Neşat YAYLA
  • 24/08/2022 Son günceleme: 25/08/2022 10:21
  • 2.603

Ebeveyn olmak kolay bir iş değildir.

Çocuğunuz kendini mutlu, üzgün veya heyecanlı hissediyorsa, onunla bunun hakkında konuşun ve bu duyguyla ilgili deneyiminizi anlatın.

Bu, çocuklara duygusal zeka aşılamaya yardımcı olur. Çocukların, ebeveynlerini sabrının sınırına kadar zorlamanın bir yolu vardır ve bunun da ötesinde, hem ebeveynleri hem de çocuğu hüsrana uğratır. İyi haber şu ki, çocuklar söz konusu olduğunda biraz hazırlık yapmak size yardımcı olabilir.

İşte bugün daha mutlu çocuklar yetiştirmek için yapabileceğiniz etkinlikler.

1. Çocuklarınıza sarılın. Çocuklar,onlara karşı fiziksel ve sözlü olarak ifade edilen sevgimizi hissetmeye ihtiyaç duyarlar.

2. Onları arkadaşlarıyla vakit geçirmeye teşvik edin. Sosyal bağlantılar çocuklar için son derece önemlidir, bu nedenle onlara arkadaşlarıyla yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun.

3. İki kulak ve bir ağız eşittir dinle, dinle, konuş. Çocuklarınızla konuşurken mutlaka göz teması kurulmalıdır. Akıllı bir ebeveyn, çocuklarıyla aktif dinleme becerilerini gösterecektir.

4. Çocuklarınıza onları neyin mutlu ettiğini sorun. Bu sizi günlük yaşamdaki mutluluğu tanımanın ve olumsuz deneyimleri olumlu deneyimlere dönüştürmenin harika bir yoludur.

5. Her bir negatif için beş pozitif etkileşim oranını koruyun . Daha fazla uyum ve iyi davranışla  sonuçlanacaktır.

6. Kaliteli zaman geçirin. Pahalı hediyeler almak yerine onun ruhuna dokunun. Çocuğunuza ayırabileceğiniz en güzel şeylerden biri de zamanınızdır.

7. Onları oyunlar, oyuncaklar ve aktivitelerle meşgul edin. Eğlenmek, kaç yaşında olursanız olun mutlu olmanın önemli bir parçasıdır!

8. İyi davranışı etkilemenin etkili ancak çoğu zaman gözden kaçan bir yöntemi, basitçe görmek istediğiniz davranışları abartmadan ödüllendirmektir. En etkili ödüllerden bazıları, zamanınız ve olumlu hareketlerinizdir.

9. iyi bir rol model olun. Çocuklarımız öncelikle modelleme yoluyla öğrenirler. Çocuklarımıza örnek olmaktan kaçamayacağımıza göre, iyi bir örnek olmayı seçin.

10. Çocuklarınız yaşamları boyunca rehberlik için size bakarlar. Onlara mutluluğun hayatınızın önemli bir parçası olduğunu gösterin ve onlarla konuşun ve kendinizi nasıl mutlu ettiğinizi gösterin.

11. Sınırları ve disiplini tutarlı bir şekilde belirleyin. Etkili ebeveynler çocukları ile net sınırlar ve kurallar koyarlar. Akıllı ebeveynlik söz konusu olduğunda, oyunun adı tutarlılıktır.

12. Suçluluk duymadan hayır deyin. Çocuğunuza hayır demek, onları sevmediğiniz anlamına gelmez. Tam tersi. Onları hayır diyecek kadar sevmeliyiz.

13. Hayatınızda kendinizi tatmin ve mutlu hissettiğinizden emin olmak için, her hafta en az bir saat keyif aldığınız şeyleri yaparak zaman geçirin. İster kitap okuyun, ister rahatlatıcı bir banyo yapın, ister egzersiz yapın, kendinize bakmak için zaman ayırın.

14. Bağırmaktan, vurmaktan ve diğer sert davranışlardan kaçının. Dayak atmak on yıllardır düşüşte, ancak ebeveynler çocuklarına bağırmaktan hâlâ vazgeçmediler. Bağırmak davranışı kontrol etmede yetersizdir. Ebeveyn zaman aşımları, öfke ve hayal kırıklığıyla başa çıkmanın akıllı bir yolunu bulabilir.

Değerli ebeveynler,

sonuç olarak yapabileceğiniz en önemli şey, çocuklarınızın onları sevdiğinizi bilmelerini sağlamaktır. Sevginizi göstermenin bu basit yollarını uygulamak, çocuğunuzla olan ilişkinizi ve çocuğunuzun mutluluğunu geliştirmenin anahtarıdır.

Kaynak: https://intermountainhealthcare.org/blogs/topics/intermountain-moms/2019/03/9-things-happy-parents-do-to-raise-happy-children/

Yazarın Yazıları
Yorumlar (1 Yorum)

Baki Kesik (1 yıl önce)

Sevgili Neşat Hocam,Tesbit ve önerilerin için teşekkürler.Dünyanın en kıymetli ve varoluşa değer katan Çocuklarımıza yeterli zaman ayırmıyor, doğru bilgi ne yazık ki veremiyoruz. Çünkü;Doğru Ebeleyinliği öğrenmiyoruz.Yörüğün göçü yolda diziliyor. Yaralarla yol alıyoruz.

Yorum Yaz