Öksürük

  • 20.11.2021 20:32
  • Okunma: 1181 kez

Dr. Hüseyin Atilla TÜYSÜZ


Dünya Sağlık Örgütü, yeterli aşı ve araçlara sahip ülkelerde dahi virüs aktivitesinin arttığını söyledi.

Bu da demek oluyor ki; Covid-19'dan korunmak için maske, havalandırma, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam etmeliyiz. Toplu halde bulunan mekânlarda çok tedbirli davranmalıyız.

Öksürük, Covid-19 hastalığının tanısında ve kliniğinde önemli bir şikâyettir. Delta varyantının dolaştığı bu günlerde önemli bir bulgudur. Covid-19, kişilerin hapşırma, öksürme ve konuşma sırasında başkalarına bulaştırması ile vücudumuza giriş yapar. Sonbaharın ve doğal olarak soğukların başladığı bu günlerde, çevremizde çok miktarda öksürenin olduğunu gözlemlemekteyiz.

Öksürük, akciğerlerdeki yabancı (orada olmaması gerekenler) maddeleri atmaya çalışan refleks bir olaydır. Solunum sisteminin savunma mekanizmalarından biridir. İnsan boğazı, nefes borusu ve akciğer iç kısmı yabancı maddeleri algılayan sinirlerle donatılmıştır. Sinirler yabancı maddeler ile uyarılınca beyne sinyal gönderir. Beyin anlık olarak göğüs / karın kaslarına sinyal gönderir ve öksürerek yabancı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ara sıra olduğunda normal olmasına rağmen, sürekli öksürük günlük yaşam keyfini ciddi şekilde bozar. 

Öksürük, temizleme eylemi olmasına rağmen uzun süre devam etmesi birçok olumsuzluklara neden olur. Bunlar;  yemeyi içmeyi zorlaştırabilir, bulantı hatta kusma, boğaz/baş ağrısı, tansiyon yükselmesi, gece olduğunda uykusuzluk, göz/burun kanamaları, idrar kaçırma, kaburga zedelenmeleri, psikolojik etkiler gibi rahatsızlıklardır.

Öksürüğün, üç haftadan fazla sürmesi kronik öksürük olarak kabul edilmektedir. Öksürüğe soğuk algınlığı gibi çok ciddi olmayan hastalıklar neden olabileceği gibi ciddi hastalıklar da neden olmaktadır. Özellikle 8 haftayı geçen öksürükleri önemsemeliyiz. Böyle durumlarda: KOAH/astım, mide asit sıvısının geri kaçarak tahrişi, yabancı cisimler, gizli kalp yetmezliği, bazı hipertansiyon ilaçları, akciğer/gırtlak kanseri, alerjik nedenler, zatürree, sinüzit, akciğer tüberkülozu gibi enfeksiyon hastalıklarını düşünmeliyiz.

Soğuk kış mevsiminde gribal enfeksiyonlardan, öksürükten uzak sıcak ıhlamur çayı eşliğinde mutlu günler dilerim. Kalın sağlıcakla.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları