Yaşam

On Çeşmeler kuruyor mu?

On Çeşmeler kuruyor mu?
2014.07.27 00:00
| | |
9266

Yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen, önüne hatıra fotoğrafları çektirilen, tarihi Onçeşmeler kurumak üzere.

Yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen, önüne hatıra fotoğrafları çektirilen tarihi İshak Ağa Çeşmesi (On Çeşmeler) kurumak üzere.

Beykoz denilince akla ilk gelen yerlerin başında gelen On Çeşmeler’in suyunun neredeyse kaybolmak üzere olduğunu gören duyarlı vatandaşlar yetkililerden acil çözüm bekliyor.

Arıtma Tesisleri neden olabilir mi?

Beykoz Korubaşı’nda yapılan arıtma tesisi inşaatının Onçeşmeler’in suyunun azalmasına yol açtığını ifade eden vatandaşlar yetkililer çözüm bulmakta gecikirse Beykoz sembolünü kaybedecek diyor. Mahalle sakinleri Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün gerekli hassasiyeti göstereceğini düşünüyor.

On Çeşmeler’in tarihi

Beykoz merkez mahallesinde bulunan İshak Ağa Çeşmesi (Onçeşmeler), yalnızca bu mahallenin değil, Tüm İstanbul'un hatta Tüm Türkiye'nin ve tüm insanlığın bir tarihsel ve sanatsal değeridir. Türk yapı sanatının şaheserlerinin önemli duraklarından biri olan çeşmeyi Mimar Sinan’a  Behruz Ağa tarafından yaptırılmıştır. On Çeşmeler, adını, gece gündüz hiç durmadan akan on adet lülesi nedeniyle almıştır. Bu lülelerden akan sular yazın içene serinlik ve ferahlık verecek şekilde buz gibi akarken, kışın da ılık bir biçimde akar.

Bu çeşme bir çok ressamın tuvaline, pek çok şairin şirine yansımıştır. Behruz ağa tarafından yapıldığını söylediğimiz bu çeşme, tarih içersinde dönem dönem yıpranmış ve tahrip olmuştur. Çeşmenin harap olduğu bir zamanda, halk, o esnada Tokat kasrı'nı Hümayün Abad adıyla yeniden yaptıran padişaha dertlerini ve çektikleri su sıkıntısını anlatırlar. Padişah bunun üzerine, Sadrazam Seyit Hasan Paşa'ya havale etmiş, Sadrazam Seyit Hasan paşa'da bu konuyla ilgilenmesi için, gümrük emini İshak Paşa'yı görevlendirmiştir. Bütün masraflar gümrük emini İshak Paşa tarafından karşılanan çeşme, 1747 yılında yeniden yapılmıştır.

Çeşmenin lüleleri tunçtan yapılmıştır. Ortadaki iki lüle büyük, her iki yana dörder adet yerleştirilen lüleler ise küçüktür. Şairin orta lülerden akan suyunu "beyaz cariye gerdanı gibi" diye betimlediği bu çeşmelerden Beykoz halkı kadar, tarih içersinde dışarıdan gelen gemilerde yararlanmışlardır.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Onçeşme, İshak Ağa Çeşmesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"