Prof. Dr. Faruk ŞEN
  • 12/04/2023 Son günceleme: 12/04/2023 20:59
  • 3.487

Son dönemde Türkiye'ye gelen turist sayısında büyük bir azalma var. İstanbul'un 5 yıldızlı otellerinde turist yok denecek kadar az.

Bu durum Antalya ve diğer bölgeler içinde geçerli. Zira Pandeminin sona ermesi ile birlikte uzun süre evlerine kapanan insanlar, hiçbir gerekçeye ihtiyaç duymaksızın tüm dünyada turistik gezilere başladılar. Yakın zamana kadar Türkiye’de turistlerin uğrak yerleri arasındaydı.

Fakat Güneydoğu’da yaşadığımız deprem felaketi ile birlikte; Türk Televizyon kanallarında, basında ve sosyal mecralarda sıkça gündem olan İstanbul’da ne zaman deprem olur, deprem olduğunda neler olur, ne kadar insan ölür, haberlerini alan yabancı gazeteler ve televizyon kurumları bu haberlerden hareketle 783 bin kilometrelik koca bir ülke olduğumuzu göz ardı ederek, Hatay, Gaziantep, Malatya ve çevre illerde yaşanan depremden sonra tüm Türkiye deprem bölgesiymiş gibi lanse ediyorlar ve yayılan bu haberler turistlerin ülkemize gelmesini sekteye uğratıyor.

Geçenlerde bu konularda üstüne basa basa yazan bir grup gazeteci ile görüş alışverişinde bulunduk. Bu yazılar yurtdışında hakkımızda negatif propagandaya neden oluyor. Böylece ülkemize gelecek turistler, yönlerini Portekiz, İspanya, Yunanistan, İtalya’ya çeviriyor. Bunun önüne geçmek lazım. Türk basınında deprem tartışmalarına artık son verilmeli, aksi takdirde İstanbul’da yaşanan bu turist krizi diğer bölgelere de sirayet edecek. Artık Antalya bölgesindeki Alman ve Rus turistlerde yavaş yavaş bu bölgeden vazgeçecekler ve bu gidişle Türkiye'nin turizm ekonomisi  büyük zarar görecek. 

Elbette yaşanan deprem felaketi unutulmamalı bundan gerekli dersler çıkarılmalı ve gereken tedbirler alınmalı. Fakat şunun da farkına varılmalı; ekonomik olarak zor zamanlarda geçtiğimiz şu dönemde ekonominin her ayağına ihtiyaç var. Türkiye'nin coğrafi büyüklüğü göz ardı edilmemeli ve turizm kapısı kapatılmamalı. Turizm geliri sadece otelleri etkilemiyor. Turizm ekonomisi çok daha fazlasını kapsıyor. Meyve, sebze, hayvancılık, iş gücü istihdamı dahil pek çok sektör turizmde yaşanan olumsuzluklardan etkileniyor. Bunun için Türkiye'nin turizmine katkı yapacak olumlu propaganda çalışmalarına başlaması lazım. Türkiye’nin Almanya, Rusya ve tüm dünya ülkelerinden gelen turistlerin sayısının azalmasına değil, artırılmasına ihtiyacı var.

Yazarın Yazıları