Ne oldu?

  • 16.07.2018 17:53
  • Okunma: 6317 kez

Av. Ferda KAZANCIBAŞI


Siyasi Partilerin bir görevi de temel bilgilerde eğitim hizmetleri sunmak suretiyle Halk Eğitimine katkıda bulunmaktır.

En önemli temel bilgilerden biri de KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLİ EGEMENLİK konusudur.  Eğitim hizmetleri sunulmak suretiyle halk katlarındaki bilgi boşluğunun telafi edilmesi doğrultusunda çaba gösterilmesi siyasi partilerimize düşen yükümlülüklerdendir.  Ancak, Siyasi partiler eğitim yükümlülüklerini gereği şekilde yerine getirmiş olsalar idi, halk bütünü itibariyle bilinçli olacak, bu sayede referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki oyunu da  bilinçli olarak kullanacaktı.  Oysa 1918 yılında Mondros Mütarekesi’nden itibaren bütün vatan düşman işgali ve zulmü altında iken, İstiklal Savaşı ve şehitler verme pahasına kazanılan MİLLİ EGEMENLİK,  98 yıl sonra referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sonucunda milletin elinden çıktı. Temel bilgi boşluklarında halk eğitim görmüş olsa idi, Milli Egemenlik hakkı kaybolmayacaktı.

ŞİMDİ İSE

Hangi kanal olursa olsun, açın televizyon kanallarından her hangi birini, siyasi parti farklılığı gözetilmeksizin bütün siyasi partilerin ağız birliği halinde kaybedilmiş bir seçimden bahis ettikleri görülmektedir. Oysa kaybedilen seçim değil koskoca bir ulusun MİLLİ EGEMENLİĞİ VE SİYASİ REJİMİ’DİR. Neyin kaybedildiğinden hala haberleri bile yok.

Ne oldu? İstiklal Savaşı ve Şehitler vermek pahasına kazanılan koskoca Milli Egemenlik yerine sanki sıradan bir şey kaybedilmiş gibi siyasi partilerin hiç birinden çıt çıkmıyor. Millet Meclis’inde koltuk dağıtılıyor deseler hemen koşarsınız. Ne oldu hiç sesiniz çıkmıyor?  Dilinizi mi yuttunuz? Halkın vekilisiniz. Bu mu vekâlet?

Milli Egemenliğin kazanılması uğruna gözünü kırpmadan şehadete koşan kadın savaşçılarımızdan hiç mi ders almadınız? Sultanahmet Meydanında büyük kalabalığa hitap ederek ateşli konuşmalar yapan Halide Edip Adıvar, Kara Fatma lakaplı Erzurumlu Fatma Seher Erdem, Osmaniyeli Üsteğmen Tayyar Rahmiye, Kastamonulu Halile Çavuş ve Şerife Bacı, Binbaşı Ayşe ve daha niceleri hiç mi sizlere esin kaynağı olmadı?  Yazıklar olsun…

Bundan sonrası için kaybedilen KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLİ EGEMENLİĞİN geri kazanılması yolunda, doğa, tarih, kültür ve Milli Kültür Değerlerimiz gibi temel bilgiler konularında halkımızı aydınlatıcı eğitim hizmetleri sunulmasını düşünüyor musunuz?  Gidişatınıza bakılırsa hiç de umut verici değilsiniz.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları