Omicronun belirtileri

  • 17.01.2022 09:52
  • Okunma: 1945 kez

Dr. Hüseyin Atilla TÜYSÜZ


Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Omicron varyantlı vaka sayısı İstanbul'da süratle artmakta olup, bazı ilçelerde yoğunlaştığı görülmektedir.

İstanbul'un büyük bir bölümünün kırmızıya döndüğünü Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca "Tam anlamı ile İstanbul patladı" diyebiliriz ifadesini kullanarak belirtti.

Dünya genelinde 300 milyondan fazla vakanın olduğu bilinmekte olup, koronavirüs omicron varyantı ile korkutucu oranda bulaştırmaya devam ediyor. Dünyada 5,4 milyon insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgını Kasım ayında ortaya çıkan omicron varyantı ile yayılmayı sürdürüyor. 

Omicron varyantı ile ilgili Norveç bilim adamlarının yaptığı bir çalışmada hastalığın belirtilerini tarif ettiler. Buna göre; % 83'ünde öksürük, % 78'inde burun akıntısı - burun tıkanıklığı, % 74'ünde halsizlik, % 72'sinde boğaz ağrısı, % 68'inde baş ağrısı, % 54'ünde ateş, yüzde 23'ünde tat kaybı, % 12'sinde koku kaybı oluşmuş.

İngiltere'de yapılan bir çalışmaya göre; yüksek ateş, boğaz ve baş ağrısı, sürekli öksürük, tat ve koku kaybı yanı sıra mide bulantısı ve iştah kaybı gibi daha önceki Kovit belirtilerinden farklı şikayetler belirlemişler. Başka bir çalışmada, daha önce bilinen belirtilerin yanı sıra konjonktivit şikayeti de görülmüş. Konjonktivit halk arasında "pembe göz", "kırmızı göz" olarak da bilinen gözdeki şeffaf dokunun ve göz kapaklarının iltihaplanması olup, böylece gözde kanlanmaya sebebiyet vermektedir.

Amerikan Dermatoloji Birliği Kovid-19'un son dönemde öne çıkan şikayetlerinden birinin de saç dökülmesi olduğunu duyurdu.

Başka bir İngiltere çalışmasında, Omicron varyantının %20'sinde deri şikayetlerinin oluştuğunu belirtmişler. Deride kaşıntı, kabarıklık, kırmızılık, isilik ve hafif yanma şeklinde reaksiyonları oluşmakta, sıklıkla diz-dirsek ve ayaklarda görülmektedir. Bunlar haberci şeklinde asıl şikâyetler başlamadan önce görülebiliyor. Deri tutulumları daha çok çocuk ve gençlerde görülüyor.

Yine bir İngiltere çalışmasında, Omicron'un yayılma hızı çok yüksek olsa da Delta varyantından daha hafif etkilerinin olduğu, ayrıca yakalanan kişilerin hastanede tedavi olma gerekliliği % 15-20 azalacağı belirtiliyor.

Covid testi negatif çıksa dahi öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, tat-koku kaybı, saç dökülmesi, konjonktivit ve deri belirtileri varsa Covid-19 olmuş gibi kendinizi izole edin, testi yeniden yaptırın.

Biraz daha sabır ile salgından kurtulacağız. Dikkat ile kurallara uyacak ve başaracağız. Kalın sağlıcakla.

 

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları