Öğrenciler Beykoz'da 18 Mart'ı andı

  • Güncelleme: 21.03.2017 22:01
  • Okunma: 4865 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Celal Aras Anadolu Lisesi, Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıl dönümü nedeniyle anma programı düzenledi.
Öğrenciler Beykoz'da 18 Mart'ı andı

Celal Aras Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan anma programına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Boğaz Komutanlığı adına Deniz Binbaşı Özer Dura, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri ve Okul Müdürleri katıldı.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. Yıldönümü nedeniyle Celal Aras Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı.

"Nice yıkımlar yaşadık ve ayağa kalktık"

Anma programında misafirlere hitaben konuşan Celal Aras Anadolu Lisesi Müdürü Burhan Önal, "Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice afetler, nice yıkımlar yaşadık ve her defasında vatanımıza sahip çıktık. Çanakkale Cephesi’nde kahraman ordumuzun verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin akışını etkileyecek derecedeydi." ifadeleriyle başladığı konuşmasında şunları söyledi:

"Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı hatırlayın"

"19 Mayıs 1919 ‘da Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık ateşinin özgürlük mücadelemizin son halkası olduğunu düşündük. Aradan geçen yaklaşık 100 yıla rağmen barış içinde yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz bir yerden hain bir saldırıya maruz kaldık. Kurtuluş savaşında Nene Hatun’u Maraşlı Sütçü İmam’ı İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i  bağrından çıkarmıştır. Bütün dünya bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına o gece bir daha şahit oldu."

Okul Müdürü Önal'ın ardından öğrencilere hitap eden Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise tek devlet vurgusu yaptı.

"1453’ü iyi bileceğiz… 15 Temmuz’u unutmayacağız"

Kaymakam Katırcı yaptığı konuşmasında, “Bu memleketin haini de çok, kahramanı da çok.  Bu günlerde görüyoruz ki; atlarıyla itleriyle üstümüze geliyorlar. Bize düşen, bu memlekete sahip çıkmak. Çünkü başka yurdumuz, devletimiz yok. Geçmişe sahip çıkarak geleceğe yürüyeceğiz. Çanakkale’yi, Sakarya’yı bileceğiz. Malazgirt’i, 1453’ü iyi bileceğiz… 15 Temmuz’u unutmayacağız, zihnimize kazıyacağız” cümlelerine yer verdi.

,

Protokol konuşmalarının ardından Celal Aras Anadolu Lisesi öğrencileri Çanakkale Zaferi temalı şiirlerini katılımcılara seslendirdi. Konferans Salonu girişinde hazırlanan "18 Mart" temalı resim sergisinin yanı sıra anma programında, Çanakkale Deniz Zaferi'nin kahraman askerlerinin mektupları okundu.

Liseli öğrencilerin organize ettiği anma programı oratoryo ve slayt gösteriminin ardından sona erdi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz