Nefes En Güzel Varlık: Kalbinize Sağlık

  • Güncelleme: 25.02.2015 13:39
  • Okunma: 9925 kez
  • Yorum: 0
"Bir insanın ömrü, damarlarının ömrü kadardır" diyen Dost Beykoz Yazarı Dr. Mahmut Akyıldız, kalp krizine yakalanmamak adına uygulanacak reçeteyi açıkladı:
Nefes En Güzel Varlık: Kalbinize Sağlık

“Her gün 1 saat yürüyün, yeşil sebze ve meyveyi bol tüketin, sigarayı bırakın ve stresten uzak durun!”. Kalp ve kalbe giden damarların yaşamımızdaki temel kıymetler olduğunu vurgulayan Dr. Akyıldız, "Ailede kalp hastası olan varsa zaten bir risk değeriyle doğuyorsunuz. Bunu en azından daha da artırmamak için çaba göstermeliyiz. Rahat nefes alabilmek için sigaraya uzak, harekete yakın durmalıyız"diye konuştu.

Beykoz Çankırılılar Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (BEYÇANDER) davetlisi olarak bir sunum gerçekleştiren Dost Beykoz yazarı Dr. Mahmut Akyıldız, kalp krizi riski ve buna bağlı alınması gereken önlemler konulu bir konuşma yaptı. Kalp krizi riskini artıran olgu ve alışkanlıkları sıralayan Kalp Cerrahı Dr. Akyıldız, sigara içmenin ilk sırada geldiğini söyledi. Stres ve buna bağlı olarak yüksek tansiyonun da bu riske katkı yaptığına dikkat çeken Dr. Mahmut Akyıldız"Şeker Hastalığı da kalp krizini tetikleyen önemli bir olgudur. Bunun için ise besin alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Örneğin hayvansal yiyecekler ile bitkisel ürünleri aynı anda tüketmemeliyiz. Şekerden, tuzdan olabildiğince uzakta durmalıyız. Hareketsizlik çok büyük bir sorundur ve kalbi yorar. Hemen her gün en az 1 saat yürüyüş yapmalıyız. Spor yapmayı artık günlük reflekslerimizin bir parçası haline getirmeliyiz. Yeşil sebze ve meyveyi bol tüketmeliyiz" dedi.

Salonda bulunan Çankırılıların sorularını da yanıtlayan Dr. Mahmut Akyıldız, By-Pass(*)ameliyatı sonrası her şeyin bitmediğini, bir süre sonra ikinci bir ameliyat yapılmak zorunda kalınabileceğini anlattı. Ameliyat sonrası By-Pass'a neden olan alışkanlıkların terk edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Akyıldız şöyle konuştu:

"By-Pass ameliyatından sonra kişi beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeli ve kalbe giden damarların tıkanmasına yol açacak sigara gibi sağlıksız beslenme gibi eylemlerden uzak durmalıdır. By-Pass ameliyatı tüm sorunları ortadan kaldırmaz. Biz zaten ameliyat sırasında kalbe giden ana damarı çıkartıp yerine yepyeni bir damar takmıyoruz. Sadece tıkanan ana damarın üstüne kalbe giden bir köprü inşa ediyoruz. Bunu da genellikle bacaktan aldığımız bir damar yardımıyla yapıyoruz. Bizim bu köprü olarak yaptığımız damar da tıkanabilir. Bakınız tekrar ediyorum, sağlıksız besinlerden uzak durmalıyız. Uzak durmak zorundayız. Şehir merkezinde yaşayan insan belki biraz beyaz ekmeğe, sağlıksız ortamlarda üretilen yumurta, yoğurt, et gibi ürünleri tüketmek zorunda kalıyor olabilir. Ancak köy yaşamının içerisinde olan kişiler en azından buna mecbur kalmamalı. Kendi besinini kendisi üretmeli".

Sunum sonrası Dr. Akyıldız'a Çankırı iline özgü bir ürün olan kaya tuzunu hediye eden BEYÇANDER Başkanı Bilal Karabacak, faydalı sunumundan dolayı Dr. Mahmut Akyıldız'a teşekkür etti ve kendisini “Çankırıların Fahri Hemşerisi” ilan etti. Beykoz ilçesi sınırları içinde 10 bini aşkın hemşerisi olduğunu dile getiren Karabacak, bu tür bilgilendirici söyleşileri yapmaya devam edeceklerini dile getirdi. Yönetim Kurulu'nda bulunan 7 kişiyle birlikteBeykoz'da yaşayan tüm Çankırılıları kucaklamayı amaçladıklarını belirten Başkan Karabacak, 3 aylık bir dernek olduklarını ve birinci yılını doldurmadan en az 3 bin üyeye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

 

* By- Pass: Yeterli beslenemeyen kalp adalesine köprü damarlar ile sağlam damarlardan kan akıtma usûlü. (Kaynak: www.nedirvikipedi.com)

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz