Osmanlı'dan kalan zimem geleneği Beykoz'da sürüyor

  • 30.04.2021 16:55
  • Güncelleme: 15.02.2022 10:51
  • Okunma: 4467 kez
  • Yorum: 1
Kapı Uluslararası İnsani Yardım Derneği, Osmanlı Devleti'nde bir ramazan ayı geleneği olan zimem geleneğini Beykoz'da sürdürüyor.
Osmanlı'dan kalan zimem geleneği Beykoz'da sürüyor

Osmanlı Devleti'nden gelen zimem geleneğinde zengin vatandaşlar, tebdili kıyafet giyerek tanımadıkları bir dükkana girer ve vatandaşın veresiye defterindeki borçlarının tamamını veya bir kısmını öderlermiş.

Zimemin temel amacı ise; varlıklı kişinin kimin borcunu ödediği, borçlu olanın da borcunun kim tarafından ödendiğini bilmemesi üzerine kurulu.

Unutulmaya yüz tutan Ramazan adetlerinden olan zimem geleneğini sürdürmeye çalışacaklarını ifade eden Kapı Uluslararası İnsani Yardım Derneği Başkanı Neslihan Dural, pandemi döneminde hem dar gelirli ve gelirini kaybeden vatandaşlara hem de küçük esnafa katkıda bulunmak adına çalışmayı başlattıklarını söyledi.

Soğuksu Şehit Yasin Yılmaz Sokakta esnaflık yapan Bakkal Hamdi Kutlu'nun veresiye defterini satın alan Kapı Uluslararası İnsani Yardım Derneği, bir hayırseverin Merhum Büyük Birlik Partisi (BBP) Lideri Muhsin Yazıcıoğlu anısına bu hayrın gerçekleştirildiğini ve değişik bölgelerde bu faaliyete devam edeceklerini bildirdi.

Kapı Uluslararası İnsani Yardım Derneği yurt içi ve yurt dışında da özellikle çocuklar için yaptıkları faaliyetleri ile biliniyor

Zimem nedir?

Zimmet kelimesinin çoğul hali olan zimem, borç anlamına gelmektedir. Zimem defteri de bu borçların yazılı hale getirildiği defter anlamına geliyor.

Osmanlı zenginlerinin, borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara bu şekilde yardımcı olduğu biliniyor. Hayırseverlerin kendi isimlerinin bilinmemesini istemesi ve yapılan hayrın gizli kalmasını isteyenler için zimem formülü kullanılmıştır.

Borcunun ödeyemeyenlerin tespit edilip borçları ödenirdi. Borcunu ödeyemeyen bulunmazsa borç defterini açıp borçlulardan rastgele bazılarının borçları iş yeri sahibine ödenirdi.

Yıllardır süregelen bu gelenek günümüzde yoğun olmasa da hala devam ettirilmeye çalışılıyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

MİLAD FETHULLAH (1 yıl önce)

Merhaba üç çocuğum var evim 600 lira kiralı. Kocam şu an çalışmıyor ve yardıma ihtiyacım var Beykoz Otururum Ben Suriyeliyim

Yorum Yaz