Güncel

Nijer Büyükelçisi'nden Başkana ziyaret

Nijer Büyükelçisi'nden Başkana ziyaret
2015.01.21 00:00
| | |
11253

Foto galeri

Nijer Büyükelçisi Adam Abdullahi Danmarani ve milletvekillerinden oluşan Türkiye-Nijer Dostluk Grubu üyeleri Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i makamında ziyaret etti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in  misafirlerine ilçemiz hakkında bilgiler verdiği ziyarette Türkiye ve Afrika arasında son yıllarda hız kazanan ve gelişen ilişkiler de görüşüldü. 

Beykoz’un doğal, tarihi ve manevi güzellikleri, yem yeşil ormanları ve mavisiyle İstanbul’un diğer ilçeleri arasında özel bir konumu olduğunu belirten Başkan Yücel Çelikbilek, Hz. Yuşa (as)’ın kabrine ev sahipliği yapan ilçemizin bu özelliğiyle de manevi zenginliğe sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye ve Afrika ülkeleri arasında gelişen ilişkilerin de konuşulduğu ziyarette Başkan Yücel Çelikbilek: “Biz Afrika’nın sömürülmesine başından beri karşıyız. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu 50 yıldan beri kimsenin uğramadığı Somali’yi ziyaret etti. Afrika’da 15 olan büyükelçilik sayısı 34’e çıkarıldı. Bizim de üye olduğumuz Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin oralarda ciddi kardeş şehir çalışmaları var. Teknoloji transferi hizmetleri yapıyoruz. Bu ziyaretinizden ziyadesiyle memnuniyet duydum. İlişkilerimizin güçlenerek artmasını diliyorum" dedi.  

Türkiye ve Afrika Öz Kardeş

Sömürgeciliğin ülkeleri Nijer’den her şeyi alıp götürdüğünü ifade eden misafir heyet, Müslümanlık hasebiyle Türkiye ve Afrika ülkelerinin öz kardeş olduğunu ve Türkiye’nin kendilerini kenetleyebilecek güce sahip bir ülke olduğunu belirttiler.

Dünya’nın en büyük ve en güzel çölünün ülkelerinde bulunduğunu söyleyen misafir heyet, turizm alanında çok fazla eksiklerinin bulunduğunu ve çöllerindeki eşsiz doğal taş rezervlerinin ekonomik olarak değerlendirilebileceğini de söylediler.

Başkan Çelikbilek ziyaret sonrasında misafirlerine ilçemizi anlatan kültür yayınlarından hediye etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Nijer Büyükelçisi, Adam Abdullahi Danmarani, ürkiye-Nijer Dostluk Grubu, Beykoz, Belediye Başkanı, Yücel Çelikbilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"