Makaleler

Oduncu ol, balıkçı ol sporcu mu asla!

2014.07.28 00:00
| | |
27577

Beykoz ilçe tarihine bakıldığında en bilinen eski dönemlerde ilçe sakinleri için biçilen iki meslek rolü varmış! yani Balıkçılık ve odunculuk…
Ha sporcu olan hatta Türkiye çapında tam salan isimler de çıkmamış mı çıkmış...hem de ne imkansızlıklar içinde. Merhum Recep Şahin Köktürk Hocanın liderliğinde, teşvikleri ile bir döneme adını yazdıran bir atletizm takımları varmış, birçok başarılara da imzalar atılırmış bu arada.
 
Gel zaman git zaman futbol denen yeni endüstri sektörü esiri altına almış Beykozluları. İlk dönemlerde hem fabrikalarda çalışan hem de haftanın birkaç günü antrenman yapan, hafta sonunda maçlara çıkan bir kuşak yaşanmış. Bizim gibi bu dönemlerin sonuna yetişen 60’lı yılların sonuna doğru ya da 70’lerin başlarında doğan nesillerde rastlamıştı bu tabloya. Hatırladığım kadarı ile Beykozspor’da forma giyen isimlerden Kaleci Abdullah Küçük Kundura Fabrikası'nda, Lütfü abi Paşabahçe Cam’da, Kamil Özay Tekel Fabrikası'nda çalışmakta idi.
 
Artık yazımızın gerçek amacına yönelik yere gelelim dilerseniz…dedik ya Beykoz’dan Oduncu çıkar, Balıkçı çıkar ikilemini bir köşede tutalım neden sporcu çıkmaz? Şimdi -Abi yıllardır takip eder durursun nasıl çıkmamış, bir anımsasan onlarca ismi sayarsın!-dediğinizi duyar gibiyim. Yok benim anlatmak istedim ve yazımın da ana teması olacak olan futbol dışındaki bir branştan yani Atletizm’den neden bir sporcumuz çıkmıyor?
 
Tabii ki ben bu ifadelerimi sizlere yansıtırken bir Paşabahçe İlk ve Ortaokulu gerçeğini de kesinlikle göz ardı etmek istemem, onlar her zaman bu dalda onurunu kurtarmışlardır, da ya diğer okullardan neden çıkmaz başarılı atletler, krosçularımız?
 
Siz İstanbul’un doğa harikası, yeşil örtüsü olarak nitelendirilen bir ilçesinde yaşayacaksınız belki de bu ilçede spor yapmak isteyenler için en mantıklı spor dalı olabilecek Atletizm’den 5-10 isim dışında sporcu çıkaramayacaksınız!!! Yuh olsun bu ilçeye…
 
Şimdi geçmiş mazide kaldı düşüncesi ile bu ilçeyi yöneten insanlara, değerli büyüklerime, makamlarda oturanlara nazcizane önerim şu ki -Gelin şu Atletizm sporunda Beykoz’u bir marka haline getirelim!- Okullarımızı bu spor dallarına yönlendirelim, onarlı teşvik edelim, gerekirse büyük ödüller ortaya koyalım.
 
Beykoz İlçesinde futbol dışındaki diğer spor dallarını özellikle gerek Dost Beykoz, gerekse de kişisel Spor Blogumuzda yansıtma gayreti içerisinde olduk. Özellikle Atletizm-Kros yarışmalarını hiç kaçırmadan alınan sonuçları aktarma düşüncesinde oldum. Hep aklıma takılan bir konu idi bu. Yani bu ilçede o kadar Ormanlık, Koruluk, Yeşil alan Çayırlar varken neden başarılı atletler çıkmıyor, çıkamıyor. Tamam şimdilerde her şey futbola endekslendi de futbol için en ideal vücut alt yapısına katkı sunacak bir spor dalı değimli Atletizm? Sen Beykoz’un Çayırında, Korusunda, Ormanlık alanında ne bileyim bir Polonezköy’de kros yapmamış isen nasıl sahada dinç nefesi kuvvetli olabileceksin?
 
Maalesef bizim futbolcu kardeşlerimiz elinin altındaki imkanları kullanmasını bilmez ama mesela bir futbol takımı ki Beykozspor diyelim Antalya’da, Bolu’da Kızılcahama’da kamp yapılacak denince sevinçten zilleri takıp oynar hale gelecek, hele ki 5 yıldızlı bir otel ise kalınacak yer!
 
Vallahi de Billahi de yazık, bu kadar elverişli alanlarımız varken her hangi bir Okul Atletizm-Kros yarışlarında etrafı betonlarla çevrili bir ilçenin temsilcisi okulunun madalyaları kapması, bu spor dalını kendi okulları için ana spor dalı yapmaları. Dost Acı söyler beyler, değerli büyüklerim, ilçe yöneticilerim var mısınız bu konuda biraz kafa yormaya? Yeni bir hedef belirleyip bunu her ne şartta olursa olsun ilçedeki okullara yaymaya?
 
Yoksa biz uzun yıllardır yazıp, haberleştirdiğimiz gibi bu konuda bir markalaşmış olan Paşabahçe İlk-Ortaokulunun başarılarını, değerli Antrenörleri Uğur Özdemir yönetimindeki başarılı sporcuları yazmaya devam mı edeceğiz? Yahu onlar yani çok uzun zaman öncesinde yazdığımız başarılı sporcuları artık çoluk-çocuğa karıştı be dostlar… Yıllardır bir okula sırtını dayayıp Atletizm de başarılı ilçeyiz vesselam böbürlenmeleri ne zaman nihayetlenecek?
 
Ne dedik yazımızın başında -Oduncu ol, balıkçı ol, hadi günümüzden katalım özel güvenlikçi ol, villada bekçi ol, bahçıvan ol, şoför ol, ayakçı ol sakın ha sakın sporcu ve hele hele atlet-koşucu olma noktasına mı geldik dersiniz? Lütfen bu işe bir kafa yoralım diyorum…

Anahtar Kelimeler: Talip Ercan, Beykoz, Dost Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"