meclis Üyeleri Ömer Şener

Mehmet Demir, AK Parti Beykoz İlçe eski Başkan Yardımcıları Şeref Sarıkaya, Ali Muradoğlu, ANAP Beykoz İlçe eski Başkanı Servet Şahin'in yanı sıra çiftin yakını çok sayıda kişi katıldı.

"Omirilik felçlileriyle sevgi sohbetleri"

Beykoz Omirilik Felçlileri Derneği, "Sevgi Sohbetleri" adı altında düzenlediği etkinlikle, ünlü konuklara ev sahipliği yapıyor. Derneğin Sanat Danışmanı olan Ülkü Erakalın'ın organize ettiği etkinlikte, Ediz Hun konuk olarak katıldı. Omurilik felçlisi Yılmaz Özyıldız, Ülkü Erakalın için yazdığı şiiri okurken, Erakalın duygu dolu anlar yaşadı. İnsanın başına gelenlerin takdiri ilahi olduğunu söyleyen Ediz Hun ise "Niçin ben, niçin ben demeyin! Çünkü sağlıklı birçok insan sizin kad

ar mutlu değil" şeklinde konuştu.

"Basketbol açılışta... Bir sayı farkla"

Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksi'nde yapılan açılış töreni görkemiyle dikkat çekerken, siyaset ve iş dünyasından bazı isimler de bir araya geldi. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Bilgi Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, CHP İstanbul Milletvekili Bülent Tanla, Beykoz Emniyet Müdürü Kaan Bal, Beykoz Belediye Meclis Üyeleri ve siyasi parti temsilcileri de açılışı izledi. Ligin güçlü ekiplerinden İstanbul Tekelspor ile karşılaşan Beykozsp

or, karşılaşmadan 78-79'luk skorla ve '1 sayı farkla' mağlup ayrıldı.

"Beykoz teniste de gelişiyor"

Beykoz Belediyesi, sportif etkinliklerde de kulvar oluşturmaya çalışıyor. Gençlere yönelik Yaz Spor Okulları'ndan sonra, 29 Ağustos'ta başlayan 'Beykoz Belediyesi Dördüncü Tenis Turnuvası' 10 Eylül 2006'da oynanan final maçıyla son buldu. Turnuvada tek bayanlarda Carolin Menase 1. olurken, Gülay Midilliç 2. sırada yer aldı. Tek erkeklerde ise Murat Ertürk Birinci, Serbülent Savaşkan ise İkinci sırada yer aldı.

"Gönüllü antrenör, futbolcu yetiştiriyor"

Mesut Sarıcan, İstanbul'un çeşitli ilçelerinde 30 yıl boyunca Zabıta Şefliği yaptıktan sonra emekli oldu ve kendisini 'futbolcu yetiştirmeye' adadı. Küçük yaşta Beykoz'da futbol hayatına başlayan Mesut Sarıcan, ilçede amatör kulüplerde top koşturduktan sonra 1976 yılında Fenerbahçe'nin kadrosunda yer aldı. Ordu Milli Takımı'nda da top oynayan Sarıcan, Beykoz Musiki Cemiyeti'nde de uzun yıllar görev almış bir isim. Beykozlu işadamlarından destek beklediğini söyleyen Mesut Sarıcan, "Bu çocukların forma ve ayakkabıları için sponsor olabilecek işadamlarına ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

"Takım tutar gibi parti tutulmaz"

SP Beykoz İlçe Başkanı Salih Birinci, Ramazan ayı öncesi Paşabahçe esnafını ziyaret etti. Esnafla sohbet eden Birinci, Milli Görüş'ün ilk günden beri 'önce ahlak ve maneviyat' parolasıyla yol çıktığını kaydederek, "Eğer bu kadro bugünkü AK Parti'nin tüzüğünden, savunmuş olduğu söylemlerden memnun olsaydı, hepsi o partiye geçer ve çok kolay şu an hizmet verir olurlardı. Ama biz zorluğu seçtik, kolaycılığı seçmedik" şeklinde konuştu.

Hasan Bülbül: "Muharrem Ergül sınıfta kaldı"

İstifa etmesiyle Beykoz kamuoyunda uzun süre tartışılan Beykozspor 1908 A.Ş. Yönetim Kurulu eski Başkanı Hasan Bülbül, Dost Beykoz'u ziyaret ederek çarpıcı açıklamalarda bulundu. İstifasının ardından pek çok tartışma yaşansa da yapısal anlamda hiçbir değişikliğin yapılmadığını kaydeden Hasan Bülbül, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül'ün bu anlamda sınıfta kaldığını söyledi.

"İngilizler Riva'da arazi kapattı"

Riva'da 1 milyon metrekare arazi satın alındı. 120 milyon dolar değerindeki işlemin ardından herkes İstanbul'da son yıllardaki bu en büyük arazi alımını konuşur oldu. Ottoman Finance Company, Türkiye'de kurduğu Osmanlı Yapı aracılığıyla, Riva'da 120 milyon dolar değerinde 1 milyon metrekarelik arazi satın aldı.

TDBB'nin Çubuklu merkez binası açıldı”

Türk Dünya Belediyeler Birliği (TDBB) genel merkezi, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in katılımıyla Beykoz'da hizmete açıldı.

“Beykoz'dan Lübnan'a prefabrik konut”

Beykoz Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısında Lübnan'a prefabrike konut yapabilmek için karar aldı. Necati Ak'ın Başkanlığı'nda toplanan Beykoz Belediye Meclisi, 83 gün süren savaşın ardından yaralarını sarmaya çalışan komşu ülke Lübnan'a prefabrike konut gönderme kararı aldı.

"Beykoz'da altın madalya sevinci"

Türkiye genelinde 300 yarışmacıyı geride bırakan Zeliha Dumuş, final maçında Hataylı rakibi Mukadder Ay9-4 yenerek Birincilik kürsüsüne çıktı. 23-27 Ağustos tarihleri arasında Samsun'da düzenlenen Yıldızlar Türkiye Taekwondo Şampiyonası'nda Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü'nün başarılı sporcularından Zeliha Durmuş, Birinci olarak ilçemize altın madalya kazandırdı.

"Kitaplar devletten, ayakkabılar BEY-DER'den..."

Beykoz Sağlık Sosyal ve Yardımlaşma Derneği (BEY-DER), belirlenen dar gelirli ailelerin çocuklarına kıyafet ve ayakkabı yardımı yaptı. BEY-DER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Eğitim Komisyonu Başkanı Nurten Kazancıoğlu'nun organize ettiği dağıtımda oldukça kalabalık bir topluluğun olması dikkat çekerken, içinde bulunduğumuz süreçte işsizliğin topluma yansıması da tartışmaya açıldı.

"Tartışmalı bina, halk tepkisine direnemedi"

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül'ün evinin hemen yanıbaşında yapılan ve bir süredir tartışılan inşaatın 3. katı yıkılıyor. 1993 yılından beri uygulanan SİT ve Boğaziçi Öngörünüm uygulamaları Beykozluları canından bezdirirken, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül'ün evinin hemen yanıbaşında yapılan inşaat sinirleri germişti. Yapılan inşaat, muhalefet partileri tarafından da sürekli gündeme getirilmiş, yetkililerden açıklama yapılması istenmesine rağmen açıklamadan kaçınılması tartışmayı önü alınamaz boyutlara ulaştırmıştı.

"Tokatköy Deresi zehirliyor"

Bölgesinde yaklaşık 60 hane bulunan Tokatköy Deresi adeta zehir kusuyor. Tokatköy'ün atıklarının aktığı dere, insanların sağlığını tehdit ederken, dere yakınında ikamet eden küçük çocukların sık sık rahatsızlanmasının sebebi olarak da burası gösteriliyor. 1980 yılından beri devam eden ıslah çalışmaları bir türlü sonuç bulamazken, Büyükşehir yetkilileri 'ıslah' sözü vermesine rağmen aradan geçen yıllarda herhangi bir çalışma yapılmadı.

"Pazar protestosuna Beykoz'dan destek"

Tüm pazarcıların Kadıköy'deki Salı Pazarı'ndan kaldırılmasını protesto amacıyla başlattıkları eyleme Beykoz pazarcıları da destek verdi. İstanbul Anadolu Yakası Umum Pazarcı ve Seyyar Esnaflar Odası Başkanı Hurşit Aydın, protesto amacıyla pazartesi gününden itibaren pazar açmamaları çağrısı yaptı. Pazarcıların boykotuna Beykoz pazarcılarından da destek geldi: Pazartesi ve Perşembe günleri kurulan Paşabahçe Halk Pazarı, pazartesi günü kurulmadı.

"83 yıldır ülkemizin hizmetindeyiz"

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi CHP'nin 83. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Beykoz İlçe Başkanı Metin Çanak, bir basın açıklaması yaptı. Türkiye'de çok partili sisteme geçildikten sonra hiçbir zaman CHP'nin tek başına iktidar olamadığını anlatan Metin Çanak, "1950 yılından bu yana halkımız tarafından ikişer dönem ezici çoğunlukla iktidar olup ülkeyi yönetenler, 2006'ya gelindiğinde Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki kazanımlarımızı heba ederek, ülkemizin bugünkü duruma düşmesinde büyük rol oynamışlardır" dedi. 83 yıldır Türkiye'nin hizmetinde olduklarının da altını çizen CHP Beykoz İlçe Başkanı Metin Çanak, partisinin ülkenin ulusal çıkarları ve bağımsızlığından asla taviz vermeyen bir anlayışı, yoğun dış baskılara boyun bükmeyen bir duruşu temsil ettiğini söyledi.

"İtalya'dan Beykoz'a yansıyanlar"

Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi, dünyanın en eski medeniyetlerinden birisi olan İtalya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

"Tarihi Anadoluhisarı İskelesi yenilendi"

Bir asrı aşkın süredir Boğaz yolcularına hizmet veren Anadoluhisarı İskelesi, İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi (İDOP) tarafından bakıma alınarak yenilendi. Aslına uygun olarak bakım ve onarımı yapılan iskele, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Bakırköy İskelesi'nde yaptığı toplu açılışın ardından yeniden hizmete sunuldu.

"Soğuksu Mahallesi gençlere emanet"

Soğuksu gençlerinin öncülüğünde başlayan girişim, diğer mahallelere de örnek olacak nitelikte. Soğuksu Mahallesi Kalkındırma ve Çevresini Koruma Derneği adı altında faaliyet gösteren gençler, ilk iş olarak Soğuksu Meydanı'nda bulunan parkı temizledi.

2007 Yılı...

Bugünlerde büyük özlem çektiğimiz ve son iki yıldır da sürekli ertelenen Beykoz Çayır Festivalleri, 2007 yılında coşkuyla kutlanıyor. Dost Beykoz da bu muhteşem organizasyonu tüm derneklerin gecesini ayrı ayrı haberleştirerek okurlarıyla buluşturuyor.

İşte 2007 yılından bazı gazete başlıkları:

- Rüzgarlıbahçe'de 10 parsel sahiplerine satıldı

- Riva'da uyuşturucu operasyonu

- Gümüşhaneliler, Beykoz'da Vali ağırladı

- Kavacık İtfaiyesi'nin yeri rekor fiyata satıldı

- Kaymakamlık Kupası, Anadolhisarı'nın oldu

- Paşabahçe Şişecam arazisi satışa çıkarılıyor

- Beykoz Çayırı'nda kardeşlik mesajları

İçeride yer alan haberlerden bazıları ve özetleri ise şu şekilde oluştu:

"AK Parti kadroları iftar sofrasında buluştu"

AK Parti’nin Beykoz ve Şile İlçe Başkanlığı mahalle temsilcileri ve partinin üst düzey yöneticileri Bey Tahtı’nda yenilen iftar yemeğinde bir araya geldi. İftar yemeğine, AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet SekmenAK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Şile İlçe Başkanı Can Tabakoğlu, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Çavuşbaşı Belediye Başkanı Hanefi Dilmaç, Çavuşbaşı Belediyesi eski başkanı Osman Şimşek ve AK Parti eski ilçe başkanı Dr. Ahmet Batu katıldı.

"Ardahanlılar Gecesinde Azer Bülbül sevgisi"

Tarihi Beykoz Çayırı’nda yapılan yöre etkinliklerine Ardahanlılar gecesiyle devam edildi. Bölgenin sevilen sanatçısı Azer Bülbül konseriyle gönülleri yeniden fethetti.

"Beykozlu Artvinliler yerli sanatçıyı tercih etti"

Tarihi Beykoz Çayırı’nda, Beykoz’da yaşayan Artvinliler Derneği’nin gecesi yapıldı. Gecede, halk müziği sanatçıları Burhan Yıldırım ve Filiz Can sahne aldı.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz