Spor

Namağlup şampiyon, Çubuklu Spor Kulübü

Namağlup şampiyon, Çubuklu Spor Kulübü
2014.08.09 00:00
| | |
5661

Namağlup şampiyon olan Çubuklu Spor Kulübü Başkanı Coşkun Tosun sorularımızı yanıtlayıp, kulübü ve çalışmalarını anlattı.

Kulüp başarılarından, şampiyonluktan bahsedebilir misiniz biraz?

Çubuklu U17 yaş takımı çok zorlu bir gruptanamağlup bitirerek şampiyon oldu. İstanbul Altın Ordu takımını İstanbul Şampiyonası’nda mağlup ederek Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Diğer takımlar ile liglerde maçlar devam ediyor hepsi de gruplarında namağlup ilerliyor. Altyapılara verdiğimiz önemin uzun yıllardan beri yaptığımız planlı programlı çalışmanın bir sonucudur bu başarı.

Büyük takımlara giden oyuncularınız var mı?

Çubuklu’dan ileride büyük takımlarda oynayacak önemli futbolcular çıkacak. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray,  Kasımpaşa, Sultanbeyli hatta milli takımda oynayan çocuklarımız var. Bu hem iyi bizim için hem de bir dezavantaj oluyor. Şöyle ki yetenekli oyuncularımız daha küçük yaşta bizim takımlarımızda oynama şansını kaybediyor seçilip alınıyorlar. Böyle olunca takımın gücünde hafif bir azalma oluyor ama ileride Çubuklu’dan çıkmış profesyonel futbolcular görme anlamında da şansımızı arttırıyor bu da kulübün başarısını gösteriyor bir, ikincisi bu çocuklarımız ilerde profesyonel futbolcu olduğunda kulübe maddi bir katkısı da olacağından kulübün mali yapısını da düzeltme anlamında katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Kadronuz nasıl, kaç eğitmeniniz var?

Hocalarımız Ramazan Sökmez, Lokman Balcı, Zafer Keleş, Kadir Gemici, Mehmet Aşamacıolarak beş eğitmenimiz var.

İyi bir ekibimiz var hem yönetim kadro olarak hem de teknik kadro çok iyi bir ekibe sahibiz yönetim kadrosuna ve teknik kadroya bu anlamda teşekkür ediyorum hepsi büyük özveriyle gayret gösteriyor herkes üzerine düşen görevi başarıyla yerine getiriyor.

Peki, kulüp bünyesinde kaç çocuk var?

Yaz ve kış spor okullarımız 250’si spor okullarında 300’ü lisanslı olmak üzere 550 sporcumuz var, Çubuklu Spor Kulübü büyük bir camiadır. Her yaşın takımı var ve liglerde mücadele ediyor.

Çocuklar ile aranız nasıl?

Aramız çok iyi. Turnuvalara da beraber gidiyoruz. Hem seviyor hem sayıyorlar. Bu çok önemli.

Sizin çocuğunuz burada oynadı mı?

Evet, küçükken oynadı kalecilik yaptı burada hala da sporla iç içedir.

Ne kadar zamandır başkanlık yapıyorsunuz? Zorlukları neler?

8 yıldır başkanım ben, nisan da kongremiz var bu yorucu bir iş gece gündüz koşturmak durumunda kalıyorsunuz kolay değil 9 takım her birinin ayrı sorunları var. Burada görevalmak zor olduğu kadar onurlu da bir görev çocuklarımıza hizmet etmek, onlara destek vermek, onları topluma kazandırmada bir nebze olsun elimizdeki imkanları sunmak bizim için önemlidir. Bu bir sosyal görevdir,  çevremize karşı görevimizdir. Biz sosyal sorumluluk olarak bakıyoruz bu konuya bu bakımdan herkes özveriyle çalışıyor sadece maçlara değil turnuvalara da gidiyoruz.

Bu çocuklar sırtını size dayamış durumda bunun sorumluluğu, güçlüğü nasıl bir duygu?  

Büyük bir sorumluluk evet, bu çocuklar bize emanet ediliyor aileler bize güvenip çocuklarını teslim ediyor, ailelerinden çok bizimle birlikte oluyorlar. Bu bizim sorumluluğumuzu bir kat daha arttırıyor. Şöyle ki bu çocukların tek sosyal imkân bulduğu mekân bu Çubuklu Spor Kulübü’dür. Dışarıda onları sosyalleştirecek herhangi bir şey yok. Biz burada sadece spor eğitimi yapmıyoruz sadece futbol oynamıyoruz. Biz onların yetişmesi bakımdan arkadaşlığı, dostluğu, paylaşmayı, sevgiyi, saygıyı öğretiyoruz. Buna çok önem veriyoruz. Önce iyi bir insan olmaları noktasında çaba gösteriyoruz. Daha sonra iyi bir sporcu olmalarını istiyoruz buraya gelen herkes futbolcu olacak diye bir şey yok önemli olan onların spor yapmasıdır.  Vücuttaki kötü enerjiyi açığa vuracakları yer burası biz onların dersleriyle de ilgileniyoruz.  Düzenli spor yapan çocuklar bedenen, ruhen ve kafa olarak sağlıklı olacaktır. Artık dünya bunun farkında sadece futbolcu olmak için değil sağlıklı insan olmak için güveniyor spor yapılmalı ve yaşam boyu yapılmalı biz bunu çocuklarımıza aşılamaya çalışıyoruz ne kadar başarılı olursak o kadar mutlu oluruz.

Kulübün bu başarısını neye borçlusunuz?

Burası tercih edilen bir yer altyapı olarak çünkü burada belli bir disiplin, belli bir program ve sistem var herkes bu sisteme uymak zorundadır. Tecrübeli akademi mezunu hocalarımızbünyemizde hizmet veriyor. Bunu bilen aileler yetenekli çocuklarını buraya getiriyor. Zaman zaman alt yapıya ve spor okullarına gelen çocukları kadrodan dolayı alamayacak duruma geliyoruz. Bu da talebin fazlalığını gösteriyor.

Diğer kulüplerle aranızdaki fark nedir?

Alt yapılara verdiğimiz önem,  bir de kurduğumuz çalışma sistemi. Bunun yanında disiplin ve özveri geliyor. Bu da takım başarısına yansıyor ister istemez.

Diğer takımlar bizim kadar çalışmadıkları için, bizim kadar birlikte oynamadıklarından dolayı bir fark ortaya çıkıyor hemen. Bunu maçlarda görüyoruz. Türkiye Şampiyonası’na gidiceğiz mart sonu nisan başı gibi oralarda da başarılı olacağız. Beykoz’un adını tüm Türkiye’ye duyuracağız, takımımıza güveniyoruz. Namağlup buralara gelen çok yetenekli oyuncularımız var.

Hedefleriniz nedir? Kulüp için hayalleriniz neler?

Bu bölgenin çocuklarını her anlamda, sadece spor anlamında değil hayata hazırlama konusunda da onlara katkı sağlamak istiyoruz.

Bütün takımların sadece Beykoz ya da İstanbul çapında değil Türkiye çapında daha büyük başarılara imza atan bir kulüp olarak tanınması ve bir marka olmasını istiyoruz. Daha ileriki yıllarda daha modern tesisler, herkesin bir arada spor yapabildiği büyük tesisler de hayalimiz. Bu noktalara gelmek en büyük hedefimiz.

Kulüp masraflarını nereden karşılıyor?

Bizim esas gelirimiz spor okullarının geliridir. Gayrimenkullerimiz, kulüp binamız ve bahçemiz var. Bunun yanında geceler yapıyoruz yöneticilerin bağışları oluyor. Beykoz Belediyesi bizi destekliyor ve sponsor bulmaya çalışıyoruz. Bu şekilde kulüp devam ediyor.

Maddi durumu iyi olmayan, buraya aidat ödeyemeyecek durumda olan ve spor yapmayı çok isteyen çocuklarımıza da hizmet veriyoruz. Çünkü bütün vatandaşlarımıza hizmet vermek mecburiyetindedir, biz bu anlayıştayız.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bize katkı sağlayan, destekleyen herkese teşekkür ediyorum, özellikle de basına. Medya olmazsa olmazımızdır, bu çalışmalarımızı kamuoyuna yansıtan medya bu başarılarda önemli bir paya sahip.

Ayrıca kulüp çalışanlarına, hocalarımızdan malzemecisine kadar özveriyle çalışan herkese teşekkür ediyorum.

ÖZEL RÖPORTAJ / TUĞBA YILMAZ

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Çubukluspor, Coşkun Tosun

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"