Orman Genel Müdürlüğü'nden 'külliye' açıklaması

  • 1
  • 10969

Orman Genel Müdürlüğü Türkiye'nin gündemine oturan Beykoz Çavuşbaşı'nda külliye yıkımı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Orman Genel Müdürlüğü Türkiye'nin gündemine oturan Beykoz Çavuşbaşı'nda külliye yıkımı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklama da olayın iç yüzü anlatılarak, yıkımı yapılan yerleri külliye olmadığı ve İsmail Ağa Cemaati ile hiç bir bağlantısının bulunmadığı kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi.

08.02.2016 tarihli bazı basın yayın organlarında “Mahmud Efendi Külliyesi Yıkım Kararı” başlıklı haberlere yer verilmiştir.

Beykoz Çavuşbaşı mevkiinde Külliye olarak verilen herhangi bir izin alanı yoktur. Söz konusu işlem külliye izni olmayıp, C tipi mesire yeri işletme hakkı kiralamasıdır. Konunun Mahmud Efendi Külliyesi ile kesinlikle bir alakası yoktur.

Yıldıztepe C Tipi Orman İçi Dinlenme Yeri; Orman Genel Müdürlüğünün 10.01.2013 tarih ve 44 sayılı olurlarıyla tescil edilmiştir. 20.01.2014 tarihinde ihale yapılmış; akabinde 61.300,00 TL yıllık kira bedeli ile en yüksek teklifi veren Msn Enerji Besicilik Gıda İnş. Turizm Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. ile kiralama sözleşmesi imzalanmış ve 31.01.2014 tarihinde saha teslim edilmiştir. İhalenin gerçeklemesi üzerine taraflarca sözleşme imzalanmıştır.

Burada yapılan denetimler sırasında;

Vaziyet planında olmayan ek binaların yapıldığı,

Vaziyet planında zemin artı bir kat olarak onaylanmış olan 3 adet binanın 4’er kat yapıldığı ve taban alanlarının büyütüldüğü,

Vaziyet planında 200 m2 ve tek katlı olarak onaylanmış olan kır kahvelerinin taban alanlarının büyütüldüğü ve iki katlı yapıldığı,

Vaziyet planında otopark alanı olarak onaylanmış olan sahada 11 m. derinliğinde kazı yapıldığı ve yine sahanın bir kısmında ikinci katına devam edilmekte olan inşaat bulunduğu,

Onaylı vaziyet planına uyulmadığı tespit edilmiştir.

Kamuoyu ile paylaşıldığı gibi C tipi mesire yeri onaylı vaziyet planında öngörülen tesislerin, ihtiyaca cevap vermediği gerekçesiyle idaremize ulaşmış herhangi bir revize vaziyet planı müracaatı bulunmamaktadır.

C tipi mesire yerinde nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağı vaziyet planında önceden bellidir ve izinsiz yapıların mevzuatta yeri yoktur. Birimlerimizce, İlgili firmaya imalat aşamasında vaziyet planına uygun davranmaları ve Sözleşme hükümlerine uyulması hususları anlatılmıştır.

“Yıldıztepe C Tipi Mesire Yeri İşletme Hakkının Kiraya Verilmesi İşi Sözleşmesi’nin” 16.36 ncı maddesinde” İŞLETMECİ; tasdikli planda belirtilen kullanım alanlarının türünü, sınırlarını, kapasitelerini ve kullanım amaçlarını değiştiremez, ilave yapamaz” hükmü yer almaktadır.

Bu sözleşme taraflarca imza altına alınmıştır.

Görevlilerce yapılan incelemelerde tüm bu yapılan mevzuata aykırı imalatlar için “Suç Zaptı” düzenlenmişler ve görevlerini yerine getirmişlerdir. Yasal işlemler yapılmamış olsa görevliler suç işlemiş sayılacaklardır. Suç zaptı tanzim edilerek Cumhuriyet Savcılığına iletilmiştir.

Vaziyet planı dışı yapılan iş ve işlemler yürürlükte bulunan mevzuat ve yapılan sözleşme hükümlerine aykırıdır. Bu konu ile de çok sayıda şikâyet bulunmakta olup, mevzuat göre işlemler gerçekleştirilmiştir.

Sonuç olarak; basın yayın kuruluşlarında “Mahmud Efendi Külliyesi” olarak yer alan, Msn Enerji Besicilik Gıda İnş. Turizm Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.’ne ihale ile işletmeciliği verilen Yıldıztepe C tipi mesire yeri’dir. Yıkıma konu olan bina ve tesisler sözleşme hükümlerine aykırı olarak, kurumumuz bilgisi dışında inşa edilen yapılardır.

Mevzuat doğrultusunda ilgili şirkete şartname hükümlerinin yerine getirilmesi için 10 gün yasal süre verilmiştir. Ancak ilgili şirket tarafından bu yasal sürede şartname ve sözleşme hükümlerine aykırı inşa edilen yapıların yıkımı gerçekleştirilmemiştir. İzin iptal edilerek, saha geri alınmıştır. Kaçak yapılan yapıların 08.02.2016 tarihi itibariyle yıkımına başlanmıştır.

Basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

Orman Genel Müdürlüğü

Basın Müşavirliği

GAMSIZ Müslümanların, Acınacak Ahvali...
Önceki GAMSIZ Müslümanların, Acınacak Ahvali...
EURO 2024 heyecanı Beykoz Sahilinde yaşanacak
Sonraki EURO 2024 heyecanı Beykoz Sahilinde yaşanacak
Yorumlar (1 Yorum)

Hasan Tas (9 yıl önce)

Bu imar iznini belediyeden kim vermis onu da arastirmislar mi?

Yorum Yaz