Dr. Hüseyin Atilla TÜYSÜZ
  • 07/08/2022 Son günceleme: 07/08/2022 20:19
  • 3.945

Son haftalarda belirgin şekilde poliklinik ve yatan hasta sayısında artış var.

Yazın gelmesi ile serinlemek için çeşitli gıdalar alıyoruz. Bu gıdalar  vücudumuzda çeşitli hastalıklara neden olabilir, şikâyetlerde de Omicron varyantının bulguları ile karışabilir. Özellikle baş ağrısı, boğazda yanma, bulantı – kusma / ishal, yaygın ağrılar, ateş şeklinde şikayetler olabilir. Şüpheli gıda alımı ve ilaç yan etkileri yoksa doktora gidilmeli, test yapılmalıdır. Üşüttüm, cereyanda kaldım, klima çarptı gibi düşünerek geçiştirilmemelidir.

Yazımın başında belirttiğim gibi artış çoğu ülkede ve bizde pandemi önlemlerinin gevşetilmesi, Kurban Bayramı kutlamaları, turizm hareketliliği ve aşıda gevşemeler virüsün varyanat (Omicron) yapmasına neden olmuştur.

İlk vahşi virüsten sonra Omicron varyantı, BA.4 ve BA.5 isimli virüsler şu an da hastalık yapıcılardır. Bunların iyi yönleri kliniğin hafif geçmesi, kızamık derecesinde bulaş olmasıdır.

Aşı randevunuz açılmış ise hemen varsa mRna aşısını yaptıralım. Aşı karşıtlarının "Yeni varyanta karşı çıkacak aşıyı bekleyelim" cümlesi uygun değildir.

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi belirtti ki; şu ana kadar onay almış Sars-Cov-2 aşılarının koruyuculuğu alt tiplere etkinliği azalmakla beraber, aşılamalara devamını önerdi.

Gerekli tedbirlere devam ederek salgından tamamen kurtulmak dileğiyle, sağlıcakla kalın dostlar.

 

Yazarın Yazıları