Röportajlar

O, Beykoz'un en güçlü annesi

O, Beykoz'un en güçlü annesi
10.10.2015 01:13
| | |
20431

Aslen Kastamonulu olan 3 çocuk annesi Reyhan Kocatepe, Beykoz ve Üsküdar'da balık satarak geçimini sağlıyor.Aslen Kastamonulu olan 3 çocuk annesi Reyhan Kocatepe, Beykoz ve Üsküdar'da balık satarak geçimini sağlıyor.

O, bir anne... 3 çocuk sahibi... O, bir şoför... Bir kamyonet kullanıyor... O, bir esnaf... Kamyonetiyle balık satıyor...

Reyhan Kocatepe, yaklaşık 2 buçuk yıl önce eşinden ayrılmış ve mücadelesi de o gün başlamış... Borca girerek, bir araba satın almış ve Beykoz'da mahalle mahalle dolaşarak balık satmaya başlamış. Kazandığı parayla hem çocuklarına bakmış hem de taksitlendirdiği borçlarını ödemeye çalışmış. Hem anne, hem şoför hem de esnaf... Kimseye el açmamış, kimseden yardım almamış... Deyim yerindeyse 'kendi yağında kavrulmuş' bir kadın... Beykoz'da ve Üsküdar'da vatandaşların güvenini ve takdirini kazanmış. Dost Beykoz, ilçenin en güçlü annesin bir gününü görüntüledi ve Reyhan Kocatepe ile bir röportaj gerçekleştirdi.

İşte, Beykoz İncirköy'de ikamet eden, aslen Kastamonulu olan Reyhan Kocatepe'nin bir kadın olarak ayakta durmasının öyküsü...

Reyhan Kocatepe: “Benim tek aşkım: 3 çocuğum…”

Reyhan Kocatepe... Henüz 29 yaşında... 2 buçuk yıl önce eşinden ayrılmış ve 3 çocuğuna bakabilmek için oldukça zahmetli bir işe girişmiş. Borçla aldığı kamyonetin henüz ödemeleri bitmemiş. "Allah izin verirse, son 5 taksitini de ödeyeceğim ve borcunu bitireceğim" diyor. Yeniden evlenmeyi ise hiç düşünmüyor Reyhan Hanım... "Benim tek aşkım 3 çocuğum" diyor...

Beyaz kamyonetinin üzerinde 3 isim var: Beyzanur, Sudenaz ve Uğurcan... Reyhan Kocatepe'nin çocukları...  Sudenaz 7, Beyzanur 9 ve Uğurcan ise 10 yaşında... Her 3'ü de Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu'nda okuyor. Büyük hayalleri var Reyhan Hanım'ın çocuklarına dair... Onları okutup, evlendirmenin ve topluma yararlı birer fert olarak yetiştirmenin hayalini kuruyor.

‘Üsküdar Belediyesi’ne bağlı zabıtalar, Reyhan Hanım’ı çok üzmüş…’

Yaşadığı yeri çok seviyor Reyhan Kocatepe... Beykoz'a âşık... 1998 yılında geldiği Beykoz'dan da Beykoz Belediyesi'nden de Beykoz'un Halkı'ndan da çok memnun... Özellikle Beykoz Belediyesi ve Beykozlu müşterilerinden bahsederken, "Allah razı olsun" diyor. Ancak Üsküdar Belediyesi'yle ilgili biraz sitemkâr konuşuyor Reyhan Hanım... Özellikle aracıyla satış yaparken, birçok kez Üsküdar Belediyesi'ne ait zabıtaların kendisine zorluk çıkardığından yakınıyor. Söylediğine göre birkaç kez terazisine el koymuş Üsküdar Belediyesi'ne ait zabıta ekipleri... "Bu terazi 100 Lira... Hep söylüyorum: 'Benim çoluğumun çocuğumun rızkını alıyorsunuz' diyorum. Ancak Üsküdar Belediyesi'nin zabıtaları, bu konuda biraz katı davranıyorlar. Üsküdar'da satış yaparken, zabıtalar yüzünden zorlanıyorum. Ancak Üsküdar'ın Halkı da çok iyi insanlar... Allah razı olsun hepsinden" diyor Reyhan Hanım...

Üsküdar'da Çengelköy ve Küplüce'de satış yapıyor Reyhan Kocatepe... Beykoz'da ise durduğu yer genelde Çavuşbaşı Mahallesi... Zaman zaman Ümraniye'ye gidiyor ve orada da kendisine ilgi gösterildiğini anlatıyor. Özellikle kadın olarak araç kullanması, satış yapması Üsküdarlı, Ümraniyeli ve Beykozlu vatandaşlar tarafından belli ki, takdir görüyor. Reyhan Kocatepe, bu sırada hiçbir şekilde rahatsız edilmediğini, tacize uğramadığını anlatıyor. "İnsan kendini bildikten sonra, böyle şeylerle karşılaşmaz" diyen Reyhan Hanım, tek hedefinin her gün kamyonetine yüklediği balıkları satmak olduğunu anlatıyor.

Beykozlu Reyhan Kocatepe: “Kadınlarımız, inançlarını kaybetmesinler!”

Yalnızca balık da satmıyor Reyhan Kocatepe... Yaz ayları geldiğinde bu kez sebze ve meyveye ağırlık veriyor. Kavun, kiraz, bezelye, barbunya... Ancak kış ayının gelmesiyle Reyhan Hanım, Beykoz'un nimetlerinden faydalanmaya başlıyor. Balıkçıların tuttuğu balıkları onlardan satın alan Reyhan Kocatepe, bu balıkları vatandaşların ayağına kadar götürüyor ve satışını yapıyor.

Röportajın sonunda ise Dost Beykoz aracılığıyla hemcinslerine bir mesaj gönderiyor Reyhan Kocatepe ve şöyle diyor:

"Kadınlarımız, kendilerine güvensin... Eğer isterlerse, pek çok kişinin 'başaramaz' dediği hemen her şeyi başarabilirler. Korkmasınlar... Kendilerini ezdirmesinler... Allah, kendisine sığınan insanlara mutlaka yardım ediyor... İnançlarını kaybetmesinler... Eşleri tarafından şiddete uğradıklarında, mutlaka şikâyette bulunsunlar ve devlete güvensinler... Güçlü olsunlar, dik dursunlar... Kendileriyle barışsınlar ve mutlaka ama mutlaka çocuklarına sahip çıksınlar... Anneliğin bir fedakârlık olduğunu bilsinler ve ona göre hareket etsinler..."

Dost Beykoz/Özel Röportaj

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haberleri, Reyhan Kocatepe, Üsküdar, Zabıta, Özel Röportaj, Beykoz

reklam
1 Yorum
gaye yıldırım12.10.2015 08:24:54

Yazılanların çok üstünde bir kadın helal olsun sana reyhan seni destekliyor ve seviyoruz

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"