Güncel

O, Beykoz'un madalya zengini abisi

O, Beykoz'un madalya zengini abisi
28.12.2015 20:32
| | |
8713

Doğma büyüme Beykozlu olan Hakan Karadenizli, tam 40 yıldır kuş besliyor, üretiyor ve yarışmalara katılıyor.



Doğma büyüme Beykozlu olan Hakan Karadenizli, tam 40 yıldır kuş besliyor, üretiyor ve yarışmalara katılıyor.

Beykoz'da uzun yıllar ExxonMobil'de çalıştıktan sonra emekli olan ve kendisini çok sevdiği flurya kuşlarını üretmeye adayan Hakan Karadenizli, çiftliğinin kapısını ilk kez Dost Beykoz için açtı. Yaklaşık 40 yıldır flurya kuşlarına bakan ve üreten Karadenizli, bu sırada sıklıkla ulusal ve uluslararası yarışmalara da katıldığını anlattı.

Çiftliğe dönüştürdüğü evinin bahçesinde 200'den fazla kuş besleyen Karadenizli, gittiği hemen her yarışmadan mutlaka bir madalyayla döndüğü için toplamda kaç madalyası olduğunu bilemediğini söyledi. American Times başta olmak üzere birçok uluslararası yayına demeç verdiğini de ifade eden Hakan Karadenizli, ulusal ve yerel medyadan ise ilgi görmemiş olduğundan yakındı.

‘Son olarak Ankara’ya giden Hakan Abi, oradan da madalyalarla döndü’

İsmi Hakan Karadenizli... 1964 yılında bu ahşap evde, Beykoz'da doğmuş... Çocukluğu da gençliği de Beykoz'da geçmiş... Ömrünü ailesine adayan Hakan Abi, bu sırada çocukluk aşkı kuşlarla zaman geçirmeyi de ihmal etmemiş. Yaşamının 40 yılını kuşlara veren Beykozlu Hakan Abi, bu sırada çeşitli yarışmalara katılarak, yüzlerce ödül kazanmış. Ayrıca röportajı yaptığımız sırada Ankara'ya gitmek için hazırlık yapan Hakan Karadenizli'nin buradaki yarışmadan da 2 adet 1.'lik ve 1 adet de 3.'lük derecesiyle döndüğünü hatırlatmak isteriz.

Tıpkı Hakan Karadenizli gibi Beykozlu olan dostları Altan Sinekoğlu, Metin Çornik ve Alper Akgöz, kuş yetiştirmede Beykozlu Hakan Abi'ye yardımcı oluyor. Özellikle yarışmaya gittiği zamanlarda kuşlarla ilgilenen dostları, röportajın gerçekleştirilmesinin ardından, Hakan Bey'in evinin önünde Dost Beykoz'a özel poz veriyor. Dostları Hakan Karadenizli ile gurur duyduğunu söyleyen komşuları, Hakan Bey'in komşuluk ilişkilerinden de övgüyle bahsediyor.

Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Hakan Karadenizli, daha sonra yetiştirdiği kuşların bulunduğu yeri gezdirmeye başlıyor. Mutasyon Flurya kuşlarının bakımının yapıldığı yerin ardından Jumbo Muhabbet kuşlarının saklandığı yere geçiliyor ve oldukça sıcak olan ortam ile ilgili Hakan Karadenizli bir açıklama yapıyor:

‘Beykozlu Hakan Karadenizli, jumbo muhabbet kuşlarının yetiştirilmes ortamını anlattı’

"Buranın ısısı yüksek... İçeride otomatik olarak sıcaklığı sabitleyen bir sistem var. Bu kuşlar tropikal olduğu için soğuğa karşı direnç gösteremiyor ve ölüyor. Yaşaması için ise yem ve suyun yanı sıra sıcaklığa da ihtiyaç duyuyor. Bu kuşlar da güzellik bakımından yarıştırılıyor. Bunların arasında da Türkiye ve Dünya güzeli seçilen kuşlarım var..."

Beykozlu Hakan Karadenizli, kuş yetiştiricisi olduğu kadar aynı zamanda Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu'nun (TKKKF) da A Sınıfı Hakemliği'ni yapıyor. Yarışmalara katılmasının yanı sıra 'akademik' yönü de bulunan Hakan Karadenizli, zaman zaman Ege Üniversitesi gibi Yüksekokullar'da seminerlere davet edildiğini söylüyor.

Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Kuşçu, Hakan Karadenizli, ExxconMobil, American Times, Altan Sinekoğlu, Metin Çornik, Alper Akgöz

reklam
2 Yorum
Şaban KAVUK22.05.2018 17:57:50

Merhaba Sizinle tanışmak istiyorum Üretim hanenizi görmek istiyorum 50 yaşından sonra bende çok büyük muhabbet kuşu merakı oluştu Saygılarımla

Binnaz Derya Livanalıoğlu28.12.2015 22:07:37

Doğma büyüme bir Beykoz'lu olarak Çocukluk arkadaşım'la bende gurur duyuyorum

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"