Sağlık

Muzaffer Kuşhan konuştu

2014.12.25 00:00
| | |
8582

Video galeri

Üç yıl 6 ay 15 günlük cezasını Yargıtay’ın onamasının ardından cezaevine girecek olan Dr. Muzaffer Kuşhan, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mimarsinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi 19 yaşındaki Dila Kurt 2008 yılında Muzaffer Kuşhan’ın Polenezköy’deki zayıflama kliniğine başvurdu. Muzaffer Kuşhan hızla kilo verdirmesiyle ünlüydü. Dila Kurt da 45 günde 15 kilogram zayıfladı. Dila Kurt 7 Eylül 2008’de kendisini ziyaret eden annesiyle birlikte kliniğin havuzunun başında oturuyordu. Bir anda yere yığıldı. Tüm müdahalelere rağmen de kurtarılamadı.

 

Dila Kurt’un ailesinin şikâyeti üzerine Muzaffer Kuşhan hakkında ölüme neden lmak suçundan Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. sağlık bakanlığı da Muzaffer Kuşhan’ın zayıflama merkezini kapattı.

MAHKEME ADLİ TIP’A SORDU

Mahkeme davayla ilgili kararını verebilmek için Dila Kurt’un neden öldüğünü Adli Tıp Kurumu’na sordu. Dila Kurt’un otopsi raporunda daha önceden kalp krizi geçirdiği yer aldı. Ayrıca hızlı kilo almaya bağlı olarak kronik kalp hastalığının harekete geçebileceği belirtildi. Mahkeme bu kez de Muzaffer Kuşhan’ın olayda ihmali olup olmadığının araştırılmasına karar verdi. Adli Tıp 3. İhtisas Dairesi raporunda Muzaffer Kuşhan’a herhangi bir suç bulamadı. Dila Kurt’un ailesi bu rapora itiraz etti. Dila’nın ölümü bu kez de Adli Tıp Genel Kurulu’nda gündeme geldi. Adli Tıp Genel Kurulu, Dila’nın hızla kilo kaybetmesi üzerine diyet ve egzersiz programında değişiklik yapılması gerektiğini belirtti. Yani Kuşhan’ı suçlu buldu.
Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi 8 Kasım 2012’de davayı karara bağladı. Dr. Kuşhan taksirle ölüme neden olma suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Kuşhan’ın iyi hali ve tavırları nedeniyle cezayı 1 yıl 8 aya indirdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Dila’nın ailesi karara itiraz etti. Dosya Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay Muzaffer Kuşhan’a bilinçli taksirle ölüme neden olma suçundan ceza verilmesini belirterek kararı bozdu. Muzaffer Kuşhan bir daha yargılandığı davadan 3 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası aldı. Yargıtay 12. Ceza Dairesi Kuşhan’a verilen cezayı geçtiğimiz günlerde onadı. Böylece Muzaffer Kuşhan’a cezaevi yolu görünmüş oldu.

ADLİ TIP’TA BANA KUMPAS KURDULAR

Dr. Muzaffer Kuşhan dün Polenezköy’deki otelinde gazetecilerle görüşerek, Adli Tıp Kurumu’nda kendisine kumpas kurulduğunu iddia etti. Dr. Kuşhan şunları söyledi: 
“Kimlerin etkisiyle niye yapıldı bilmiyorum ama Adli Tıp Kurumu’nda bana kumpas kuruldu. Aynı kurum bir raporunda diyor ki Kuşhan suçsuz, diğer raporunda diyor ki suçlu. İki doktor kararından döndü. Biz bu değerlendirmenin tarafsız yapılmasını istedik ama yapılmadı. Beni mahkeme değil Adli Tıp cezalandırdı.”

DOKTORLAR BİRBİRİNİ KISKANIR

“Doktorlar birbirini kıskanırlar. Bana verilen cezanın bir nedeni de bu olabilir. Medyatiksiniz ve ünlüsünüz diye bunlar başımıza gelmiş olabilir.”"DİLA GİZLİ KALP HASTASIYDI"

“Dila kurt ölümle sonuçlanan gizli kalp hastasıydı. Bunların hepsi Adli Tıp raporunda da yer aldı. Dila daha önceden de kalp krizi geçirmiş. Ailesi bile kalp hastası olduğunu bilmiyor. Ben de bilmiyordum. Elimden gelen hiçbir şey yoktu. Dila’ya müdahale ettim ama bu hastalıktan ölen diğer tüm genç insanlar gibi o da geri dönmedi. ”

EN AZ 20 GÜNÜM VAR

“Cezaevine girmek için en az 20 günüm var. İnfaz ertelemesi için avukatım başvurdu.Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımı kullanacağım. Gerekirse bu davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağım. Avukatım cezaevine girersem açık bir cezaevinde 16 ay kalacağımı söyledi. İstanbul’da iki tane açık cezaevi varmış. Bunlardan birine gideceğim.”

HAYALET OTEL GİBİ

Dr. Muzaffer Kuşhan’ın kliniği uzun süre kapalı kaldıktan sonra Dr. Kuşhan Otel adıyla yeniden hizmet vermeye başladı. Ancak otel daha sonra tadilata alındı. Kuşhan’ın tadilat nedeniyle kapalı olduğunu söylediği oteli şu an bomboş. Otelde sadece iki görevli kalıyor. 

DİLA’NIN ÖLDÜĞÜ YERDE

Kuşhan kendisine kumpas kurulduğu iddialarını Dila’nın hayatını kaybettiği yerde anlattı. Dila’nın ölümüne çok üzüldüğünü söyleyen Dr. Kuşhan, herhangi bir ihmali olmadığını iddia etti. Dila Kurt’un cenazesine çelenk gönderdiğini anlatan Dr. Kuşhan, “Çelengi parçaladılar. Bir daha da aileyle görüşme imkanı bulamadım” dedi. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Polonezköy, Muzaffer Kuşhan, Dila Kurt, Ceza, Mahkeme, dava, Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"