Orman kenti görünümümüz kaybolmasın

  • 0
  • 11861
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın
Orman kenti görünümümüz kaybolmasın

CHP Beykoz İlçe Yönetimi, Başkan Mahir Taştan öncülüğünde Beykoz Adliyesinde 'orman talanı' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

CHP Beykoz İlçe Yönetimi, Başkan Mahir Taştan öncülüğünde Beykoz Adliyesinde 'orman talanı' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

Daha önce dönemin CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in de katılımıyla, Elmalı'da bir basın toplantısı düzenleyen CHP Beykoz İçe Yönetimi, bu kez de İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın öncülüğünde Beykoz Adliyesi'ne gelerek suç duyurusunda bulundu. Beykoz'daki özel ormanlara yönelik kararların İBB'nin safdışı bırakıldığı halde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda alındığından yakınan CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, "Bunun en belirgin örneği, Beykoz'daki özel orman alanlarında yapılan devasa inşaatlardır. Biz, buraların orman arazisi olduğunu söylüyor ve orman vasfını kaybettirmeden arka taraflara doğru ilerlemelerinin durdurulmasını istiyoruz. Beykoz'un orman kenti görünümünü kaybetmesini istemiyoruz" diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Adliyeye giderek suç duyurusu için dilekçelerini teslim eden CHP'liler daha sonra yine Başkan Mahir Taştan öncülüğünde Kavacık'ta bulunan Beykoz Rizeliler Derneği'ni ziyaret etti. Aynı zamanda Yenimahalle Spor Kulübü Başkanı da olan Beykoz Rizeliler Dernek Başkanı Haydar Çelik, yine kendisi gibi bir spor kulübü başkanı olan, İncirköy Spor Kulübü Başkanı ve CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ı konuk etti. CHP'liler ise ziyaretlerine gün boyu Kavacık Spor Kulübü, Kavacık Muhtarlığı ve Beykozlu Ordulular Derneği'ni ziyaret etti.

Beykoz Adliyesi önüne gelen ve aralarında Aydın Düzgün, Okan Uzun ve Hakkı Emanet gibi Beykoz Belediyesi Meclis Üyelerinin de hazır bulunduğu CHP'liler bir basın açıklaması yaparak, ilçedeki orman içlerinde devam eden inşaatları protesto ettiler. CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın gerçekleştirdiği basın açıklaması sonrası partililer, Adliyeye girerek, dilekçelerini ilgili makama verdiler. CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulundan Elif Çelik, Gamze Hatice Tuğ ve Canşah Yılmaz gibi isimlerin de hazır bulunduğu basın toplantısında ise İlçe Başkanı Mahir Taştan, şunları kaydetti:

Mahir Taştan: “Beykoz’daki özel orman alanlarında devasa inşaatlar yükseliyor!”

"AKP'nin yaptığı yeni bir uygulama neticesinde artık Belediyelerin saf dışı kaldığı bir imar uygulamasıyla karşı karşıyayız. Sürekli Şehircilik Bakanlığı'nda kendilerine özel, ranta özel ve ormanları talan etmeye özel imar planları çıkartarak, ormanlarımızın yağmalanmasına izin verilmekte... Bu hususlarda belediyeler tamamen safdışı edilmiş ve karar verme yetkisi belediyelerin elinden alınmıştır. Belediye'de görev yapan ve seçilmiş Meclis Üyelerinin de bu hususlarda yetkileri ellerinden alınmış oluyor. Çıkarılacak imar planlarının, komisyonlarda tartışılarak değil, Şehircilik Bakanlığı'nda verilen bir kararla uygulanması söz konusudur. Bunun en belirgin örneği, Beykoz'daki özel orman alanlarında yapılan devasa inşaatlardır.

Daha önce yaptığımız basın toplantısında, dönemin Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve İBB Meclis Üyelerimiz gelmişlerdi ve konuyla ilgili olarak Beykoz Halkını bilgilendirmişlerdi. Öte yandan imar planlarıyla ilgili açılan bir dava da devam etmektedir. Ancak imar planlarıyla ilgili açılan davaların hiçbirisi durdurma ve iptal etmeye yetmemektedir ve inşaatlar son hızla devam ettirilmektedir. Taşlardan görünmeyen ve ağaçlar içinde duran binalar şu anda ağaçlar da kesildikten sonra net bir şekilde ortada görünmektedir. Bugün biz burada artık ağaçlarımızın kesilmemesi, ormanlarımızın yok olmaması; İstanbul'un gözbebeği ormanların daha fazla zayi edilmemesi için suç duyurusunda bulunuyoruz. Bunu yaparken şunu da belirtmek istiyoruz: Orada yapılan işin ne için olduğu bizim için önemli değildir. Buraların orman arazisi olduğu ve orman vasfını kaybettirmeden arka taraflara doğru ilerlemelerinin durdurulmasını istiyoruz. Beykoz'un orman kenti görünümünü kaybetmesini istemiyoruz."

‘Haydar Çelik ve Mahir Taştan, spor kulübü yöneticiliğini ve STK’ların sorunlarını konuştu’

Açıklamaların ardından CHP'liler Adliyeye giriş yaparak, dilekçelerini ilgili makama sundu. Adliye çıkışında ise CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, Kavacık'ta bulunan Beykoz Rizeliler Derneği'ne geldi. Dernek Başkanı Haydar Çelik'in Mikail Akyıldız, Bülent Kazancı ve Özge Kuvel ile birlikte karşıladığı CHP heyeti, burada bir süre Rizelilerle sohbet etti. Haydar Çelik'in Yenimahalle ve Mahir Taştan'ın ise İncirköyspor Kulübü Başkanı olmaları, sohbeti kimi zaman spora getirdi. Her iki kulüp başkanı da spor konusunda tesisleşme sorunu yaşandığını hatırlatarak, devlete ait arazilerin ve Belediye olanaklarının daha çok spora yönelik kullanımı konusunda fikir birliğine gitti. Futbol dışındaki branşlara da eğilmek ve Beykozlu gençlere bu konuda olanaklar yaratmak konusunda da düşüncelerini dile getiren iki kulüp başkanı, bu sırada dernekleşme ve siyaset konularını da masaya yatırdı.

Beykoz Rizeliler Dernek Başkanı Haydar Çelik, özellikle yöre derneklerinin ayakta kalabilmesi için üyelerin daha çok derneğine sahip çıkması gerektiğini kaydederek, bu konuda derneklerinde projeler ürettiklerini söyledi. Özellikle 50-100 lira gibi küçük miktarları 25 liraya kadar çekmek ancak daha çok sayıda üyeyi derneğe çekebilmeyi hedeflediklerini anlatan Haydar Çelik, genel olarak derneklerde 5 ila 6 kişinin tüm yükü çekmek zorunda bırakıldığından yakındı. CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan da eskiye oranla 'dernekleşmek' konusunda büyük sorunlar yaşandığını gözlemlediğini dile getirerek, geçmişte babasının da yer aldığı Karslılar Derneği'nde daha çok kişiyi gördüğünü ancak zamanla derneklere gelen kişilerin sayısında ciddi azalmalar meydana geldiğini vurguladı. Başkan Mahir Taştan ayrıca sivil toplum kuruluşlarını siyasette bir yerlere gelebilmek, örneğin Belediye Meclis Üyesi olabilmek için bir basamak olarak kullanımın giderek yaygınlaştığını ve bu durumun ise STK'ların gücünü azalttığını kaydetti.

Haber Merkezi

Beykoz’da hasat bu yaz alınacak…
Önceki Beykoz’da hasat bu yaz alınacak…
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz