Onurlu ve onursuz kavramlarına genel bakış

  • 2014.08.19 00:00
  • Okunma: 6148 kez

Asım ÖZDEMİR


Mayıs ayının son haftasında genel kurullarına davet edildiğim Küçüksu Yeni Mahalle ve Paşabahçe spor kulüplerinin genel kurullarına katıldım.

Günün içinde ilk katıldığım Küçüksu Yeni Mahalle Sporun saat 12.00 de ki genel kurulu oldu. Bu genel kurulda ki konuşmamda ‘Spor Kulüplerimizde din ve siyaset ayrımı olmaz çünkü burada görev alan kişiler her dinden ve inançtan olabilecekleri gibi çeşitli siyası partilerin sempatizanı da olabilirler’ dedim. Güzel bir genel kurul oldu. Sayın Haydar Çelik ve ekibi tek liste ile seçime girerek kazandılar. Buradaki genel kurul güzelliği bir başkaydı. İnsanların aldıkları beklentisiz ve fahri bu görevde çok mutlu olduklarını gördüm. Hep beraber çay içip sohbet ettikten sonra saat 14.00 gibi ikinci genel kurulu olan Paşabahçe Spor Kulübü’ne gittim. 

Paşabahçe Spor Tesisleri’ne geldiğimde genel kurul henüz başlamamıştı. Görevli arkadaşlar gelen üyelerden imza toplayarak genel kurulun bir an önce başlamasına yardımcı oldular. Kulüp müdürü ve yılların tecrübesi olan Bahattin Şişman yazılı bir önergeyi okuyarak beni divan başkanlığına aday gösterdi. Ben hiç böyle bir görev beklemiyordum, çünkü bana önceden böyle bir görev verileceği söylenmemişti. Yapılan oylamada genel kurul delegeleri beni divan başkanlığına seçti.  Ne yazıktır ki benim bu görevi bir oldu, bittiyle üstlendiğimi ifade edenler çıktı. 

Genel kurul çok düzgün ve seviyeli giderken bana verilen ve hiç kimsenin haberinin olmadığı anlaşılan yazılı bir önergenin elime geçene kadar hiç kimse tarafından okunmadığını ve biliyorum ki çok iyi bir niyetle yapılan bu önerge genel kurulda bulunan bazı siyası delegelerin siyası oyunlarıyla olumsuzluğa dönüştü. Verilen önergeye göre (ki kendilerinin bu konuda hiçbir beklentileri ve istekleri olmamıştır) Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’in onursal başkanlığa seçilmesi önerilmişti. Başkanımızla karşıt siyasi görüşlü üyelerin tepkileri işin sportif boyutlarını çok aşarak adeta bir parti kavgasına dönüştürülmek istendi. Oysa bu tip olaylara salt sportif pencereden bakan ve her kapısını çaldığımızda, biz spor kamuoyuna içtenlikle yaklaşan, her türlü yardımı yapan bu yerel yöneticimize ne yazık ki ayıp edilmekten öte haksızlık da yapılmış oldu. Sayın Başkan bunu hiç hak etmemişti.

O ki İstanbul’un mevcut 39 ilçesinden spora ve sporcuya yapmış olduğu hizmetler ve yardımlarla sıralamada ilk üçün arasında kendisine yer bulan bir değerli insandır. 

Zaten bu muhaliflere rağmen Değerli Beykoz halkı da Sayın Başkan’ı üçüncü kez Başkanlığa seçerek vefasını göstermiş ve ömür boyu onursal başkanlığa layık görmüştür. 

Beni yakından takip eden Soğuksu Spor Kulübü Başkanı Hasan Avcı bir mazeret uydurarak oradan uzaklaşmamı sağladı. Şu serzenişlerim biraz kaba olacak ama çok merek edenlere sesleniyorum; 

Orada bulunup da sporu bana anlatmaya kalkanlara yüz çekerim! 

Beni ve Paşabahçe Spor camiasını kendi emelleri için kullananlara da bin basarım!

Herkes kendi işine baksın kendi özel amaçları için sporu da kullanmasınlar.

Aksi durumda yaşamları boyunca hep böyle muhalefette kalmaya mahkûmdurlar.

Genel Kuruldan iki gün sonra Salı sabahı saat 10.00’ da Paşabahçe Spor Kulübü’nün U-16 futbol takımı Türkiye şampiyonasına katılmak için Çanakkale ye hareket etti. Bende futbol takımını yola koymak için saat tam 10.00 da kulübe geldiğimde, iki gün önce genel kurulda, atınca mangalda kül bırakmayan art niyetli ve ön yargılı delegelerden ne yazıktır ki hiç biri ortalıkta yoktu.  Yeni Kulüp Başkanı Coşkun Okur, eski başkan Halidun Soytürk, Genel Kaptan Metin bey, veliler ve çalışan personel vardı. 

Eleştirdikleri Belediyenin nakdi yardımı çoktan kulüp hesabına yatmıştı, biz de yarım elma gönül alma Federasyon payı olarak bir miktar katkıda bulunmuştuk. Takımı da beraber uğurladık. 

Biz her zaman söylüyoruz gelin birlik olalım, sporda siyaset olmaz Biz Beykozluyuz ve bize bizden fayda var. 

Hepimizin doğal olarak sahip olduğu siyasi bir görüşü vardır,  ancak bir spor kulübünden içeri girerken o siyasi rozetleri yakalarımızdan çıkaracak ve sporun birleştirici, uzlaştırıcı ve hoşgörülü ortamına derhal kendimizi adapte edeceğiz. 

Paşabahçe Spor Kulübü’müzün sahip olduğu anlı şanlı geçmişine ve bundan böyle de başarılarla dolu geleceğine gölge düşürülmesine asla izin verilmeyecektir.  Provokasyonlara kalkışan art niyetli kişi ve kuruluşlara derhal müdahale edilerek hadleri bildirilecektir, bu böyle biline! 

Ben buradan öncelikle Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’ten ve ailesinden özür dilerim. Bu hatamızı fırsat bilen kötü niyetli insanları da Allaha havale ediyorum.

Yazarın Yazıları