Okul inşaatına kalitesiz malzeme mi?

  • 0
  • 12786
Okul inşaatına kalitesiz malzeme mi?
Okul inşaatına kalitesiz malzeme mi?
Okul inşaatına kalitesiz malzeme mi?

Yenimahalle Mehmet Emin Pulat Konak İlköğretim Okulu’nun inşaatı kalitesiz malzeme kullanıldığı iddiasıyla durduruldu.

İstanbul İl özel İdaresi tarafından ihale edilerek, ZEGSAN İnşaat ve Begüm Yapı İş Ortaklığı’nın birlikte inşa ettikleri okulun yapımı kalitesiz malzeme kullanıldığı iddiası ile durduruldu.

2012 Yılının Ekim ayında yapımına başlanan inşaatta 1. kat tamamlanmak üzereyken, inşaatta kullanılan malzemeler üzerinde yapılan inceleme sonucunda İstanbul Valiliği yetkilileri inşaatın devam etmesine izin vermezken, inşaattan alınan beton numunelerinin incelemeye alındığı bildirildi.

Yaklaşık 25 gündür durdurulan inşaatın devam edip etmeyeceği numunelerin analizinden sonra netleşeceği belirtilirken, çıkacak sonuçlara göre okulun şu ana kadar tamamlanan bölümün yıkılıp yeniden yapılması da gündeme gelebilecek.
 
Okul inşaatını yakından takip eden Beykoz Belediye Meclis Üyesi Haydar Çelik ise yapmış olduğu inceleme sonucunda betonların içine gömülen demirlerin gözüktüğünü ve bunun üzerine yüklenici firma ile bir görüşme yaptığını söyledi.
 
Bu görüşmede, yine aynı mahallede yeni yapılan Şeref Yıldız Camii inşaatında kullanılan betonu örnek gösteren Haydar Çelik, okul inşaatında kullanılan betonun içinde gözüken demirlerin bir soruna yol açmayacağını ve sıva ile kapatılacağı cevabını aldığını kaydetti.
 
 
Çelik, deprem kuşağında olan bir okulun yapımına daha fazla özen gösterilmesi gerektiğine işaret ederek, kullanılan betonun bu yerlerde en az c30 üzeri olması gerektiğini, okulun yapımında kullanılan betonun bu değerlerin çok altında olduğunu düşündüğünü söyledi.
 
“Devletimiz, çocuklarımızın daha güvenli bir ortamda öğrenim görmeleri için eski okulumuzun depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yıkılıp yeniden yapılmasına karar vermiş olması mahallemizde sevinçle karşılanmıştır” şeklinde konuşan Haydar Çelik,“biz siyasi sorumluluğumuz gereği gerekli titizliği göstermek zorundayız…”  dedi.
 
 
Kesin durumun inşaattan alınan numuneler üzerinde yapılacak analizlerin sonucunda ortaya çıkacağını kaydeden Haydar Çelik, 4,626.450 TL’ye ihale edilen ve inşaat başlangıç tarihinden itibaren 300 günde yapımının bitmesi planlanan okul inşaatının yaşanan bu durum nedeniyle gecikebileceğini belirtti.
 
Haber Merkezi
Sabah buluşmalarının önemi artıyor...
Önceki Sabah buluşmalarının önemi artıyor...
İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Sonraki İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu