Kültür

Ordu Mesudiyelilerin Beykoz buluşması

Ordu Mesudiyelilerin Beykoz buluşması
2014.08.04 00:00
| | |
8324

Ordu ili Mesudiye ilçesi Pınarlı Akpınar - Enalan ve Köşe Dernekleri Birlik Gecesi'nde konuşan AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, 30 Mart seçimlerinden sonra Mesudiye Belediye Başkanı'nın yalnızca ilçe merkezine değil tüm Mesudiye'ye hizmet

Kocaeli ve İstanbul'da denenen pilot uygulamanın Ordu'ya taşındığını ve Büyükşehirstatüsüne yükseltilen Ordu'da Mesudiye Belediyesi'nin artık daha büyük bütçelerle yönetileceğini vurgulayan HamaratBaşkan İsa Gül'ü de överek, "Tıpkı soyadı gibi Mesudiyelilere gülüyor ve hizmetleriyle de Mesudiyelileri güldürüyor" diye konuştu.

Geceye ayrıca İç İşleri eski Bakanı ve Ordu Bağımsız Milletvekili İdris Naim Şahin, FOX TV Haber Müdürü Fatih Portakal gibi isimler katılırken, Aşşrom Restaurant Balo Salonuşimdiye değin hiç olmadığı kadar büyük bir kalabalığa ev sahipliği yaptı.

Mesudiye İlçesi'nin birbirine komşu köyleri olan AkpınarEnalan ve Köşe'nin Derneklerive temsilcileri, İstanbul'daki hemşerilerini Beykoz'da bir araya getirdi.

Gecenin konukları arasında AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Bağımsız Milletvekiliİdris Naim Şahin, FOX TV Haber Müdürü Fatih Portakal, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, MESDEF Genel Başkanı Avukat Özlem Öztekin Vural, Akpınar Dernek Başkanı Yücel Dinç, Enalan Dernek Başkanı Muammer Hıdır, Köşeliler Dernek Başkanı Necmettin Kıran, İstanbul Mesudiyeliler Dernek Başkanı Salih Erol ve Başkan Yardımcıları Çetin ÖnalRafet Güler, Sultangazi Ordulular Dernek Başkanı Tayfun Güler, Nur Yapı Genel Başkanı Hakan Ersöz, Pendik Ordulular Dernek Başkanı Sebahattin Kaya, Mesudiye Gazetesi Sahibi Sefai Uzunyurt, Mesudiye Spor Kulübü Başkanı Özat Özsoy ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gürpınar Dernek Başkanı Gültekin Aydın, Topçam Mahallesi Dernek Başkanı Hakan Aydemir, Dursunlu Köyü Dernek Başkanı Ekrem Sevinç, Pınarlı Dernek Başkanı Sadettin Güven, Beyseki Dernek Başkanı Murat Akdemir, Yeveli Köyü Dernek Başkanı Hamit Genç ve 500'ü aşkın Mesudiyeli katıldı.

Ayrıca geceye katılamayıp çelenk gönderenler de vardı: Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, CHP'den Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Seyfettin Yıldırım, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, CHP'den Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır YılmazDurak Köyü Yardımlaşma Derneği ve Akpınar Telekom, Aşşrom Balo Salonu’nu çiçekleriyle süsledi.

Gecede konuşma yapmak için kürsüye çıkan ilk isim MESDEF Genel Başkanı Avukat Özlem Öztekin Vural oldu. Kadınların toplumun en değerli varlıkları olduğuna dikkat çeken Avukat Özlem Tekin Vural"Kadınlar, yaşamın olmazsa olmazları ve yaşamın can damarlarıdır. Bugün hiç hoşlanmıyorum diyen erkek bile bir anadan doğdu. O yüzden her birimiz ya birinin kız kardeşi, ya evladı ya eşi ya anasıyız. Kadına erkeklerin verdiği değerle ilgili kötü haberler duyuyoruz ama inşallah bunlar değişecek. Kadın, toplumdaki yerini daha da sağlamlaştıracak. Artık inşallah erkekler de trafikte bir kadın gördüğünde, köşeye sıkıştırmaya çalışmayacak. İşyerinde tacizde bulunmayacak. Rekabet ortamında 'nasıl ezerim' diye düşünmeyecek de kadınlara destek verecek" dedi.

