Nevzat Oral’dan dikkat çeken kentsel dönüşüm uyarısı

  • 0
  • 6679
Nevzat Oral’dan dikkat çeken kentsel dönüşüm uyarısı
Nevzat Oral’dan dikkat çeken kentsel dönüşüm uyarısı

Beykoz’da imar ve mülkiyet konularında ciddi çabaları olan eski meclis Üyesi Nevzat Oral, Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesiyle ilgili yeni bir değerlendirme yaptı.

Nevzat Oral, daha önce bir haber sitesine yapmış olduğu açıklamada görüşlerinin kamuoyuna eksik yansıdığını ifade etti.

İdarenin projeye yönelik süreci kötü yönettiğini, vatandaşlarla daha sağlıklı bir iletişim kurulması gerektiğini belirten Nevzat Oral, “bu itibarla, geçmişte imar ve mülkiyet konularına önemli katkıları olan eski bir meclis üyesi olarak, proje hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gözlemlerimi paylaşmak istedim” dedi.

Vatandaşlarla Beykoz Belediyesi arasında gözlemlediği sorunları değerlendiren Nevzat Oral açıklamalarının madde madde şöyle sıraladı:

1) Daha önce ifade ettiğim gibi İdarenin hak sahipleri ile iletişimi çok kötü yönetmektedir. Hak sahiplerine yapılan tebligat alel acele hazırlanıp kış ortasında eğitim yılı sona ermeden tebliğ edilmiş olup beraberin de birçok soru işareti korku ve bilgi kirliliğine neden olmuştur.

2) İdare (Beykoz Belediyesi, Toki ve bağlı kurumlar) proje detayları, ödeme şartları hakkında açılan ofiste memur seviyesinde görevliler üzerinden verilen bilgiler yetersiz kalması nedeniyle hak sahiplerini tatmin etmemiştir.

Proje alanı ve mimari bilgilerin maket üzerinde gösterilerek projeden sorumlu mühendisler tarafından hak sahiplerine detaylı anlatılmamış oluşan kaosu daha da artırmıştır.

3) İdare hak sahiplerinin konutları tebligat tan itibaren 15 gün içinde boşaltması talebi Beykoz’un  gerçekleri ile uyuşmayan sorumsuz, proje ciddiyetine uymayan duyarsız bir istemdir.

4)Beykoz Belediyesi İmar Planları üzerinde çalışmalarının devam ettiği, buna bağlı olarak Belediyenin inşaat taleplerini yasakladığı bilinmesine rağmen idare ilçemizde sanki konut sıkıntısı yokmuş anlayışı ve duyarsızlığı ile hak sahiplerinden konutlarını boşaltmalarını istemektedir. Bu da haklı olarak hak sahiplerini öfkelendirmektedir.

5) İdare hak sahiplerinin konut sorununu Beykoz un boş alanlarında ki bu alanlar mevcut, kısa zamanda inşa edeceği prefabrik yapılarla desteklemediği sürece idare planladığı proje çalışmalarına başlaması sıkıntılı olacağı görülmektedir.

6) Proje alanında konut yapamamış olup boş alan üzerinde bugüne kadar gerek Beykoz Belediyesi gerek KİPTAŞ proje çalışmalarında hak sahibi olarak kabul edilen vatandaşların yok sayılması projeye olan güven duygusunu zedelemiştir.

7) İdare, hak sahipleri üzerinde sosyal,  ekonomik araştırma ve inceleme yapmayıp gelir durumu ve bölgenin geçmişten gelen problemleri dikkate alınmadan diğer proje standartları kapsamında  yaklaşım anlayışı ile sözlü olarak sunulan ödeme şartları hak sahiplerini haklı olarak korkutmaktadır.

Sonuç olarak İdare bu sorunları görmezden gelerek proje çalışmalarında hak sahiplerini mutlu edecek bir sonuca ulaşması zor görünmektedir.

Haber Merkezi

Yeniden Refah Partisi Beykoz İlçe Kongresi yapıldı
Önceki Yeniden Refah Partisi Beykoz İlçe Kongresi yapıldı
Beykoz'da 23 Nisan Çubuklu Silolarında kutlanacak
Sonraki Beykoz'da 23 Nisan Çubuklu Silolarında kutlanacak