Makaleler

Önce Sultan Ahmet’i bir dolduralım…

31.05.2016 17:54
| | |
4223

6 Haziran 2014. Ortaköy Camii restorasyon çalışmaları sonrası açılış merasimi.

Sayın Cumhurbaşkanımız, iki yanında İBB Başkanı Sayın Topbaş ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez olduğu halde, camii avlusundaki kalabalığa hitabı sırasında, bir ara "Ayasofya Açılsın" şeklinde slogan atan guruba sesleniyor. "Kardeşlerim, önce yan tarafında Sultan Ahmet camiini bir dolduralım sonrası kolay" diyor ve şartını da ekliyor: "Ama teravih namazında değil ha, bayram namazında değil ha, sabah namazında dolduralım, gerisi gelir…"

Teorik olarak mantığımıza doğru gelen bu söylemin aslında ülke genelindeki "Müslümanların" durumu göz önüne alındığında, aslında "Ayasofya Camii ibadete açılamaz" manasına geldiğini görmek için âlim olmaya gerek yok. Zira pratikte bunun mümkün olamayacağını (en azından şimdilik) Sayın Cumhurbaşkanımız da biz de biliyoruz. Bizim "Müslümanlar" Allah korusun bir sabah uyanıp da hep birlikte "Haydi şu Sultan Ahmet’i bir dolduralım da Ayasofya’da ibadete açılsın" diyecek olsalar bile, "öyle bir sabah namazı ile olmaz, sonra Süleymaniye var, Fatih var, onları da doldurun bakalım" deneceği de gün gibi ortada.

Yani aslında yıllardır İslamcı Gençliğin! bir numaralı gündemi olan Ayasofya Davasının, keyfiyetten kemiyete indirgenmesi var karşımızda. Tabi maalesef İstanbul’un Fethinin de... Yıllarını "Fethin sembolüsün bil Ayasofya" marşları okuyarak geçirmiş bir gurubun, Hilalin Haç’a galebesini temsil eden o büyük idealin, Üstad’ın ifadesiyle, "urbalarla kemik, mintanlarla et" haline dönüştürülmesi var.

Bu yazıyı yazma sebebim, geçen yılda, bu yılda milyonları "İstanbul’un Fethini (!)" kutlamak için bir araya getiren iradenin, önlerinde yasal, idari hiçbir engel yokken neden Fethin sembolünü ibadete açmadıklarını sormaktır. Yıllarca İnönü’yü CHP idarecilerini v.s. küfre varan ithamlarla suçlayan, Şevki Yılmaz gibi, Kadir Mısıroğlu gibi, Dilipak gibi büyük âlim, yazar, ve mütefekkirlerin neden Ayasofya meselesini 15 yıldır hiç konuşmadıklarını merak ediyorum.

Kimse kimseyi kandırmasın, bu Fetih kutlamalarının siyasi bir sebebi olduğunu, neyin hesaplarının yapıldığını az çok siyaseti izleyen herkesin bildiği aşikâr. Bunu bir şekilde kabullenmemiz de mümkün diyelim. İyi de bize yıllarca İslâmı anlatan hocalarımız, artık hiçbir engel kalmamışken Ayasofya "Camiinin" neden ibadete açılmadığını sormayacak mısınız? Yine gidin Fethi kutlayın lafımız yok, ama Allah’ın mescitlerini kapatanları anlatan o ayetleri de okuyun yeniden artık.

Yoksa siz de mi sabah namazında Sultan Ahmet’in Süleymaniye’nin, Fatih’in dolmasını bekliyorsunuz…

Anahtar Kelimeler: Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya, Sultan Ahmet Camii

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"