Köşeliler Dernek Başkanı Necmettin Kıran da yaptığı konuşmada, şimdiye değin AkpınarEnalan ve Köşe Dernekleri olarak bu tür organizasyonları tek başlarına yaptıklarını ifade ederek, "Biz birlik ve beraberliğimizi sağladık ve artık dedik ki, bundan sonra bir arada olalım. Bu güzel gecede sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyuyorum. Bu yoğun kalabalık nedeniyle sizlere hem teşekkür ediyor hem de aksaklıklar nedeniyle de özür diliyoruz. Ayrıca bugünün özel bir gün olduğunu biliyorsunuz: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.  Toplumumuzun temel taşı olan kadınlarımızın Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Hepiniz hoş geldiniz sefa geldiniz" dedi.

Enalan Dernek Başkanı Muammer Hıdır da bir konuşma yaparak "Başlattığımız bu kardeşlik, birlik ve beraberlik yolunda bizlerin birinci derecede akraba olduğunu belirtmek istiyorum" dedi ve yanında bulunan Köşeliler ve Akpınar Dernek Başkanları'nın ellerini tutarak havaya kaldırdı. "Biz beraberiz ve her platformda beraber olacağız" diyen Muammer Hıdır, katılımcılardan birliktelikleri için destek istedi.

Akpınar Dernek Başkanı Yücel Dinç ise konuşmasını kısa tutarak, "Akpınar, Köşeliler ve Enalan Dernekleri ile üyeleriyle gurur duyuyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum ve iyi eğlenceler diliyorum" şeklinde konuştu.

Bağımsız Milletvekili İdris Naim Şahin de konuşmasına, "Birlikte sevinen, birlikte üzülen Ordumuzun İstanbulumuzun çok saygıdeğer insanları... Sevgili dostlar, değerli hemşerilerim... Hanımefendiler, beyefendiler ve çocuklar... Hepinizi en içten duygularla, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün verdiği sorumluluk ve sevinçle, saygıyla selamlıyorum" diyerek başladı. Mesudiye'nin adını yaşatmak, hatırasını yaşatmak ve kültürünü korumak adına gecede bir araya gelindiğini belirten Bağımsız Milletvekili İdris Naim Şahin, şöyle dedi:

"Ben konuşma yaparken bekledim acaba Akpınar yanında bir başka kelimeyi daha kullanacaklar mı diye? Henüz kullanan olmadı. Ben desem ki; 'mahmat' ne dersiniz? Şimdi nasıl bir aradalar, neden bir aradalar? Meşhur Melet Irmağı... Akar yukarıdan aşağıya... Yukarısı güneydir, aşağısı da kuzeydir. Yani, güneyden kuzeye doğru akar. Akarken sağa yol alır, sola yol alır. Hep vadisi dardır: Sağ tarafı tepe, sol tarafı tepe. Melet Irmağı akarken, işte bu mahalleleri görerek akar. Köşe'yi Akpınar'ı ve Enalan'ı görerek akar. Bu üç mahalle de birbirine komşudur. İşte bu akşam sizin beraberliğiniz de o köylerde yaşamış atalarınızın aslında birlikteliğidir. Orada da ayrı değiliz, burada da ayrı değiliz. Tarihte de ayrılmadık, bugün de ayrılmıyoruz; yarın da bu hayatı birlikte yaşamaya hep beraber devam edeceğiz.

Ordu insanı Ordulu'ya emanettir. Nerede ve nasıl olursa olsun biz, nerede bir Ordulu bir çabanın içerisindeyse ve bizim Ordu sevgimizi taşıyorsa biz onun yanında olmaya devam ederiz, edececeğiz inşallah. İçinde bulunduğumuz seçim dönemi nedeniyle değişik siyasi partilerden aday olan Belediye Başkan adaylarımızı ve Belediye Meclis Üyesi adaylarımızı gönülden destekliyoruz. Hele hele kazanma şansı olan hemşerilimizi daha dikkatle takip ederek, onlara olabilecek katkımızı asla esirgemiyoruz, esirgemeyeceğiz. Şunu iyi biliyoruz ki, bu seçimler yerel seçimlerdir. Seçilecek olan kişi, partisinin önünde gelmektedir. Bu nedenle bu seçimlerde insan sevgisi, bu seçimin daha baskın özelliğini oluşturmaktadır"

Ordu Mesudiyeli 3 mahalle derneğinin bir arada düzenledikleri dayanışma gecesinin bir başka konuğu da FOX TV Haber Müdürü Fatih Portakal oldu. "Aslında ben Egeliyim" diyerek söze başlayan Portakal"Aydınlıyım ama eksik olmasın Halil Bey'le uzun zamandır tanışıyoruz. Davet etti ve ben de burada olmaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum" diye konuştu. Kadınlar Günü'ne de değindiği konuşmasında Fatih Portakal, şunları söyledi:

"Biz zaman zaman ekrana da taşıyoruz. Kadın, ne yazık ki hâlâ eşit görülmeyen ve yanda taşınan bir şey olarak görülüyor. Türkiye'de kadınlara hak ettiği değeri vermek gerekiyor. Ama maalesef ülkemizde verilmiyor. Bunu da hepimiz görüyoruz. Üzülüyoruz. Daha dün bir haber paylaştık, bir kadın sevgilisi tarafından öldürüldü otobüs içerisinde... Devletten iki kere bir hafta içerisinde koruma istedi. Ama devlet maalesef koruyamadı. O kadın da henüz 21 yaşında hayata gözlerini yumdu, katledildi. Ötesi yok. Kanun çıkar ama tabi uygulamak da gerekiyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyoruz. Kutluyoruz ama yarın kadının başına ne gelir bilemiyoruz"

AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat ise "Bu akşam özel bir akşam" diyerek başladığı konuşmasında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı ve salondaki kadın sayısının fazlalığına dikkat çekti. Mesudiye’nin özel bir ilçe olduğunu dile getiren Mustafa Hamarat"Belki Ordu'nun en zor gidilen bir ilçesi olarak görünebilir ama sevenler için mesafe söz konusu değildir. Bizim için de gönlümüze en yakın, en sıcak bulduğumuz bir ilçe" dedi.

Milletvekili Hamarat şöyle konuştu:

"Bu güzel ilçemiz İsa Gül gibi soyadı gibi 'gül' olan ve Mesudiyelilere gülen hem de hizmetleriyle Mesudiyelileri güldüren bir başkan tarafından yönetiliyor. Mesudiye Belediye Başkanımız sadece Mesudiye'nin merkezine hizmet ediyordu. Buna razı olmadık. Dedik ki, 'Mesudiye Belediye Başkanı, Mesudiye'nin her yerine hizmet etsin, bir formül bulalım'. Hükümetimiz tarafından daha önce Kocaeli ve İstanbul'da denediği uygulamayı Ordu'ya taşıdık. Ordu'yu büyükşehir yaptık ve uygulamayı hayata geçirdik. 30 Mart seçimlerinden sonra Mesudiye Belediye Başkanımız, Mesudiye'nin her yerine ve daha güçlü bir elle hizmet götürecektir, ümit ediyorum.

Ben Mesudiye'ye çocuk yaşta gitmedim ama çocuk yaşta Mesudiyelilerle büyüdüm: Fikirtepe'de Yenisahra'da Kadıköy'de... Mesudiyelilerin içinde büyüdüm dolayısıyla Mesudiyelileri çok yakından tanıyorum. Pınarlı Köyü'ne de gittim, ta tepesine yaylasına çıktık. Orada, ladin ormanlarının arasında çok güzel bir tereyağlı ballı piknik yaptık. Pınarlılar'ın yaz festivaliydi...”

Ordu ili Mesudiye ilçesi Pınarlı Akpınar - Enalan ve Köşe Dernekleri tarafından düzenlenen yemekli gecede program, birbirinden güzel Ordu türküleri ve ezgileriyle sona erdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Akpınar, Enalan, Fatih Portakal, İdris Naim Şahin, Köşe, Mesudiye, Mustafa Hamarat, Özlem Öztekin Vural, Pınarlı, Ordu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"