ÖPA gelirleriyle 10 bin bina yenilenecek

  • 0
  • 8046
ÖPA gelirleriyle 10 bin bina yenilenecek
ÖPA gelirleriyle 10 bin bina yenilenecek
ÖPA gelirleriyle 10 bin bina yenilenecek
ÖPA gelirleriyle 10 bin bina yenilenecek
ÖPA gelirleriyle 10 bin bina yenilenecek
ÖPA gelirleriyle 10 bin bina yenilenecek

Her binada ortalama 5 kişi olduğu varsayımıyla, Çelikbilek'in projesi gerçekleştiğinde, olası bir depremde yaklaşık 50 bin can kurtulacak.

Beykoz Belediyesi'nin Özel Proje Alanları’nı (ÖPA) satın alma gayretlerine değinen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, buradan elde edeceği geliri Beykoz'daki 10 bin konutun iyileştirmesi için kullanacağını açıkladı.

"Başkan, 50 Bin Can Kurtaracak"

Her binada ortalama 5 kişi olduğu varsayımıyla, Çelikbilek'in projesi gerçekleştiğinde, olası bir depremde yaklaşık 50 bin can kurtulacak. Beykoz'un 247 bin olan nüfusu göz önüne alındığında ise bu plan tek bir sonuca işaret ediyor: Olası bir Marmara Depremi'nde Beykoz zarar görmeyecek.

'Bu para 10 yılda bir araya gelmez!'

AK Parti Danışma Meclisi toplantısında konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, aylardır Beykoz'da gündemin birinci sırasında yer alan 2B arazileri ve özel proje alanlarıyla ilgili bilgi verdi. Özel proje alanlarıyla ilgili olarak, "Biz buraları emlak değerinden alıp, vatandaşa rayiç bedelleri üzerinden satacağız" diyen Başkan Çelikbilek, bu sayede elde edilecek gelirin Beykoz Belediyesi'nin 10 yılda elde edemeyeceği bir rakama ulaşacağını söyledi. Belediye kasasına giren bu paranın Beykoz'daki 10 bin binanın yenilenmesi için harcanacağını vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in açıklamaları sonrası ise akıllara Marmara Depremi geldi.

'Depremde 600 bin kişi evsiz kalmıştı'

17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleşen Gölcük merkezli 7.5 büyüklüğündeki deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştu. 50 bin kişinincan verdiği, 100 binden fazla insanın yaralandığı deprem sonrası yaklaşık 600 bin kişiyi evsiz bırakmıştı. İstanbul'da da şiddetli bir şekilde hissedilen deprem sonrası yaklaşık 1000 kişi hayatını kaybetmişti. Başkan Yücel Çelikbilek eğer düşüncelerini gerçekleştirirse,"Marmara aynı büyüklüklerdeki olası bir ikinci depreme hazırlıklı olsun" diyen biliminsanlarının öngörüsü hayata geçse bile İstanbul'un Beykoz ilçesi bundan çok büyük zarar görmeyecek.

'Proje üstüne proje'

"Beykoz Kanal Projesi dediğimiz Riva Kanal Projemiz de var" diyen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bunun yanı sıra 40 milyon maliyetli bir proje hazırladıklarını, Şahinkaya Spor Kompleksi adıyla bu yerleşkeyi de Beykozluların hizmetine sunmak istediklerini belirti. İçerisinde 10 bin 125 kişi kapasiteli bir stadın olacağı spor kompleksinde, iki adet kapalı spor salonu ve atlama kulesi de bulunan bir adet olimpik yüzme havuzunun olacağını söyleyen Başkan Çelikbilek, 45 bin öğrenci kapasiteli olacak bir de Çubuklu Eğitim Kampusu yapmayı planladıklarını anlattı. Kanlıca Eğitim Kurumu adlı bir başka projelerinin daha olduğunu dile getiren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Yenimahalle Hizmet Binası ve Sağlık Ocağı için eski yapıyı yıkacaklarını, yerine yapacaklarının ise Yenimahalle Halkı'na çok yakışacağını kaydetti.

'İl Özel İdareleri kapanıyor'

İl Genel Meclisi Üyesi Metin Genç ise Büyükşehir Belediyesi'ndeki İl Özel İdaresi'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gelecek yıl (2014) itibariyle yasal değişiklikler nedeniyle İl Özel İdaresi'nin kapanacağını anlatan Metin Genç, buna karşın çalışmalarını hiç kapanmayacakmış gibi yürüttüklerini dile getirdi. Bu yılki bütçelerinin yarım milyar liradan fazla olduğunu (552 milyon lira) açıklayan Meclis Üyesi Metin Genç, en büyük yatırımın eğitim, sağlık ve sosyal idareler için harcandığını belirtti.

'Beykoz'a 1 milyar liralık yatırım'

Beykoz Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda İBB Meclis Üyesi de olan Muharrem Kaşıtoğlu da görevde oldukları süreç içerisinde yatırımlar konusunda bilgi verdi. Toplam 8 milyar lira olan Büyükşehir Belediye bütçesinin 8'de 1'inin Beykoz için harcandığını vurgulayan Kaşıtoğlu, "Büyükşehir Belediyesi, 45 milyon liralık Beykoz Belediyesi bütçesinin tam 21 katı olan 940 milyon liralık yatırımı Beykoz için kullandı. Beykoz nüfusu göz önüne alındığında bu rakam, kişi başı yaklaşık 4 bin liradır" diye konuştu.

'Çevre için 594 milyon lira'

Öte yandan Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nin Beykoz için harcadığı paranın kalem kalem dökümünü de yaptı. Çevre için 594 milyon, ulaşım için ise251 milyon lira harcandığını dile getiren Muharrem Kaşıtoğlu, Büyükşehir'in katkılarıylaBeykoz'a kültür için 17 milyon liralık yardım yapıldığını anlattı. Yol bakım ve onarım için Beykoz'da 154 milyon lira harcandığına dikkat çeken Kaşıtoğlu, toplam 13 kilometrelik yol için 90 milyon lira harcandığını söyledi. Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu şunları kaydetti:

‘İSKİ ve Doğalgaz abone sayısında büyük artış oldu’

"Katı atık için İBB Beykoz için 55 milyon lira harcadı. Dere temizlik çalışmalarında770 metreküp atık toplandı ve dere ıslahları büyük ölçüde tamamlandı. Atık su ve içme suyunda ise 576 milyon liralık bir yatırım yapıldı. Bizim görevde kaldığımız dönem içinde İSKİ abone sayısı 50 binden 79 bine çıktı. Yine tüm Beykoz doğalgaz ağıyla örülürken 90 milyon lira harcandı ve doğalgaz abone sayısı dönemimizde 20 binden 87 bine çıktı.

Kadın ve aile sağlığı için 123 bin defa sağlık hizmeti verildi. 18 bin aileye 125 binadet alışveriş kuponu dağıtıldı. 398 aileye eşya yardımı yapıldı. 7 bin 700 kişiye ise İBB tarafından nakdi yardım yapıldı. Yine özellikle vurgulamak isterim ki, İSMEK çerçevesinde Beykoz'a 13 milyon lira yardım yapılmıştır. Binlerce Beykozlu bu kurslardan yararlandı. 3 olan kurs sayısı 6'ya çıkarıldı. 29 olan branş sayısı da108'e çıkarıldı".

Haber Merkezi

İP Beykoz Kurultayı'nda öfke ve tepki vardı!
Önceki İP Beykoz Kurultayı'nda öfke ve tepki vardı!
Beykoz'da binler 19 Mayıs Gençlik Bayramı için yürüdü
Sonraki Beykoz'da binler 19 Mayıs Gençlik Bayramı için yürüdü
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz