Mutlu çocuklar için

  • 04.08.2020 11:05
  • Okunma: 2685 kez

Anne babalık sorumluluğunu ve bilincini üstlenmiş her ebeveyn çocuğu için her şeyin en iyisi ister. Bunlar; sağlık, iyi bir meslek, iyi yaşam şartları, güzel kıyafetler vs. den ibaret değildir aslında. En önemli husus çocuğun mutlu olmasıdır. Mutlu çocuk güvende hisseder ve rahat olur. Çocuk ile iletişim anne karnında başlar. Bebeğinizle anne karnında konuşmalarınız, dinlettiğiniz müzikler, duygu durumlarınız çocuklara verdiğiniz ilk hediyedir.

Peki, mutlu çocuklar nasıl yetiştirilir? Mutlu bir çocuk yetiştirmede dökülen incileri sizlerle paylaşayım.

Bağırmayan Anne – Babalar

0-3 yaş çocuklar dâhil olmak üzere çocuklara kızmayın. Çocuğunuz ile sizi öfkelendiren şeyi paylaşın. Belki o bir bebek ancak konuşurken ona bir yetişkine verdiğiniz değeri ve ciddiyeti verirseniz meyvesini muhakkak alacaksınız.

Başlıkta bağırmayan yazdım ama birçok anne bırakın bağırmayı bu küçük yaş grubunu bile tartaklıyor. Onu terbiye etmek niyetiyle çocuğuna vuruyor. Çocuk hele ki okul öncesi ise asla dayakla terbiye olmaz. Şiddet gören çocuk asla daha uslu olmaz. Aksine daha öfkeli, daha söz dinlemeyen ve belirli davranış bozukluklarına sahip olur. Şiddet sadece vurmak değildir. Sesinizi çok yükseltip çocuğu biraz iteklemek de bir tür şiddettir. Düşünsenize sizin 5 katı büyüklüğünüzde bir dev yukarıdan size bağırıp sizi itekliyor nasıl hissederdiniz.

Göz Teması

Çocuklarınız ile mutlaka göz teması kurun. Konuşurken muhakkak eğilip ona değer verdiğinizi hissettirin. Çocuğunuz ile gözlerinizdeki ışığı paylaşın Belki basit ve saçma görünen bu inciler sizlere mutlu çocuklar kazandıracaktır.

Rahat Olun

Siz ne kadar rahat olursanız çocuk da o kadar mutlu olacaktır. Küçük çocuğunuz varsa her düştüğünde kaldırmayın. Hatta yanına gitmeyin. Siz tedirgin olmazsanız çocuk tedirgin olmaz. Çocuklar korkuları da kaygıları da başta anneden öğrenir. Anne çocuğuna ne kadar rahat davranırsa çocuk o kadar özgüven sahibi olur.

Mesela psikoloji der ki; bebeklerin altını alırken aşırı titiz temiz davranıp bunu çocuğa yansıttığınızda çocuğunuz ilerde takınçlı temizlik hastası olabilir. Evladınız daha minnacık bebe iken yansıttığınız duygu durumundan etkilenir. Tabi büyüdükçe çok daha etkilenecektir.

Rahat anne baba çocuğun yanında korkularını konuşmaz. Örneğin hayvan fobileri, asansör fobisi olan bir annenin çocuğuna bu korkusunu hiç hissettirmemesi, yanında bu durumu kesinlikle konuşmaması lazım. Korku çocuğa bırakılan ilk mirastır.

Çocuğunuzu özgür Bırakın

Ergenlikte de bebeklikte de çocuğunuzun özgür bırakılmaya ihtiyacı vardır. Erken çocukluk döneminde onlara bu özgürlüğü vermelisiniz. Bırakın çocuğunuz biraz yalnız kalsın. Her zaman onunla oynamayın bırakın kendi oynasın. Anneye babaya aşırı bağımlı çocuklar sosyal çevrelerine uyum sağlamakta zorlanabilirler Dışarıda fazla müdahale etmeyin özgürlüğünü hissetsin. Yerdeki taşı sopayı eline alsın. Çamura girsin, ayağını ıslatsın.

Yemeğini parmaklarıyla avuçlayıp üstüne dökerek yemek istiyorsa yesin. Kir dediğin temizlenir ancak çocukluk geri gelmez.

Mutlu Çocuğun Şifresi “Mutlu Ebeveynler”

Tabi ki çocuğunuzla bunları yapabilmek için önce siz mutlu olmalısınız. Kendinize zaman yaratmak sizin elinizde. Öncelikle bahanelerden kurtulun; çocuğum yaramaz, işim çok fazla gibi. Gerçekten çocukta davranışsal bozukluklar varsa muhakkak destek alın lâkin çocuk dediğin, oyun oynayarak öğrenir siz de oyunun bir parçası olun ve onunla bol bol oynayın. Her şeyi oyunlaştırın. Umutsuzlukları bir kenara bırakın ve inci gibi çocuklar yetiştirin. Emin olun emeklerinizin karşılığını almak sizlere en iyi motivasyon olacaktır

Unutmayın ki; Yetişmiş her insanın içinde, oynamak isteyen bir çocuk vardır.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları