Siyaset

Osman Şimşek’ten yeni belediyecilik anlayışı

Osman Şimşek’ten yeni belediyecilik anlayışı
17.11.2018 13:19
| | |
4697

Beykoz siyasetinin tanınmış isimlerinden Çavuşbaşı eski Belde Belediye Başkanı Osman Şimşek yapmış olduğu açıklamasında yeni belediyecilik anlayışını değerlendirdi.

Son günlerde yerel seçim çalışmalarının hız kazandığına ve siyasi partilerin yerel yönetim anlayışlarının halkın beğenisine sunulduğu bir süreçten geçildiğine işaret eden Şimşek, "Türk belediyecilik tarihini incelediğimizde bu sayfalarda iz bırakan çok sayıda örnek bulabildiğimiz gibi hiç hatırlanmak istenmeyen örneklerde mevcuttur. Belediyecilikte diğer hizmet kurumları gibi çağın ve günümüzün şartlarına göre hizmet anlayışı, hizmet yöntemleri ve teknikleri açısından gelişimlerini sürdürmek zorundadır. Bu süreçleri çeşitli tarihsel periyotlara ayırmak gerekmektedir" dedi.

Belediyecilik anlayışında yeni bir bakış açısı yakalamak adına açıklama yaptığını ifade eden Osman Şimşek, 2002'den sonra AK Parti hükümetinin yenilediği Büyükşehir Yasası ile 3 bin 225 olan belediye sayısının bin 398'e düşürüldüğüne dikkati çekti.

Bu yasayla birlikte bin 398 belediyeden 30’unun Büyükşehir, 51’inin İl, 519’unun Büyükşehir İlçe, 402’sinin İlçe, 396’sının Belde Belediyesi olduğunu söyleyen Şimşek, "Yeni yapılanmadaki temel mantık, geniş yönetim birimleri içinde ölçek ekonomisi yaratarak, yerel yönetimlerin güçlendirilmek istenmesiydi. Bu amaç, aynı zamanda bölge, ilçe ve belediye arasındaki iş bölümünün de yeniden yapılanmasını zorunlu kılmaktaydı. Bununla beraber, bölgesel düzenlemelerin arkasından yapılması gereken fonksiyonel ayarlamalar kısmen gerçekleştirilebilmiştir. Ancak bunun hedeflenenden çok az oranda olduğunu söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Şimşek, yazılı olarak yaptığı açıklamada, "Reformun bir diğer önemli sonucu da idare ve vatandaş arasındaki iletişim ve ulaşım mesafesinin açılmasıdır. Kendi yerel yöneticilerine hemen ulaşan bölge vatandaşı şimdi sorunun çözümünü tanımadığı daha uzaktaki yönetime anlatmaya çalışmak zorunda kalmaktadır. Aynı zamanda, pratik olarak, katılım ihtimali azalmıştır. Belediyeler bu konuda da tam olarak bunu giderecek performansı ortaya koymuş değillerdir" cümlelerine yer verdi.

Son zamanlarda sayılarının giderek arttığı ve Beykoz'da da oldukça yüksek rakamlara sahip sosyal yardımların yerini artık balık tutmayı öğretmeye bırakması gerekliliğinin elzem olduğuna işaret eden Şimşek, "Yardıma muhtaç hemşeri sayısının artışıyla övünmek durumuna düşmek doğru olmayabilir. Bir de artık bu tür organizasyonları yardım kuruluşlarına verilerek sadece koordinasyonda yardımcı olmak daha mantıklı olabilir." diye konuştu.

Hizmetlerin vatandaşa sunulma biçiminin de en az hizmeti ortaya koymak kadar önemli olduğuna değinen Çavuşbaşı eski Belde Belediye Başkanı Osman Şimşek, "Yerel yönetimler hem hizmetlerini ve hem de personel davranışlarını sosyal anketler yoluyla değerlendirmelidirler. Unutmayalım ki hizmet veren personelin davranışı vatandaşın hissiyatını olumlu veya olumsuz etkileyecektir. İletişim ve yakın iş birliği alanlarında belirli idari personelin hizmet içi eğitime tabi tutulması gerekmektedir. Kamu dairelerinde ve yakınında yakın iş birliği kalitesi ve onun çevresindeki etkinliği artırmak tipik stratejilerdir. Bu strateji, personeli yakın iş birliği şekilleri ve davranışları haricindeki kuralların düzenlenmesi konusunda eğitime tabi tutmayı da içermektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşın derdini hızlıca aktarıp, kaliteli ve hemen sonuç alma isteğine de açıklamalarında yer veren Osman Şimşek, "Modern yönetim anlayışının ana ilkeleri olan; şeffaflık, sorumluluk, öngörülebilirlik ve duyarlılık gibi ilkelerin Türk yerel ve genel kamu yönetim sistemine yansıtılabilmesi için, şüphesiz kendi yönetim ve toplumsal tecrübelerimiz ve zenginliklerimizi de göz önünde bulundurarak, yeni yaklaşımlara gereksinim olduğu gerçeği kabul edilmektedir. Bu anlamda başarı kazanmış uygulama ve tecrübelerin diğer uygulayıcılarla paylaşılması birlikte başarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır." anlayışını savundu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Siyaset, Osman Şimşek

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"